Eli ostin Ärrältä saunalahden mokkulan ja siihen prepaid-liittymän niin onkohan se miten hyvin suojattu vai voiku joku seinänaapuri päästä Wlanil tai jollain surffailee mun netillä. Ja jos voi niin mistä/millä sen huomaisi ja estäisi?
En tosiaan oikein ymmärrä näistä asioista paljoa.
Kiitos.
R-kioskin mokkula
16
4567
Vastaukset
- Se7en
Mokkula toimii matkapuhelinverkossa ja jos sitä ei ole jaettu kotona langattomalla Wlan tukiasemalla eri koneiden kesken ei ole mitään pelkoa että joku ulkopuolinen pääsee siihen käsiksi.
Mutta jos sinulla on wlan verkko ( Tai reititin johon kytketään mokkula) Niin silloin jos se on suojaton naapurit pääsevät ilmaiseksi nettiin verkkosi kautta)
- surffaaja84
Kiitos vastauksista. Ei ole wlania mutta WIfI löytyy...Mikähän sekin sitten on.
Tarkoitatko Wifi? Se on juuri se wlan.....
- surffaaja84
tarkoitan...no voihan hitto. ei se kyllä päällä ole.
- trolli surffaa
Heh heh heee..!!! Paljonko promillet?
- awutonnnnn
Mulla kans yks kysymys. Mul on siis myös ärrän nettitikku-prepaid systeemi. Ja se tikku on kannettavan usb-portissa kiinni. Ja samalla mulla on joku sen läppärin oma langaton yhteys päällä tai ainaki se valo palaa aina missä on joku antennin kuva vieressä.. nii et voiks naapurit sitte jotenkin sen kauttaa käyttää mun prepaid nettiä????
- 12
Ei tietenkään.
Verkkoyhteyksistä voit poistaa käytöstä WLANin, jos et tarvitse.
- awutonnnnn
Okei joo kiitti. Mut siis se wlanin poistokaa ei oo välttämätöntä vai? Vai onks siitä edes mitään hyötyä jos se on päällä?
- 12
Jos menet vaikkapa kahvilaan, missä on avoin WLAN-verkko, voit käyttää sitä. Saahan sen takaisin päälle yhtä helposti.
- awutonnnnn
Joo nyt selkis.. kiitoksia paljon :)
- 25
Mokkulaa ei ole kenelläkään muulla kuin DNA:lla. Se on nettitikku.
Ja ei voi päästä mitenkään. - aa ja bee
Mokkulaeiolemikäänyksinoikeusdnaallekylläsitänimeäsaamuutkinkäyttää.
- YHTEENKIRJOITTAJA
NÄINONOLETAIVANOIKEASSA!!!
- NOMITENSEMENI?
NOTÄSTÄVOIDAANOLLAERIMIELTÄMUTTAEISILLÄOLEPALJOAKAANVÄLIÄ!!!
- räntätänttä
Kännykkä, mokkula...mitäpä noista pilkunviilareista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Henkirikos kiuruvedellä
Poliisi tutkii maaliskuussa tapahtunutta 50 luvulla syntyneen kuolemaa henkirikoksena. Missä päin tälläinen sattunut1514529Ketkä haukkuu suomalaisten ÄO:tä?
Siinä on kaksi vaihtoehtoa, joko siis rutiköyhä vajaaälyinen vasuri tai venäläinen. Kyllähän täällä käy suomenvenäläisi1983959Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia
"Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoainetukijärjestelmän, kun energianhinnat nousi342689Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta
🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs102472100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman
Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es342209Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin
Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks91802Läpäiseekö Martina Aitolehti Erikoisjoukot - kyllä vai ei?
Martina Aitolehti on pärjännyt mainiosti Erikoisjoukoissa. Yrittäjä on mielipiteiltään napakka ja hän sivaltaakin koulut1181592Olen aika varma
että meidän tiemme risteäminen oli ainutkertainen tapahtuma elämässäni. En tule koskaan kohtaamaan ketään muuta, joka sa491454- 341325
Sukupuolineutraalit liikennemerkit yksi persujen älynväläys
Samassa rytäkässä kaikki syrjäseutujen bussipysäkkien liikennemerkitkin vaihdettiin, vaikkei bussia ole liikennöinyt enä241321