Voisitteko suositella hyvää/hyviä alppikohteita lapsiperheelle. Kolme lasta on ja vanhin on 12 nuorin 7... Emme ole ennen olleet Ruotsia pidempänä hiihtoretkellä, ja syyslomalla haluaisimme matkustaa vähän kauemmaksi. Kaikki asiallinen tieto on tervetullutta. Kiitän.
Perheloma alpeilla
5
1169
Vastaukset
- taavi62
Syyslomalla (siis lokakuussa) ei monessakaan keskuksessa vielä laskemaan pääse. En oikein lapsiperheille hiihtomatkaa suosittelisi -
mutta jos välttämättä haluatte niin mahdollisimman korkeaan paikkaan esim Cervinia-Zermatt.- Alpeille
Itsekin etsin hiihtolomaksi sopivaa alppikohdetta. Garmisch-Partenkirchen ja Tirolin pikkupaikat ovat olleet mietinnässä. Ajomatka 866 km/7:40h(Rostockista) houkuttelee. Laivamatkan säästää muulta perheeltä jos laittaa lentämään esim. Tampere-Hahn Ryanairilla, samalla ajomatka muilla paitsi kuskilla lyhenee viiteen tuntiin. Menopaluu lennon saa satasella.
- tumel0
EI Alppeja tarvita kun suomessakin on jo sellaiset. Rukalla nimittäin on totella hjuvat persliukkaat rinteet, liukurilla alas ja bistroon !! ainii mut V*TT U sehä palo
- Head Cyber
Syysloman aikoihin kannattaa katsella sellainen kohde josta löytyy jonkinlainen jäätikkö. Esim. Söldenissä tai Kaprunissa kai voisi löytyä joku avoinna oleva rinne.
Niiden lapsiystävällisyydestä en kyllä tiedä. Jos koulujen hiihtoloman aikoihin menette, niin voisin suositella Sallbach-Hinterglemmiä. Siellä löytyy kohtuu hyvä valikoima monenlaisia rinteitä, ja kylät ovat nättejä ja eloisia paikkoja. Se oli meidän ensimmäinen alppikohteemme muksujen kanssa, ja hyvin viihtyivät. - maijakka
Vai ei lapsiperheille hiihtomatkaa..hohhoh.. Miksi ihmeessä joku voi ajatella/sanoa noin? Pohjoismaalaiset lapset hallisevat laskemisen taidot huomattavasti paremmin, kuin esim. keskiverto britti- tai venäläisuristit, joita monet alppien laskettelukeskukset ovat pullollaan!
On erittäin hyviä kokemuksia juuri lasten kanssa hiihtomatkailusta ruotsista, norjasta, sveitsistä ja italiasta! Italiassa ollaan kierretty kaikki aostan alueen isommat keskukset, ja ensi talveksi ollaan taas menossa kahdeksi viikoksi. Juuri italiassa palvelu on loistavaa, ja esim. rinnesääntöjä todellakin noudatetaan, eli huomattavasti turvallisempaakin touhu alpeilla on kuin missään lapin suuremmissa keskuksissa. Suosittelen. Itse voisin todeta, etten lähtisi lasteni kanssa kovinkaan mieluusti esim. leville.. Alppi-reissumme ovat ajoittuneet aina helmi-huhtikuulle, joten en osaa sanoa, minne voisi suunntata syksyn puolella. Zermatt, tai saalbach luulisin..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra haluaa muuttaa
maahanmuuttopolitiikkaa. Me suomalaiset halutaan, että Riikka Purra muuttaa pois suomesta eikä tuu ikinä takas....1849546Maataloustuet pois
Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.3617258Australia, Britannia ja Kanada tunnustivat Palestiinan
Aikooko Petteri Lapanen pysytellä persujen ja uskovaisten panttivankina ja jättää Suomen historian väärälle puolelle?1106086Onnea Riikka! Työttömyys aste on nyt täysi kymppi!
🎯 💪 Kiitoksia Riikalle ansiokkaasta työstä Suomen kansantalouden tuhoamisessa. V.Putin suljetun rajan tuolla puolen294326- 1764170
Hyvällä tuurilla Suomen väkiluku nousee 7 miljoonaan
Vuoteen 2050 mennessä, mikäli onnistumme maahanmuuttopolitiikassa hyvin. Näin analysoi väestötieteen tohori Hiilamo. ht983864Riikka jytkytti työttömyyden uuteen ennätykseen!
Erinomaista työtä jälleen kerran irvistelevältä saksiniekalta. ”Yhtä korkeaa työttömyysastetta ei löydy työvoimatutkimu953779Joulukinkku NYT
Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.373333- 1983227
Päivän Riikka: Valmet Automotive aloittaa jättimäiset muutosneuvottelut
😭😭😭😭😭😭😭 Tämäkin vielä, Brutukseni. Että ei olisi Suomen historian pahimmat työttömyysluvut riittäneet, niin Riik182795