Sillä pääsiäisellä, jota nykyään monet viettävät puolipakanallisine symboleineen, on paljon eroavaisuuksia siihen Raamatun pääsiäiseen, joka on alkujaan eräs Jumalan 7 juhla-ajasta.
Oikeastaan pääsiäinen on vain yksi päivä, joka alkaa VT:n (3 Ms. 23) mukaan 14. päivän illalla Nisan (eli Aviv-) kuussa, joka on Jumalan kalenterissa vuoden ensimmäinen kuukausi, Raamatussa juhla-ajat kulkevat kuukalenterin mukaan. Tuolloin israelilaiset uhrasivat Jumalan käskystä pääsiäiskaritsoita temppelissä. Kristuksen kuolinpäivä osui juuri tuohon päivään, samaan aamuun kuin tapahtui karitsojen, viattomuuden ja synnittömyden symbolien, uhraaminen. Uhrattu karitsa oli "pascha", josta juontuu nimi Pesach, pääsiäinen.
Seuraavana päivänä alkaa 7 päivän ajanjakso, juhlakausi, mutta ei pääsiäinen, vaan happamattoman leivän juhla, jonka 1. ja 7. päivänä ei saanut tehdä työtä.
Leipä muistutti Egyptin orjuudesta vapautumisesta, silloin lähdettiin kiireesti. Hiiva symboloi syntiä. Messias Kristus on asettamansa ehtoollisen (seder-ateria, jonka juutalaiset söivät pesach-iltana) mukaan symbolisesti tuo leipä, matzah, ja viini (3 lasillinen symboloi vapahdusta, paitsi Egyptistä, myös synnistä).
Tämä varsinainen pääsiäinen oli Israelissa tämän viikon alkupuolella, joten turha viettää enempää pääsiäistä. Kristillisten kirkkojen pääsiäinen osuu yksiin ajallisesti muinaisessa Israelissa Jumalan pyhien jälkeen vietetyn pakanallisperäisen (Easter) juhlan kanssa, josta juontavat juurensa hedelmällisyyden symbolit puput ja pääsiäismunat, ja tuollaiset juhlat ovat Raamatun Jumalan tahdon vastaisia.
Kolme päivää ja yötä pääsiäisen jälkeen Kristuksen hauta oli tyhjä. Tuolloin oltiin tuohon happamattoman leivän viikkoon sisältyvässä ensisadon juhlassa (engl. First Fruits), jolloin papit antoivat ohrasadosta uhrit temppelissä, ja jatkoivat niitä helluntaihin asti 7 viikkoa, Jumalan käskyn mukaan. Tuon raamatullisen juhlan aikaan oli täysikuu.
Ylösnousemus ei siis tapahtunut alkuperäisenä pääsiäisenä, kirkot opettavat väärin. Raamatussa ei ole pitkääperjantaita yms. Pääsiäinen on ennen kaikkea Kristuksen uhri maailman syntien puolesta. Viimeinen uhrikaritsa, joka kuoli kun vanhan liiton ihmiset vielä uhrailivat eläimiä, viljaa yms. Hänestä alkoi uuden liiton aika (vrt. uusi testamentti ja sen sanoma). Uuden liiton leipä ja veri, joka vuodatettin monien edestä, kuten profeetat (lue etenkinJesaja 53) ennustivat.
Näin ollen, koska pääsiäinen on mennyt jo, samoin ensisadon ja ylösnousemuksen päivä, tänä vuonna, ei minun tarvitse erityisemmin viettää enää mitenkään pääsiäistä. Se oli oikeasti tänä vuonna 18.4. illasta alkaen, kesti seuraavan päivän auringonlaskuun.
Alkuperäinen pääsiäinen vs. nykymeno
elena.dei
1
182
Vastaukset
- Lasaros
Pääsiäisen sanoma on ylösnousemuksessa. Kristus nousi kuolleista - Totisesti nousi!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?827096Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267053Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1086157Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455404Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845228Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635185Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405098Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274585Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv163467Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003380