Elämä pilalla

Tuhlattu elämä

Ärsyttää ihan sairaasti että ilmoitellaan allergisille että ÄLÄ NYT MISSÄÄN NIMESSÄ ota sitä koiraa, kun olet allerginen. Jotkut ei ihan tosi tajua että joillekkin se on vähän enemmän kuin harrastus. Mulle lemmikit on elämä. Ja enemmänkin. Jotkut joilla ei ole allergiaa, helppohan niiden on estää muilta sama ilo. Mun ongelmani on tällainen: Pikkuveljellä on ollut nuhaa vähäsen aika pitkään, mennään lääkärille, lääkäri ilmoittaa tutkimatta että kyse on eläimistä. KAIKISTA lemmikeistä ja kaikki meidän eläimet on luovutettava pois eikä uusia saa ottaa, ei mitään eikä testejäkään tehdä. Selviää että tuolla lääkärillä on ollut jotain itsellä katkeruutta eläimille mutta äiti vain uskoo eikä uskalla antaa mulle lemmikkiä eikä edes testauttaa allergioita. "Ei nyt uskalla kun jos se vaikka tulee." Tuolla periaatteella ei kukaan voisi lähteä edes ovesta ulos! Ei nyt uskalla mennä ulos kun siitepölyallergia voi iskeä. Mutta kun lääkäri sanoi että kyllä niin onhan sen pakko olla totta.
Eikä mua lohduta yhtään sellaiset että aikuisena voit ottaa vaikka kymmenen koiraa, vaan suututtaa vaan ihan hirveästi. Ei mulla oo mitään elämää enää jäljellä!

2

181

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • LovePets

      I know the feeling... Mun isä on allerginen. Kerran toivoin et se lähtis pois johkii... Mut kaduttaa toi. Mut elämä on... Pska vällil.. :/ pärjäile

    • -Henna-80

      Ei allergian takia tarvitse lemmikkihaaveista luopua. Allergiaan ja astmaan on hyvät lääkkeet, etenkin ennaltaehkäisevässä mielessä kannattaa kiinnittää huomiota ruokavalioon (jättää ylimääräiset sokerit ja hiilarit pois), pitää huoli vitamiini- ja hivenainetasapainosta ja ottaa vaikka yhteys hyvään fytonomiin tai homeopaattiin. Siedätyshoitokin on hyvä.
      Itse olen sairastanut lapsesta asti pahaa astmaa ja allergiaa. Isä tuolloin meinasi tapattaa koiramme. Tämä oli todella traumaattista aikaa pienelle lapselle. Hirveä syyllisyys siitä, että omalla sairaudellaan aiheuttaa rakkaan lemmikin kuoleman....tuo suru ja syyllisyyden tunne taisi pahentaa astman oireita huomattavasti!
      Nyt aikuisiällä olen juuri hankkinut samanlaisen koiran kuin minulla lapsena oli, ja päättänyt parantua astmasta ja allergiasta. Siedätän itseni koiralle, syön terveellisesti, otan runsaasti vitamiineja ja kävin juuri homeopaatin vastaanotolla, joka teki minulle 3 kk hoitosuunnitelman. 7 päivää vasta takana homeopaattisia lääkkeitä, ja oireet ovat pahemmat, kuten aluksi kuuluukin. Odotan innolla ensi syksyä. Tavoitteeni on olla siihen mennessä lähes, tai kokonaan oireeton.
      Toki vanhempasi ovat huolissaan terveydestäsi ja tietenkin uskovat lääkäriä. Älä syyllistä vanhempiasi, ymmärrät kyllä vielä joskus heidän kantansa. Älä tuhlaa nuoruuttasi olemalla katkera, käytä "kiukkuaika" johonkin parempaan...vaikka sen suunnitteluun, millaisen tai millaisia lemmikeitä hankit kun olet täysi-ikäinen ja sinulla on oma asunto, ja oma päätäntävalta asioistasi. Tsemppiä sinulle!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      84
      7132
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      27
      7079
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      117
      6205
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5414
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5248
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5225
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      41
      5120
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4605
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      19
      3485
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3400
    Aihe