Kyllä tämä Etelä-Savo on huvittavaa aluetta työntekijän silmillä katsottuna. Sain määräaikaisen työsuhteen ja palkan piti olla TES:n mukainen.
Tuli tili ja se vaikutti aiempiin työsuhteisiini verrattaessa hieman pieneltä.
Laitoin työsopimukseni ammattiliittoni tutkittavaksi ja palkkani todettiin olevan noin 10% normaalia pienempi. Kerroin tästä työnantajalle, joka työllisti oman lakimiehensä ja asia saatiin oikaistua liittoni lakimiehen yhteistyönä.
Sain puuttuvan summan ja sopimus, jonka lakimiehet teki, vaati minua pitämään sopimuksen sisällön omana tietonani.
Luulen, etten ole ainoa, joka on ollut alipalkattuna siinä työpaikassa, mutta julkista asiaa siitä ei voi tehdä, koska sopimuksessa on se "sisällön omana tietona pitämisen-kohta".
Onko teillä vastaavia kokemuksia?
Savon taikaa
9
314
Vastaukset
- Onko oikeasti noin?
Tyhmyydestä sakotetaan. Ei kannata allekirjoittaa sellaista sopimusta, jossa on vaikenemisehto. Kumma ratkaisu, jos sopimusta ovat olleet sorvaamassa sekä ammattiliiton että työnantajaliiton lakimiehet.
Epäilen, onko asia oikeasti niin. TESin mukaiseen palkkaan ei koskaan sisälly salaamispykälää! Palkahan löytyy ja on kaikkien luettavissa alan TESistä.- Savon tapako?
Sitä en kiellä, ettenkö olisi ollut tyhmä.
Sopimus tehtiin työnantajan ehdoilla ja liittoni lakimies allekirjoitti sen. En olisi ikinä hyväksynyt salaamiskohtaa, jos olisin etukäteen tiennyt siitä.
Luulen, että sopimuksen sisältö piti salata sen takia, ettei siitä tule julkista asiaa, joka vaikeuttaisi Herra kunnanvaltuutetun työvoiman saantia ja aiemmin siellä olleet eivät tarkistuttaisi palkkojaan.
Minä en jaksa uskoa sitä, että olen ainoa kusetettu siinä työpaikassa.
Yritin saada siihen työpaikkaan tarkastusta, siellä aiemmin olleiden palkkatietoihin, mutta liittoni ei sellaiseen ryhdy, koska se on ns. jokaisen henk.koht. asia.
Onko hyviä ja toteuttamiskelpoisia ideoita? - Epäilys herää
Savon tapako? kirjoitti:
Sitä en kiellä, ettenkö olisi ollut tyhmä.
Sopimus tehtiin työnantajan ehdoilla ja liittoni lakimies allekirjoitti sen. En olisi ikinä hyväksynyt salaamiskohtaa, jos olisin etukäteen tiennyt siitä.
Luulen, että sopimuksen sisältö piti salata sen takia, ettei siitä tule julkista asiaa, joka vaikeuttaisi Herra kunnanvaltuutetun työvoiman saantia ja aiemmin siellä olleet eivät tarkistuttaisi palkkojaan.
Minä en jaksa uskoa sitä, että olen ainoa kusetettu siinä työpaikassa.
Yritin saada siihen työpaikkaan tarkastusta, siellä aiemmin olleiden palkkatietoihin, mutta liittoni ei sellaiseen ryhdy, koska se on ns. jokaisen henk.koht. asia.
Onko hyviä ja toteuttamiskelpoisia ideoita?Vielä kummallisemmaksi juttu menee.
Miten liittosi lakimies voi allekirjoittaa sinun työsopimuksen?
Työsopimus on henkilökohtainen sopimus, jonka työntekijä itse allekirjoittaa, ellei ole antanut jollekin toiselle valtakirjaa tai ellei asianomainen ole muuten alekirjoittamiseen terveydellisistä syistä kyvytön. - Savon tapako?
Epäilys herää kirjoitti:
Vielä kummallisemmaksi juttu menee.
Miten liittosi lakimies voi allekirjoittaa sinun työsopimuksen?
Työsopimus on henkilökohtainen sopimus, jonka työntekijä itse allekirjoittaa, ellei ole antanut jollekin toiselle valtakirjaa tai ellei asianomainen ole muuten alekirjoittamiseen terveydellisistä syistä kyvytön.Kyseessä oli KORVAUSSOPIMUS, jonka lakimiehet teki työnantajan ehdoilla ja allekirjoituksillaan tekivät siitä pätevän.
- Ei TESin pykälä
Savon tapako? kirjoitti:
Kyseessä oli KORVAUSSOPIMUS, jonka lakimiehet teki työnantajan ehdoilla ja allekirjoituksillaan tekivät siitä pätevän.
No niin asia muuttuu olennaisesti. Kyseessä ei ollutkaan työsopimus, josta alussa kirjoituit. Kyseessä olikin korvaussopimus.
Korvaussopimuksissa (esim. työsuhteen purkamissopimus tai vastaava) yleisesti sovitaan pitämään sen sisältö salassa viranomaisia (KELA, työvoimaviranomainen jne) lukuunottamatta.
Molempien osapuolten neuvottelemassa työsuhteen purakamisessa voidaan sopia sellaisia asioita, esim. korvauksia ja muita ehtoja, jotka eivät kuulu kolmannelle osapuolelle. Samalla osapuolet yleensä sopivat, etteivät riitauta sitä oikeudessa. - Savon tapako?
Ei TESin pykälä kirjoitti:
No niin asia muuttuu olennaisesti. Kyseessä ei ollutkaan työsopimus, josta alussa kirjoituit. Kyseessä olikin korvaussopimus.
Korvaussopimuksissa (esim. työsuhteen purkamissopimus tai vastaava) yleisesti sovitaan pitämään sen sisältö salassa viranomaisia (KELA, työvoimaviranomainen jne) lukuunottamatta.
Molempien osapuolten neuvottelemassa työsuhteen purakamisessa voidaan sopia sellaisia asioita, esim. korvauksia ja muita ehtoja, jotka eivät kuulu kolmannelle osapuolelle. Samalla osapuolet yleensä sopivat, etteivät riitauta sitä oikeudessa.Nii-in.. ja samalla tukitaan turpa sen takia, ettei muut työläiset ala tarkistuttaa palkkojaan. Siten työnantaja saa jatkaa alipalkkaamisen yrittämistä uusien henkilöiden kohdalla, sillä kauan työttömänä olleet voivat joissain tapauksissa uskoa työnantajan liirumlaarum-puheita palkan paikkansa pitävyydestä ja pykäläviidakkoon vetoamalla saadaan kokemattomat työnhakijat hiljaisen tyytyväisiksi. Sillä pääasiahan on se, että ON TYÖTÄ ja työnantaja tuntee itsensä hyväntekijäksi.
- Luottamusmies hoitaa
Savon tapako? kirjoitti:
Nii-in.. ja samalla tukitaan turpa sen takia, ettei muut työläiset ala tarkistuttaa palkkojaan. Siten työnantaja saa jatkaa alipalkkaamisen yrittämistä uusien henkilöiden kohdalla, sillä kauan työttömänä olleet voivat joissain tapauksissa uskoa työnantajan liirumlaarum-puheita palkan paikkansa pitävyydestä ja pykäläviidakkoon vetoamalla saadaan kokemattomat työnhakijat hiljaisen tyytyväisiksi. Sillä pääasiahan on se, että ON TYÖTÄ ja työnantaja tuntee itsensä hyväntekijäksi.
Kai työpaikalla on luottamusmies, jonka pitää hoitaa nuo asiat eli valvoa TESin toteutumista myös palkkojen osalta? Ja työntekijä voi avata suunsa ja kertoa tilanteesta luottamismiehelle tai liittoon.
Näistä palveluista jokainen maksaa vuosittain sievoisen summan liiton jäsenmaksuina.
- Hardy400
Tapa talon pitää.. Pittää olla tyytyväinen että on töitä::
- Lex4
Kannattaa ottaa yhteyttä työsuojelupiiriin ja informoida sinne kyseisen työpaikan tavoista, puutteista ja lainvastaisuuksista. Todennäköisesti tekevät sinne tarkastuksen, jossa epäkohdat paljastuvat, jos niitä on. Työnantaja joutuu heille näyttämään mm. kaikki palkka- ja työaikakirjanpidot, joista selviää palkkojen oikeellisuus.
Monesti tälläisissä yrityksissä, jotka eivät noudata edes TESsiä, on paljon muitakin epäkohtia (esim. pimeää työtä, kassan ohi myymistä), jotka alkavat paljastumaan, kun viranomaiset tutkivat asiaa.
Soitat vaan työsuojelupiiriin ja kerrot asiasi. Monissa savolaisissa pienyrityksissä tunnutaan elävän kuin pellossa, mitä tulee lainsäädännön noudattamiseen. Luulisi olevan yrittäjänkin etu, jos työvoima viihtyisi työssään ja sitä kautta tekisi parempaa tulosta. Lyhytjänteistä toimintaa ja siksi varmaan moni pienyritys pysyy pienyrityksenä loppuun asti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yksi kuoli kolarissa Outokummussa
-toisen auton kuljettajaa epäillään rattijuopumuksesta. Toisen auton kyydissä oli kuljettajan lisäksi neljä ihmistä. Hei1185655Kovan viikon ilta pitäisi lakkauttaa
Käytännössä pelkkää SDP:lle ilkkumista koko ohjelma veronmaksajien kustannuksella.1525505Pakoputkipörisijä syttyi tuleen kesken ajon
Kyydissä oli 7 henkilöä, mutta hyvä onni matkassa epäonnistuneesta käyttövoimavalinnasta huolimatta, eikä kukaan loukka544374Sdp on esittänyt maatalous- ja yritystuista leikkaamista
Joihin menee 10 miljardia euroa vuosittain. Minkä vuoksi äärioikeisto änkyttää jostain vuodesta 2026, kun ei demareiden883844Borat ärhäkkänä, syyttelee kokoomusta vilpin suojelusta
Hänen mukaansa kokoomus seuraa ”toimettomana vierestä, kun vilpilliset firmat vievät urakat rehellisten nenän edestä”, j123841Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA
, ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle333670Perussuomalaisiin minä luotan
Bensaa raaskii taas tankata ja ensi vuonna laskee ruoan verotus. Nämä muutokset parantavat pienituloisten asemaa.573408- 2262684
Kokoomus kannatti aiemmin rahoitusmarkkinaveroa - kanta nyt muuttunut
Kokoomuksen linjanmuutos rahoitusmarkkinaveron suhteen on herättänyt kysymyksiä. Vielä aiemmin puolue antoi ymmärtää kan12403HYRYNSALMEN TORILLE KLO 20.00
KAIKKI NUORET JA KAIKKI MUUT MYÖS TÄNÄÄN HYRYNSALMEN TORILLE KLO 20.00!!!!!261319