sanokaa mitä sanotte, mutta kyllä koiraa koulutetaan lyömällä. Sain juuri ensimmäisen koirani, ja nyt se on 7kk vanga sekarotuinen uros.
Se osaa perusasiat, mutta haluaisin opettaa sen noutamaan. Ennen opetin niin, että kun koira juoksi kapulan perään, kehuin paljon, mutta jos koira otti kapulan, muttei tuonut sitä minulle asti, niin suutuin, ja kopautin koiraa kevyesti kuonolle kepillä. Nyt koira on tottunut keppiin eikä se tunnu tehoavan, enkä haluaisi lyödä niin kovaa että tulisi verta. Mikä neuvoksi?
PS.Kiitos vastanneille
Se osaa perusasiat, mutta haluaisin opettaa sen noutamaan. Ennen opetin niin, että kun koira juoksi kapulan perään, kehuin paljon, mutta jos koira otti kapulan, muttei tuonut sitä minulle asti, niin suutuin, ja kopautin koiraa kevyesti kuonolle kepillä. Nyt koira on tottunut keppiin eikä se tunnu tehoavan, enkä haluaisi lyödä niin kovaa että tulisi verta. Mikä neuvoksi?
PS.Kiitos vastanneille
Vastaukset 18
Vanhimmat
Kyllä sinunkin (trollin?) pitäisi tietää että koira koulutetaan vain positiivisella vahvistamisella. Lyöminen ei ole koulutuskeino missään tilanteessa.
Toivottavasti et ole ihan oikeasti noin tyhmä, mutta jos olet, niin otan osaa, idiooteilla on yleensä vähän vaikea elämä :)
Arvoisa Äre.
Olet juuri ohittanut muutaman paikan, noin nelisenkymmentä, potilasjonostamme ja päässyt jonon kärkeen.
Varmaan jo näet sieltä virtuaalimielisairaalamme pääoven, jossa sinua odottaa neljä entisen itäblokin maiden naismaajoukkuepainijaa saattaakseen sinut peremmälle tiloihimme.
Olemme itäblokien ihmeillemme antaneet ohjeeksi käyttää sinuun samaa koulutusmetodia kuin sinä olet käyttänyt "vangaan" ??? koiraasi. Eli puoli senttiä askel harhaan, niin kepistä kevyesti nenään. Keppinä itäblokin ihmeet käyttävät luonnollisesti joko rautakankea tai reilusti vaan lekaa.
Tämän tuliaisen jälkeen sinut voikin sitten siirtää siihen pieneen pyöreään (ei näkkileipä, jota tv:ssä mainostetaan) ja pääsemme tarkemmin pohtimaan tulevaa hoito-ohjelmaasi. Älä huoli, hoidamme sinua niin, että sielumme on herkkä ja hellä kuin mörön kusi.
Terapeuttisin terveisin
sister Aurora
& virtuaalimielisairaalan hoitohenkilökunta
Trolli hyvä menens pyytämään isukiltas kunnon solkipää selkäsauna paljaalle pyllylles!!!
En oikeasti ymmärrä Trolli juttuanne, tulin pyytämään apuanne. Selvästikkin sitä ei täältä saa...
Miltäs itsestäs tuntuisi jos koettasit iloisena tehdä jotain kivaa ja sitte joku paukauttas pesäpallomailalla sua päähän kun ei oikeen mennytkään nappiin suoritus? Koira ei varmana tuo keppiä lähellekään sinua, sehän saa siitä vain iskuja.
et kai sä tosissas ole noin tyhmä että sä hakkaat koiraasi???!!! voin lyödä vaikka satasen vetoa että koirasi pelkää sinua jumalattoman paljon, kun sinä hakkaat! HALOO!! ja vielä kehtaat tulla täältä pyytämään apua!! on sulla otsaa! mieti jos sua lyötäs päähän kepillä kun teet jotain väärin!!
ja vain lyömättä. On selvää, että koira osaa miellyttää ja se ei ole sille mikään ongelma. Lyöminen on VAIN konsti pakottaa. Koira ei ole silloin onnellinen, ethän ole itsekkään ,kun sua lyödään , vai mitä? ;( höh.Haloo, lopeta se taktiikka, yks päivä, kun se puree Sua, kato stten peiliin, ja suurentavaan sellaiseen.
Toivottavasti teet koirastasi onnellisen. - - kokemusta on
moikka, lue toi mun eilinen. tsemppiä pennulle ja sulle, lyöminen on siis kielletty asia.
tsau - - vasta yhtä pentua läheltä seurannut ja
pennun hoitajana silloin tällöin
Että voi ihmisellä olla päänväkevyyttä!! Ettäkö lyömisellä päästäisiin puuta pidemmälle - ettäs kehtaat edes metodiasi julki tuoda, eikö nyt yhtään hävetä??? Onhan näillä palstoilla toki niin iisi piiloutua nimimerkin taakse, mutta kuitenkin...??!! Kuulepas Äre - se sinun koirasi tosiaan taitaa pelätä sinua ylitse kaiken muun!! Olet tehnyt todella pahan mokan lyömällä koiraasi tilanteessa, jossa olisi pitänyt toimia aivan toisin, joten kärsipä nyt sitten rauhassa myös tekojesi seuraukset!!! Ei huvita edes antaa ainuttakaan neuvoa, vaikka niitä roppakaupalla olisikin!! Sanoisin että H Ä P E Ä!!!!!!!!!
Voiko noin idiootteja vielä edelleenkin olla??
Tämä ei todellakaan ollut tarkoitettu Issukalle, vaan alkuperäisen kirjoittajalle!!!
Sinut tuo äly on ainakin jättänyt! Jos saisin selville kuka olet, ilmottasin heti viranomaisille eläinrääkkäyksestä! Eläimiä ei todellakaan saa lyödä,laitappas omalle kohdalle, et nenääs lyötäs kepillä. HÄPEÄ
KOIRAA EI SAA MISSÄÄN TAPAUKSESSA LYÖDÄ! koira tarvii kouluttaa, totta kyllä, ankarasti, MUTTA ei missään tapauksessa lyömällä! luottamus kaikkoaa tipotiekseen, jos hakkaat koiraasi väärästä teosta. koirasi on nuori! se ei välttämättä ymmärrä mitä pitää tehdä. olisiko kiva, jos sinulle vauvana sanottaisiin: sanoppa nyt koira. et tietenkään osaa, joten sinua lyötäisiin. kivaa? kun saatte hyvän luottamuksen ja koirasi luottaa sinuun, se alkaa totella paremmin. kuonolle voi tietysti pahassa tapauksessa näpäyttää, mutta toruminen ja pää mahdollisimman lähelle koiran kuonoa työntäminen on paljon parempia koulutusapuja! olet niinkuin et huomaisikaan koiraa, jos se ei nouda, ja jos se noutaa, niin kehut. mutta periksi ei saa antaa, eikä kättä koulutuksessa tarvi KOSKAAN! kokemusta minulla on pahoinpidellystä koirasta.
Ootko sä menny lyömään sun koiraa?!?!Ei ihme ku ei tottele!!Se aina varmaan pelkää että saa kepistä tai nyrkistä ja jos se tekee väärin sen niin se kärsii????Jos yrittäisit opettaa koiraasi muuten kun lyömällä eikä mikään opi vaan sormia napsauttamalla!!!!Häpeä!
jos näkisin lyömisen löisin kouluttajaa,ei koira opi koskaan jos sitä pyyhkästään turpaan,,se kokee noudon uhaksi eikä nouda koskaan,se pelkää sua nouto leikissä!! et sä tarvi koiraa
voi voi..olisi ehkä kannattanut hieman miettiä koiran hankintaa. koira ei ole onnellinen jos toimit noin. on kuule ikävää omistaa koira joka ei kunnioita tai luota sinuun. ja juuri tällaisen koiran saat mikäli ns. koulutusmetodisi ovat em. koira ei saa pelätä omistajaansa vaan koulutuksen ja tottelun pitää olla mukavaa ja koiran tulee nauttia esim. kepin noutamisesta. toruminen taas on eri juttu ja käskeminen joka voi olla painokkaampaa mikäli koira ei kuuntele, mutta väkivalta tuhoaa sinun ja koiran välisen kommunikoinnin. eikös se vaan sinustakin ole hienompaa jos koirasi tottelee tyytyväisesti eikä pelosta? neuvo koiraasi älä oleta sen osaavan jotain mitä et ole neuvonut. palkinto tulee koiran pyyteettömyydestä ja hyvästä suhteesta isäntäänsä. koirasi tuskin enään pitää kepeistä jos jatkat samaan malliin. ja ota huomioon että koirasi on vielä hyvin nuori ja oppivainen kunhan vain kärsivällisyyttä riittää. voit kokeilla esim. heittää kepin ja kun koira on tulossa takaisin päin kutsu koiraa iloisesti luoksesi ja kehu jos suoritus onnistuu. jos taas ei, niin mene koiran kanssa kepin luokse ja laita se koiran suuhun ja kutsu taas vaikka lähietäisyydeltä ja kehu jos koira tuo kepin. tai aloita aivan lyhyeltä etäisyydeltä ja aina kun juttu onnistuu kehu ja pikkuhiljaa pidennä matkaa. koirakin innostuu kun olet kannustava. kiehun kirjoituksesi takia sisältä, mutta yritin nyt kirjoittaa säädyllisesti ja toivottavasti voin tällä auttaa koiraasi ja sinua.
vaan hellästi ja pikkuhiljaa-mikä tarkoittaa sanoa, että koiran opettaminen on suuressa määrin kuin hyvin pienen lapsen opettamista.
1)Voidakseen totella sinua, koirasi on ymmärrettävä mitä sinä haluat siltä...Keppi on koiran näkökulmasta sen saalis eikä siitä luopuminen esim. ole kivaa. Silloin sinun pitää osata näyttää sille, että kun sen antaa keppinsä sinulle hetkeksi seuraa KIVAA..Tai että kepin antamisesta SAA palkinnon.
Ehkä tuo keppileikki olisi hyvä unohtaa, aloita koirasi kanssa jostain sellaisesta harjoituksesta josta sillä ei ole huonoja kokemuksia, ole kärsivällinen ja palkitse pienestäkin onnistumisesta. Pikku hiljaa yhteistyönne kohenee kohenemistaan...
2)Haluatko olla koirallesi sen rakas kaveri vai että se pelkää sinua ja lopulta vihaa sinua ja muitakin ihmisiä..
Lyömällä saat koirasi vain henkisesti lukkoon, eihän ekaluokkalaistakaan opeteta lukemaan lyömällä häntä sormille kun hän tekee lukemaan oppiessaan virheitä. EI vaan viisas opettaja tekee jokaisesta pienestä edistysaskeleesta ISON numeron ja saa pienen oppijan hehkumaan intoa yrittää lisää.
3)Hyviä ohjeita kontaktin luomiseen koiraan löydtä kirjasta Tuire Kaimio Pennun kasvatus (pätee myös aikuiseen koiraan) tai sivuistoilta
http://www.kumikana.org/index_kk.htm
4)Sinun on hankittava itsellesi koirasi kunnoitus olemalla sille hyvä JOHTAJA. Hyvä laumanjohtaja ei ota asemaansa väkivallalla vaan olemalla turvallinen, päämäärätietoinen ja KANNUSTAVA.
5)Jos koiran kasvatuksessa tarvitaan kuria yleensä lempeän napakka "ote" löysästä nahkasta kaulan molemmin ja lempeä nuhtelu riittävät. Mitä kovempia konsteja käytät - sitä kovempinahkaiseksi koirasi muuttuu. Ethän halua kuulua niihin omistajiin, joiden koira lyyhistyy maahan pelosta kun omistaja vahingossa kättään heilauttaa.
6)Hakeudu koirasi kanssa harrastusten pariin vaikka koirakerhojen alkeiskursseille, kysy neuvoja koirasi kasvattajalta tai eläinlääkäriltäsi - sillä KOVAT OTTEET ovat se huonoin sijoitus sinun ja koirasi yhteiseen tulevaisuuteen...