Vähemmän lintuihin erikoistuneena kysyn; mikä on nimeltään se pikkulintu joka vaikuttaisi olevan melko yleinen ja näyttää viihtyvän koivikossa. Ääntä en osaa muuten kuvailla kuin että se muistuttaa vähän samanlaiselta kun vanhanajan herätyskelloa vedetään ja sen vieteri pitää silloin vrrrrrrrrrrrr-narinaa.
Mikä lintu.
-?-
61876
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Eipä tuosta ihan varmaa tiedä. Olisko viherpeippo tai järripeippo?
Tai koivikoissa kyllä viihtyy pyrstötiainen, jolla taitaa olla vaimeahko tuontapainen ääni.
Varmaan monta muutakin vaihtoehtoa löytyy.
Jep.
Kiitos vihjeestä, sillä sen avulla osasin etsiä ääninäytteitä ja järripeipoksihan se osoittautui ilman pienintäkään epäilyä.
Näin sitä vaan viisastutaan, eikä päässä kierrä ajatus että mikähän se tuokin on......
http://cartinafinland.fi/fi/search?word=järripeippo&rm=on&rf=on&price_limit=0&rm=on&rf=on&count=20
Viherpeipolla ja järrillä on tuo "ryystäys" melkeen täsmälleen samanlainen, järrillä ehkä 'täyteläisempi ja 'syvempi'. Viherpeipolla vähän enemmän helisevä. Tulipa viljeltyä heittomerkkejä, mutta toivotaan, että ymmärrät :D
ymmärrän kyllä. Itseasiassa on vaikea kuvitella että joku pikkulintu voisi toistaa tuon äänen voimakkaammin kuin järripeippo..tai mistä minä näitä tietämään, mutta näin kuvittelisin.
Tässä pitänee keskittyä omin avuin tunnistamaan lintulajeja, sillä erilaisia apukeinojahan internetistä siihen löytyy ja keväisestä luonnosta ei äänet lopu.
-Kettu näyttäytyi tänään aikaisin aamulla vaikka asunkin taajamassa. Kulki ilmeisen vahingossa läheltä kiinni olevaa koiraa ja sen jälkeen pysähtyi parinkymmenenmetrin päähän Mustia katselemaan. Aikansa tuumittuaan teki pökäleet keskelle tietä ja jatkoi matkaansa.
Sukulaiseltaan alkoi viimesyksynä aamu huonosti, sillä se juoksi suoraan autoni alle. Vahinkoja sattuu ketuillekin.
Joo, viherpeipon ja järripeipon ääni hyvin samanlainen.
Tähän aikaan muuttavia järripeippoja lauleskelee etelässäkin.
Kuuntelen tuollaista ääntä Ouran saaristossa!