Otin meille isäni kuoltua hänen 6 vuotiaan terveen ajokoiran, leikattu uros. On ollut meillä kolme viikkoa. erittäin ihmisrakas, vieraita hetken haukkuu, mieheni veli asuu samaa taloutta kanssamme ja hänelle päivittäin haukkuu murisee ja näyttää hampaitaan. Tänä aamuna silitin koiraa ja 7 vuotias poikani tuli silittämään myös, koira rähisi ja kävi kimppuun, ei purrut, kynsistä tuli kolme kevyttä naarmua niskaan..onko tämä koira mustasukkainen minusta, on eniten minun kanssa tottelee minua hyvin, pysyy pihalla irti kun olen sen kanssa. Isän elossa ollessa kävin usein ja lapset myös ja rapsuteltiin..ei vastaavaa käytöstä ennen ollut..sureeko se isäntäänsä..mietin jo lopettamista..isälle lupasin eläessä etten myy vaan lopetan sitten jos en voi pitää..
ajokoiran käytös
2
230
Vastaukset
- ´´´´´´´´´´
Koiran taustatiedoista tulisi ottaa selvää, mikäli meinataan saada sen käytöksen syy selvitettyä. Mitä koira on kokonut, kuinka sitä ollaan kohdeltu ym.
Jotkut koirat ovat luonteiltaan selvästi hermostuneita ja mustasukkaisia, samoin kuin ihmisetkin.- koiruutta
Koira on aina ollut lempeä, seurallinen, oli isän mukana kotipihassa päivittäin irti ja kova metsämies..Koira ei suostunut olemaan tarhassa puree häkin rautoja. hyvin pidetty ja rakastettu oli entisessä kodissaan, ei koskaan huudettu tai muunlaista väärää kohtelua, semmoinen "lellikki". Istui usein isän "sylissä", etujalat sylissä ja takajalat maassa ja isä rapsutteli televisiota katsoessaan, sama minun kanssani..olisikohan se liian kiintynyt minuun, jottei suvaitse lapsia vaan hänet pitää huomioida..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun614368KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar1483139Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo472458Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?482370- 982025
- 241883
- 301606
- 231602
- 1531445
- 341233