vanha kirsikkapuu aloittelijalla

Rossuto

Uudella pihallani kasvaa monta vuotta vanha, n.4m korkea kirsikkapuu. Edelliseltä omistajalta kuulin että kukkii komeasti keväisin mutta ei tee kirsikoita. Kirsikoista viis, mutta haluaisin tietää miten puuta hoitaa, jotta se pysyy hengissä. Noin vanhalle puulle ei varmaan paljon tarvitse tehdä(?), mutta esim hieman sammaloituneen nurmikon ajattelin laittaa kuntoon. Onko siitä hyötyä tai haittaa kirsikkapuulle, vai jätänkö sen ympäriltä nurmikon entiselleen? Vieressä kasvaa jotain marjapensaita (en edes vielä tiedä mitä) ja yksi yhtä vanha luumupuu. Pitääkö näin vanhoja puita vielä kastella paljon, vai riittääkö kesän sateet?

3

3588

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tsö

      Ei tarvii kastella:)puita.Jos puu kukkii tekee varmasti kirsikoitakin.Kirsikkapuita voi leikata syksyllä,ei keväällä niinkuin omppupuita.Mutta varovasti,jos vanhoja puita.Eipä tuolla nurmikolla juurikaan väliä,kunhan et maata/multaa siiheen kasaa..Luumu ja kirsikkapuut aivan ihania kukkiessaan,niin kauniita.Minulla 40-luvulla istutettuja.

    • pölyttäjä ostettiin

      Meidän vanha kirsikka kukkii mutta tekee vain muutaman pienen kirsikan. Nyt ostettiin kirsikkapuu joka on itsepölyttyvä. Jos tämä ei saa vanhaa kirsikkapuuta tekemään hedelmiä, lienee kyseessä joku koristekirsikka.

    • metsäkissankello

      Ei sun tarvitse juuri mitään tehdä, paitsi jos haluat kirsikoita, osta puulle kaveri. Jotkut kirsikat ovat itsepölytteisiä, toiset eivät. Nurmikko sammaloitunee, koska kirsikka varjostaa sitä, ja nurmi ei varjossa viihdy, sammal tulee tilalle. Voit kalkita ja antaa kevätlannosta nyt kirsikalle että nurmikolle, nurmikosta ei ole haittaa, mutta nurmikon kunnostamisen tilalle on pysyvämpi ratkaisu: Kaiva puun juurelle ympyräoja, täytä hyvällä mullalla, istuta puun juurelle rinki vuorenkilpiä, ja ringin ulkopuolelle upotat maahan ringin betonitiiliä.

      Rikkaruohot ei pääse sen vuorenkilven lehtien läpi etkä myöskään sitten kolhi vahingossa ruohonleikkurilla puuta, ja betonitiilet pitää nurtsin poissa.

      Minä en vuorenkilpien ansiosta kitke enää omenapuiden alustoja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      93
      8088
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      40
      3882
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1906
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1360
    5. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      32
      1193
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      31
      1099
    7. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      11
      925
    8. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      53
      847
    9. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      822
    10. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      29
      787
    Aihe