Mikä ensivene ja konepaketti on paras

Olisi muutama kysymys, että mikä vaihtoehto on näistä se paras:

Vanha vene uusi moottori
Uudehko vene jostain syystä vanha moottori
Keski-ikäinen (~25v.) vene ja moottori (~25v)

Jos ajatellaan, että kaikki nuo paketit ovat 15 000e tasan ja just jetsulleen niin.
7355
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

eihän vanhaa venettä jossa on vanha mootori kannata ostaa,siitähän tulee uuden paketin hinta kun joutuu uusiin koneen,kyllä yli 20vuotta vanha kone on tiensä päässä,samoin veneet,vettyneitä,paikkailtuja,haisevia homepommeja,rungot notkuu,kalustekuoret irti,kansirakenteet notkuu ,hiushalkeimia rungos,gelgoat haalistunut läikikäs,näitä on nettivenees vaik kuin paljon myytävänä,näihin kun kaikki moottorit sun muut uusii niin aika hintavii kamppeet ovat.
Alle 5vuotta on järkevä ostos,siinäkin tarkkana????

Olen etsinyt käytettyä ht venettä,joka olis hyvin pidetty,mut aika turhauttavaa on ollut hakea!!

Äänestä
  • Jännä kysymys.. 20v vanhat veneet ovat edelleen käyttökelpoisia pelejä ja mikäli sellainen on varustettu uudella moottorilla on edessä huolettomia tunteja merellä. Jos kuitenkin on tottunut istumaan Porschessa ja ostaa uuden veneen ja pistää siihen halvimman 20v vanhan 2-t moottorin niin sekin on OK, kunhan peukalo ei ole keskellä kämmentä. Ainakin allekirjoittaneen -88 Yamaha ja -89 Evinrude on edelleen ajossa, eikä niitä ole tarvinnut pahemmin korjata. Ai niin ja vene on vuodelta -71. Ja kyllä Flipper olet oikeassa se on oikea homepommi, mutta kelpaa minulle..

    Olet juuri sellainen ostaja, jonka pitäisi ostaa UUSI. Ehkä liikkeessä huomaisit, että jotkut rakenteet notkuu tms. jo uutena..

    Äänestä

Vene voi olla vanha, mutta moottori ei. Sitten vielä veneestä, riippuen mikä on merkki ja malli ja minkälaiselle moottorille suunniteltu. Esim. moottorin paino. Siihen sitten kun lasket että jokatapauksessa jossain vaiheessa joudut laittamaan uuden moottorin, että minkälaisen siihen voi laittaa. Esim. vanha vene ja kevyt 2-tahtinen perämoottori, siihen pitää löytää painoluokaltaan sopiva moottori uusista 4 tahtisista, ettei tule ongelmia. Vanhemman mallin pulpettiveneiden malleja on tehtaalla uudistettu juuri moottoreiden painon takia. Eli vanha vene on todellakin vanha vene. Jos jollain on vanha vene, esim. 20 vuotta. Niin hänellä on sille käyttöarvoa varmasti aivan tarpeeksi. Mutta ostaako sellainen itselle ja miettiä ajavansa sillä seuraavat 10 vuotta. Sehän on silloin jo 30 vuotta vanha.

Äänestä

Sanoisin että jos osaat/uskallat tehdä itse niin osta käytetty. Jos ei kiinnosta kunnostus ja tekniikka, niin osta uusi.

Äänestä
  • Ja vanhasta tuulee nopeesti lähes uuden hintainen jos koneen joutuu vaihtaan!!
    Mut jää vielä vanha rovi!!
    Tämä on tosi vaikea asia,edellisen kommentit "Skipper 25" ovat asiaa jos et pelkää askartelua ja muutamaa pilalle mennyttä reissua (koko kesä) mahdollisesti,niin siitä vain.

    Äänestä

Noista vaihtoehdoista wanha wene ja uusi modori

Äänestä
  • Mulla olis kanssa kysymys:

    Vanha vai uusi auto?

    APUWAAAAA!!!!!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Abumatikkiwa! kirjoitti:

Olisi muutama kysymys, että mikä vaihtoehto on näistä se paras:

Vanha vene uusi moottori
Uudehko vene jostain syystä vanha moottori
Keski-ikäinen (~25v.) vene ja moottori (~25v)

Jos ajatellaan, että kaikki nuo paketit ovat 15 000e tasan ja just jetsulleen niin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu