nykyään jostain syystä masentaa mua. Toivottavasti sulla on kuitenkin hyvä fiilis.
Kesä
ei kukaan
12190
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
sama.
Paremmin menisi jos susta kuulisin jotain..
Kesä ei masenna, päin vastoin. Selvittämättömät, pitkittyvät asiat masentaa. Tiedän että joidenkin on vaikea hyväksyä edes hetkittäistä heikkoutta ja siihen vedoten saatetaan tehdä päätöksiä jotka lisää toisen heikkoutta edelleen. Asiat pitää saada kohdata ja käsitellä että niistä pääsisi yli ja ohi.
No sano "mielipide" kuinka kohtaat asiat jos toinen ei ota yhteyttä vaikka itse olet ottanut? Tässä tilanteessa pitää vaan mennä eteenpäin eikä jäädä märehtimään vanhaa jos toisesta ei ole "munaa" ottaa yhteyttä. Helppo on neuvoa..
En osaa neuvoa kun itsellä saman tyylinen tilanne, että asioiden selvittäminen ei ole itsestä kiinni.
Hei, vaikka ei tässä mitään ihmeitä ole odotettavissa, niin onhan kesä aina kesä. Pitää vain keksiä kivoja asioita, nauttia toivon mukaan auringosta, lämmöstä, uida, maistaa tötteröä. Antaa auringon elvyttää talven jäljiltä.
Ei paljon elvytä tuo lukuisten puiden ja puskien aiheuttamat siitepölyt tuolla ulkosalla, ja aurinkohan on ultraviolettisäteilyä, joka aiheuttaa iholle melanoomaa ja muitakin ihosyöpiä.
Eikä tuo maisema nyt kaunista ole vielä, lehdettömät puut ja nurmikkokin paikkapaikoin vielä ihan ruskeenharmaata. Likaisia lumikökkäreitä pientareilla ja muutenkin ällön ruskee silhuetti, jota aurinko vaan korostaa valollaan.
Maa hönkää vielä talven jälkeistä kosteutta, ja home haisee.
Joten taianpa olla sisällä ja katella taulutelkkarista luontodokkareita ja kauniimpia maisemia.
Vinkki; Hae allergialääkkeet apteekista, saa ilman reseptiä sekä käy ostamassa kunnon aurinkolasit > ja sitten ulos, nimittäin tarvitset B-vitamiinia, ethän niitä purkista ota, auringosta sitä tulee ilmaiseksi?
Noh, nyt on kuule asenteesta kiinni. Toki allergiaoireet ovat viheliäiset, itselläni ei niitä ole, mutta mutta...Itse rapsuttelin pihamaan ja vähän jo viheriöi. Kävin valokuvaamassa myös heräävää luontoa. Itsellä ero takana ja kaikenlaista on ollut murhetta ja pitkä talvi takana henkisesti. En tiedä, sitten kun aurinko ilmestyy niin perhana vie, väkisinkin alkaa herätä eloon ja mieli piristyy. Olisin valmis vaikka mihin. No, jokainen valitsee tapansa. Minä ainakin toivon, odotan kesää tuli vastaan mitä tuli. Toivotaan, että kivoja, piristäviä asioita ja pitää itse niitä järjestää ja asennoitua niin. Avoimin mielin eteenpäin.
Miski sä luulet että tämä toinen ihminen oikeesti toivoisi sulle jotain huonoa?
Varmasti hänkin toivoisi sulle hyvä. Varmasti eron jälkeen on alkuun masentunut olo pitkäänkin, mutta kyllä se aurinko vielä tulee esiin ja voit löytää kesäksi tai vaikkapa loppuelämäksi sen oikein ihmisen.
Suru pitää hoitaa alta pois ja sen jälkeen leuka pystyyn ja kohti uusia seikkailuja. :)
Ja Suomen kesäkin niin tynkä. Just kun pääset nautintoon kiinni kesästä, niin johan se loppuukin.
Mitä sä höpiset, Suomen hienot kesäillat usein kestävät ainakin syyskuun loppuun ja joskus jopa pidempäänkin. Älä nyt rupea narisemaan kun just on päästy lähes kaikista lumista eroon..