Juuri Kiinasta palanneena ja Thaimaahan lähtöä tekevänä tiedustelisin, joko Thaimaassa saa varoa teehuone -huijausta
eli nappaavat kadulta ja väittävät sinun vuokranneen koko ravintolan ?
eli nappaavat kadulta ja väittävät sinun vuokranneen koko ravintolan ?
Vastaukset 24
Vanhimmat
Hih kiitoksia terveisistä Kiinasta! Olipas metka juttu! En ole koskaan ikinä milloinkaan että vastaavaa olisi käynyt Thaimaassa.
Olisi kiva lukea enemmän ko tapauksista! Niin tietäisi sitten varoa. Tällaisilla huijauksilla on tietysti tapana levitä.
En tunne aloittajan tapausta, mutta 2008 mulle kävi näin:
Käppäilin Wangfujingiltä Tiananmenille ja enklanninopiskelijatytöt alkoivat höpöttää haluavansa parantaa puhuttua kieltä. Mentiin hallituksen teehaussiin sivuhuoneeseen istumaan, hörpättiin kupit ja lasku oli 300 juania.
Löin 50 pöytään ja sanoin suomeksi, että lähettäkää korsto kimppuun, minä menen. Tulivat vielä kadulle katsomaan, etten mene poliisin puheille. Se on sinänsä turhaa, koska putiikit ovat valtion ja poliisi on sekaantunut asiaan.
Pattiksella ei toimita noin, jo se, että on olemassa turistipoliisi, estää nuo huijaukset.
10 juania on yksi euro.
Onko se huijaus, jos on ABC.n hinnat?
Huolestuttavaa sinänsä, että ensiksi sinne vietiin meidän työpaikat ja nyt hinnat.
laittakaahan listalle pattiksen top 10 reality huijaukset:
1. vuokramopoa palutettaessa maksat naarmut,jitka vanhoja
2. ladyboy kääntää kamasi kun olet suihkussa
3. vesiskootteria muka naarmutettu,maksat naarmut
4. ladyboyn kaveri kaantaa kamasi kun olet toisen paalla
5. tuplalaskutetaan farangia (tapahtuu kaikessa,mita flang tekee)
6. ladyboy kaantaa kamasi,kun olet sammuneena sangyssasi
7. olet mukamas naarmuttanut vuokra-autoa,maksat naarmut
8. ladyboy kaantaa taskusi huomaamatta,kun yritat pokata hanta baarissa
9. check bin ja juomasi mekongit onkin tuplasti laskutettu
10. ladyboy kaantaa taskusi,kun olet suihing hieronnassa sivusoilla
huom, 2,4,6,8,10 tapahtuu vain tosi kokeneille pattiksen kavijoille
1,3,5,7,9 voi tapahtua kelle vain
Jopas oli listaa kerrakseen, tälläinen tavallinen perheen kanssa matkustavainen
ei todellakaan tuon tapaisiin tilanteisiin tukkiudu, emme , muutenkaan pidä
Pattya aa meille sopivana paikkana, muualle päin suuntaamme.
Tuskin tuo täysin tapahtuu, kaikille. Lienee syytä lisätä, että liikaa alkoholia
nauttiville nämä huijaukset yleensä kohdalle sattuu.
onko kokemuksia, että taskuvarkaudet olisivat pattayalla lisääntyneet, ennen vain huijattiin,nyt pöllitään surutta...itseltäni lähti lompakko kortteineen n 1 kk sitten jomtienilla...kuulin vastaavia olisi tapahtunut muilllekin suomalaisille.
Samoin kävi minulle Jomptienilla viime joulukuussa.....avolava taksissa viereeni istuutui molemmin puolin naiset jotka kähvesivät minulta lompakon.Menin tekemään ilmoituksen poliisille,kerroin mitä tapahtui....sanoivat tuntomerkkien perusteella heidän olevan Kambodsalaisia,jotka eivät muuta tee kuin varastelevaat.Kertoivat ottavansa usein heidät kiinni mutta kun vapauttavat niin heti kohta soitetaan shop 711:sta ko.varkaat varastelemassa.Poliisi kertoman mukaan varkaita ei ole lukumääräisesti monta mutta ovat sitäkin ahkerammpia rosvoamaan....leidipojat myös usein rosvoja joten kannattaa varoa heidän seuraansa.
Vyölaukkuja viedään 6-0, vähän joka puolella.
Mitäs jos baarissa innostuu kellonsoittoon ruuhka-aikaan. Onko se sitten huijaus
eikös matkaoppaassa sanottu, että kelloa pitää kalauttaa kolmasti, jotta saa siunauksen.
AHAA, kellonsoitto temppelissä ja baarissa on siis sama asia.
synnistä molemmissa haetaan vapautusta
totta höpäjät, kapakkaan meno suomessa todella tuntuu synniltä, Thaimaassa thaivaalliselta.
Kellonsoittomaksu Pattiksen ison Buddhan alapuolella perustuu vapaaehtoisuuteen, niin toki myös baarien kellonsoitto. Toki Buddhakelloja on ehkäpä 24; en ole laskenut. Kepin kanssa kuljetaan ees taas ja kerran kutakin isoa kelloa kumautetaan. Tuottaa kuulemma onnea. Uskon siihen koska asiani voisivat huonomminkin olla.
Baarikellojen kumauttelusta tulee taas hyvä mieli; likat kirkuvat ja kaikki tulevat pussaamaan....kova hyörinä alkaa kun itselleen paukkujaan vatkaavat. Ennen kellon kumauttamista kannattaa tarkastaa ettei siellä istu pöllöjä brittejä. Niistä ei irti pääse kuin lyömällä.
Rantakadun päässä, juuri ennen kävelykadun kaarta on baarirypäs johon useinkin istahdan matkalta rannalta hotelliin. Likat tuttuja; toki vaihtuvuus suurta. Oli vuosi 2004, loppiaispäivä, joka tapauksessa tshunamipäivä.
Jo aamulla ihmettelin kun merivesi oli noussut. Vuorovesivaihteluja ei siihen aikaan esiinny. Kukaan ei tiennyt mistään mitään mikä nyt on tietenkin tavallista pattiksella.
Kelloa soitin baari n:o 3:ssa. Yleensä näin tein rannalta tultuani jos baarissa likkoja tavanomaiset 4-6. Nyt oli 5. Sanoin mammalle että ostan kaikki ulos. Mamma haavi auki että jää sitten yksin....Mitä välii(sou vat) vastasin siihen canadaksi jonka maan kansalainen silloin olin olevinani. Likat pikku laukkujaan pakkailivat ja lähdön teimme. 5 x 300 juomat yhteensä n. 2500 b.
Tyttöjen kaa lähithaikippolaan missä on tosi hyvät pöperöt. Likat innoissan tilaamaan. Kävi kauhea kälätys mitä mielelläni kuuntelin. Pöytä tuli täyteen sapuskaa ja mulle pullo Mekghongia mitä siihen aikaan sai. Itselleni en tilannut ruokaa koska tiesin että kyllä minullekin 5:n akan sapuskoista riittää. Niinkuin teki. Joka akka ensin tarjosi kipostaan minulle. Farangit siinä vähän sitä menoa ihmettelivät. Nautin tilanteesta. Sain esiintyä täytenä sikana mikä olenkin.
Minulta oli jäänyt edellispäiviltä käyttämättömiä päivärahoja jotka olin nyt päättänyt törsätä.
Asuin silloin ranskiksen hotellissa melkein kävelykadun päässä, nimi ei nyt tule mieleen(alkava dementia nähtävästi), konkarit hotskan tietävät.
Respalikka sanoi että kaikki 5 ei kyllä jää sitten yöksi ainakan ilman lisämaksua. Oli tottunut että minulla oli joka yö 2 likkaa; nehän menivät ilman lakanaveroa koska oli iso kämppä. Huitaisin kädellä respaan ja toisella likat menemään ylös portaita. Yksi likoista heinää hakemaan....
Siinä sitten sauhuttelimme ja minä naureskelin likkojen jutuille joista en mitään ymmärtänyt. Olisinhan toki naureskellut muutenkin.
Yksi tytöistä istui lattialla ja itkuun pillahti. Telkkua katsoi. Uutiskanavaa. Me muutkin. Pikku hiljaa tuntien saatossa alkoi kauhutapahtuman todellisuus raottua. 3 tyttöä lähti heti koska heillä oli omaisia alueella.
Me jäimme 2:n pohjoisesta olevan likan kanssa katsomaan CCN:n uutiskanavaa josta parhaat tiedot tulivat. Ei tullut paljon nukuttua koska joka minuutti alkoi tulla uutta tietoa. Tuhon laajuudesta ei vielä silloin tietoa ollut yhtään enempää kuin suomessakaan. Ei kai koska kaikki kylät länsirannikoilla tuhoutuivat. Myös tiedonvälitys.
Seuraavana aamuna oli pattiksella kaikki normaalia aivankuin mitään ei olisi tapahtunutkaan....
Sorry pitkä tarina....mutku....
Minulla oli aikoinaan työkaveri. Oli aivan sama minne matkustimme työasioissa, niin aina hänet rullattiin. Mieleeni tulevat seuraavat maat; Saksa, Italia, Tanska, Portugal, Ruotsi, Seinäjoki, Oulu, Vääksy jne.
Asuin silloin ranskiksen hotellissa melkein kävelykadun päässä, nimi ei nyt tule mieleen(alkava dementia nähtävästi)?
Hotel Wind in.
Hih, nyt muistui mieleeni ranskalaisen ylläpitäjän hotelli ; se oli De Fountain. On siellä vielläkin (oik. kirj. ei tark). Halpa ja asiallinen. Jos varaa huoneen/ huoneiston etukäteen voi saada parvekkeen/t merenpuolelle. Iltaisin väki kyllä velloo kävelykadulla alapuolella. Mutta pelimiehelle kiva paikka. Yleensä löytyy joku vapaa huonekin joskus jollei heti niin huomenissa.
Omistaja puhuu sujuvaa ranskaa ja ruoka senmukaista. Asiallinen ja hyvä palvelu. Ei luksusta mutta kaikki tarvittava löytyy.
Ei lakanaveroa; ainoastaan silloin urputtivat kun oppaita oli 5. Ajattelivat kai että olin siirtynyt huoneenvuokraajaksi:)). Olen siellä budjannut ainakin pari x, jollen 3. Pieni uima-allaskin on ja muistaakseni pihan perällä muutava bungalow.
Vieressä Right Spot Inn- hotelli ja ravintola joka on samaa tasoa. Sielläkin asunut 2-4 x. Tyttöjeni kanssa onnistuimme saamaan huoneiston jossa 3 mh,
iso oh/ keittiö maantasosta. Kallis oli; 50 €/vrk koko paska. Pinta- alankin mittasin; 90 m2. Ei uima- allasta mutta menimme joskus La Fontaineen polskuttelemaan; vierashinta 100 B/ 3 henkeä. Jälkimainintana että Right Spotissa on mahtavaa ruokaa, suosittelen pippuripihviä, ovat sanoinkuvaamattoman upeita.
Pelipaikoista tykästyneille suosittelen ko hotelleja. Senkun ulos horjahdat niiin
siinähän olet. Taxia ei tarvita eikä niitä olekaan koska autoliikenne on kiellettyä klo 18.00-6.00 välisenä aikana.
Ja venttiilpojalle: pelkäämäsi leidarit ovat tosi lähellä ko. paikkoja ; varo ihmeessä etteivät pääse tuuppaamaan!
Kinkit ovat aloittaneet kampanjan näitä paikkoja vastaan, tai ainakin yksityisiä bisniksiä, valtio harjoittanee omaa toimintaa kuten ennenkin.
Paikallisiakin on vedetty nenästä, olisiko siinä joukossa ollut puolueen miehiä.
http://shanghaiist.com/2007/07/13/police_raid_sca.php
Espanjassa on kautta aikain tunnettu vastaava ns. senjoritas luki luki -temppu.
Intiassa mattokauppias huijasi juottamalla teetä myyntiputkassaan ja taju meinas lähteä päästä. Jotku kerto, että vaikutus on sellainen, ettei pysty tyrkytystä vastustamaan, vaan tekee elämämsä kalleimmat mattokaupat.
Itse selvisin pelkällä ripulilla.
Vanha Kasmirilainen kauppatapa on juoda ensiksi kuppi teetä ja vasta sen jälkeen aloitetaan kaupanvääntö.
Olette saaneet pöpön jostain ihan musta lähteestä, nitähän Intiassa rittää, myös Goa:lla.
Pahoinvointia voi aiheuttaa myös malarialääkitys.
tassa tyypillinen matkakertomus:
laittakaahan listalle pattiksen top 10 reality huijaukset:
1. vuokramopoa palutettaessa maksat naarmut,jitka vanhoja
Vuokraa mopo jossa ei ole naarmuja
2. ladyboy kääntää kamasi kun olet suihkussa
Jos todella haluat katoyn kay suihkussa yhdessa
3. vesiskootteria muka naarmutettu,maksat naarmut
Muka, sana on kiva, naarmut maksaa joka kerta tollo
4. ladyboyn kaveri kaantaa kamasi kun olet toisen paalla
Tyhma, ota molemmat hoitoon samalla kertaa.
5. tuplalaskutetaan farangia (tapahtuu kaikessa,mita flang tekee)
Pitaa paikkansa, eilen kaytiin olusilla kaverin kanssa ja unohdin
puhelimen, tarjoilijatytto juoksi autolle kun oltiin lahdossa pois, ehka
han pelkasi etta joutuu maksamaan falangin puhelin laskun.
6. ladyboy kaantaa kamasi,kun olet sammuneena sangyssasi
Taa sama illuusio elaa vahvasti kirjoittajan ylapaassa.
7. olet mukamas naarmuttanut vuokra-autoa,maksat naarmut
Taas naarmut, oli ne mopossa, vesiskootterissa tai autossa niin ne on
jonkun aihettamia, katso peiliin josko naamarissa on naarmuja, sossu
korvaa.
8. ladyboy kaantaa taskusi huomaamatta,kun yritat pokata hanta baarissa
Taas kerran taa katoy on tiukasti asialinjalla.
9. check bin ja juomasi mekongit onkin tuplasti laskutettu
Koita ensi kerralla huutaa keptang, voi olla etta saat alennusta.
10. ladyboy kaantaa taskusi,kun olet suihing hieronnassa sivusoilla
Taa sama katoy on koko ajan mielessa, eiko siella leppavaarassa ole
samanlaisia saatavilla?
huom, 2,4,6,8,10 tapahtuu vain tosi kokeneille pattiksen kavijoille
1,3,5,7,9 voi tapahtua kelle vain
Nummerot pahasti sekaisin, sanoisin etta viking line on valttia sulle.Tai istut mansen pussipysakilla ja huutelet etta nysse tulee, astut sisaan nysseen ja ...
Mutta teretulemast taikkulaan jos saat aiteelta luvan.
Istun usein Best Cornerissa. Paras paikka Thaimaassa. Lataan aina sinne mennessäni 5000 - 10.000 Bahtia taskuihini.
Aamulla herätessäni on taskut lähet tyhjät. Kaiketi hauskaa on ollut ja kello soinut.
miten oletko tutkinut pussit ?
Makella votkasoota 80 patia, meneppä sohjolassa vetämään 8 euro sotkavodaa sekä norsunvittuja, paljo menee ?