Kyselisin nyt asiaan perehtyneiltä, että mitä kannattaa kahden viikon lomalla Las Palmasissa tehdä, nähdä ja maistaa. Matkustusajankohta on joulukuun viimeiset viikot. Olen kiinnostunut kuulemaan sellaisia vinkkejä, joita ei välttämättä kohdeoppaista löydy, eli museokierrokset ja ostoskadut voitte jättää laskuista pois. Tähtäimessä on rentouttava omatoiminen loma, joka pitää sisällään kiireetöntä ja edullista tekemistä ilman aikatauluja, hieman perinteistä rantalomailua, halpaa ja maistuvaa paikallista ruokaa... Erityisesti mielisin tietää seuraavia asioita: Onnistuuko omatoiminen snorklaus? Missä ravintoloissa kannattaa käydä ja mitä tilata, kun haluaa välttää rantakadun turistipaikat? (Kärjistettynä ruokalista muulla kielellä kuin espanjaksi=turistipaikka.) Kannattaako pakata vaelluskengät mukaan, onko lähistöllä päiväkäynnille sopivaa patikkamaastoa? Eritoten Palmasissa pidempiä aikoja viihtyneiden vinkkejä kaivattaisiin.
Las Palmasin erikoisemmat tärpit?
pan con ojos
4403
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Futismatsi
Hommaa keltasisiin paikallisbusseihin Bono kortti ja matkusta niillä ja tutustu kaupunkiin
Snorklaus onnistuu rannalla
Ravintoloita runsaasti, hintataso vaihtelee runsaasti, ja halpa ei välttämättä ole huonoa
Onpas sulla nimimerkki. Onneksi aamiaiseen on vielä aikaa.
Siis halpa loma kaikilla herkuilla eikä kaupungin pääelinkeinosta saa olla haittaa? Eikä mitään kulttuurilta haiskahtavaa. Voi olla että Las Palmas ei edes ole sun juttu, koska siellä vaan et voi välttää sitä että se
kaupunki tuottaa palveluja turismille. Sitä varten on mm. ruokalistat eri
kielillä. Rantakadulla on ihan hyviä ruokapaikkoja mutta jos aidompaa
haluat, hae pieniä paikkoja - kai nyt noin ekstreemi hemmo niitä löytää
ilman että joku ne sulle luettelee. Helsinkin kokoiseen kaupunkiin
mahtuu muutama ravintola, siitä vaan tallaamaan. Ja kun teilasit
museot, niissä nimenomaan näkisi sen, mitä saari on ollut aikojen
alussa ennen turismia ja mitä ekstreemiä kansa on kokenut.
Rannalla näkee paikallista touhua, arkisin kokonaisia koululuokkia pelaamassa ja viikonloppuina paljon perheitä. Rannan eteläpääty (Arenasin puoli) on täynnä hiekalla futista pelaavaa porukkaa. Sillä suunnalla on tosi edullisia baareja, kun se on paikallisasutusta. Kauppahallit nyt on se juttu mikä pitää nähdä, jos haluaa jotain aitoa. Eli keskustassa se iso, sataman lähellä Mercado Puerto ja vanhassa kaupungissa kolmas.
Ja ekstreemiä vaeltelua con suspence voit harrastaa Luzin satama-alueella
ja sitä edeltävällä asuinalueella. Se on vähän kuin Lasnamäki Tallinnassa.
Meille on patikoinniksi riittänyt 4 4 km rannan päästä toiseen aamulla meren
tuntumassa ja yleensä pääosin apostolin kyydillä tapahtuva liikehdintä kaupunkialueella. Parhaat tehot patikointiin saat irti kun haet reittiä jonkun retkijärjestäjän kanssa. Reittejä on yleensä lueteltu myös matkanjärjestäjien tiedoissa.
Patikkamaastoa löytyy kyllä ja ihan kaupunkialueelta voi aloittaa. Hyviä reittivinkkejä tarjoaa esim. Wikiloc:
http://www.wikiloc.com/wikiloc/map.do#lt=28.092426&ln=-15.423260&z=4&k=2&tab=0&a=1,43
Olen Sotiksen kanssa samaa mieltä siitä, että kauppahalleilla paikallisuus tiivistyy, Niitä on joka kaupunginosassa, esim. "yläkaupungissa" Mercado Altavista:
http://maps.google.com/maps?f=q&source=s_q&hl=fi&geocode=&aq=&sll=29.020976,-13.549764&sspn=0.017431,0.026157&ll=28.115416,-15.43534&spn=0.002207,0.00327&t=h&z=19&layer=c&cbll=28.115513,-15.435274&panoid=u7pgfo4JGLBR6s0AKAulfA&cbp=12,187.34,,1,-2.81
Kiitoksia todella hyödyllisistä vinkeistä!
Sotis: En tietenkään "teilannut" museoita, vaan tarkoitin että matkatoimistojen vinkkaamat ja muuten suuremman yleisön tiedossa olevat vierailukohteet ja aktiviteetit ovat jo minunkin tiedossani, kun olen kohteeseen tutustunut näin etukäteen. Kyllä montakin museota on muistiin pistetty ja parissa vieraillaan varmasti! Sinulle erityiskiitos hyvistä neuvoistasi.
Suhteellisen harvoin matkustavana sitä haluaa saada mahdollisimman paljon irti kohteesta, ja paras keino on kysyä asiaan perehtyneiltä. Minun(kin) mielestäni on vähän teennäistä toitottaa haluavansa "kokea jotakin aitoa turistimeiningin sijaan", ja itse keskitynkin ihan vaan hankkimaan kivoja kokemuksia minkä tahansa ajanvietteen parissa. Turismistahan Palmaskin elää ja porskuttaa sellaisena kuin se nykyään tunnetaan, mutta kuten jo näistä teidän vinkeistännekin voi päätellä, on kaupunki paljon monipuolisempi kuin muutama muu paikka saarella.
Yhdessä asiassa kyllä pidän pääni: ravintolaan en mene, jos menu on luettavissa suomeksi. Rantakadulla siis keskitymme lähinnä kahvittelemaan ja istuskelemaan illan tullen, ihan vaan maisemien ja tunnelman takia. Parempaa ruokaa saa varmasti edullisempaan hintaan mistä tahansa muualta kaupungin sisällä. Lisäksi ravintolavalintoihin niin kuin kaikkeen muuhunkin vaikuttaa budjetti - ei tässä olla lähdössä paksun lompakon turvin porsastelemaan, vaan katselemaan mitä kivaa voi keksiä pienemmillä investoinneilla.