Yrteistä tulee lisenssitavaraa kuunvaihteessa

Pablo Escobar

Kaikessa hiljaisuudessa toiminut jenkkien toimien pohjalta toimiva Codex Alimentarius säätiö on saanut EU:ssa lobattua direktiivin (Traditional Herbal Medicinal Products Directive, lyh. THMPD) mikä muuttaa yrtit lääkkeiksi joten niiden saatavuus kaupoista heikkenee ja joissain tapauksissa loppuu kokonaan. Tähän listaan kuuluu mm. piparminttu, valkosipuli ja rosmariini.

Pidempää stooria linkistä:
http://www.elinahytonen.fi/2011/04/e...eet-kaupoista/

Adressi direktiiviä vastaan (englannin kielinen sivu), tämän kirjoitushetkellä jo yli 310 000 nimeä listassa. http://www.savenaturalhealth.eu/

Hienoa, EU, hienoa kun nuoleskellaan lääkeyhtiöiden perseitä.
Vastaa lainauksen kanssa

14

156

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Codex Justitia

      Codex Alimentarius (kiireellinen "sähke")

      Sanoin aiemmin, että pidän kuun loppuun lomaa. Mutta tämä uutinen herätti tämän karhun keväthorroksestansa. Syy miksi tämä ei voinut odottaa, on että tämä kyseinen uhka on käymässä toteen tämän kuun lopussa ja välitön toimiminen on vitaalia sen estämiseksi.

      Kapitalistinen eliitti on taas tekemässä hiljaista, mutta massiivista iskuaan massoihin.

      Monikansallisten lääkeyritysten lobbauksen ansiosta markkinoilta on jo kielletty suuri osa tehokkaimmista terveyttä edistävistä tuotteista ilman pätevää syytä. Kuun lopussa vapaus hankkia tai kasvattaa haluamiaan kasveja, jopa rosmariinia tai valkosipulia, on supistumassa olemattomiin. Piparminttu ja muut tavanomaiset yrtit ovat niin ikään listalla.

      Codex Alimentarius -ohjeet toimivat eri maiden kansallisten säädösten perustana ja minimitasona. Ne ovat linjassa IFOAM:n puitesääntöjen ja EU:n luomusäädösten kanssa. Codex-ohjeet sisältävät tuotanto-ohjeet kasvi- ja kotieläin- sekä mehiläistuotteiden tuotannolle. IFOAM:lla on säädökset myös kuitukasveille, vesiviljelylle, keräilytuotteille, reilulle kaupalle ja sosiaalisen toiminnan alueille.
      Codex- ja IFOAM -ohjeet toimivat minimiohjeina kansallisille säädöksille. Niiden tarkoitus on ohjata viranomaisia ja valvontajärjestöjä säädösten laadinnassa. Sellaisenaan niitä voidaan pitää standardien standardeina. Eri maat voivat laatia yksityiskohtaisempia säädöksiä, jotka sopivat paikallisiin olosuhteisiin. Useimmat kansalliset säädökset ovat lainvoimaisina sitovia (esim. EU-maat, Japani, USA, Argentiina, Intia, Tunisia). Ulkoministeriön mukaan standardit ovat vapaaehtoisia.

      [Koko juttu blogissa http://fundamentti.blogspot.com/2011/04/codex-alimentarius-kiireellinen-sahke.html ]

    • gersonisti

      Allekirjoitin.

      Kaikki, jotka haluavat jatkossakin kasvatella yrttejä puutarhassaan ja kukkaruukuissaan ilman pelkoa joutua vankilaan siitä "rikoksesta", ja ostaa yrttejä kaupasta, allekirjoittakaa addressi. Lähettäkää linkki kaikille niille, joiden terveyttä arvostatte.

    • guerillatouhua

      Sinua uunotettiin. Ei yrttien myymistä ja kasvattamista olla kieltämässä. Mutta valheellista markkinointia keksityillä terveysväittämillä kylläkin.

      Ovatkohan lisäravinnemarkkinoijat tämänkin adressikampanjan takana? Ideana taitaa olla pikemminkin hakea näkyvyyttä omille tuotteille.

      • paskat uunotettiin

        Tämä on nyt C. Alimentariuksen toinen vaihe, kolmas vaihe pitää sisällään mm. tämä yrttien kasvatuksen KRIMINALISOIMISEN. Nämä hampun puolestapuhujat ovat tienneet tämän luultavasti vuosikausia. Tässä ei puhuta enää huumesodasta vaan sodasta meidän terveyttä ja hyvinvointiamme kohtaan.


    • D325OH

      Miten valkosipuli voi olla yrtti? Sehän on sipuli, eli lähempänä juuresta, kuin yrttiä.

    • luonnollisenpuolesta

      Tässä myös muita adresseja asian puolesta:

      http://savenaturalhealth.eu/
      http://www.gopetition.com/petition/39757.html

      Kyseessä ei ole pelkät "yrtit", vaan lähes kaikki luontaistuotteiksi lasketut tuotteet. Valkosipulilla ja esim. kohta kiellettyjen listaan kuuluvilla saksanpähkinällä, appelsiinilla ja sitruunaruoholla on terveysvaikutuksia, mistä isot lääkeyhtiöt eivät tykkää, ja näin ollen pyrkivät estämään luonnollisempien tuotteiden käytön. Itselleni on ainakin ollut suurta apua reumasairauteeni jo pelkistä luontaistuotteista, en haluaisi turvautua ainoastaan reseptilääkkeisiin.

      Tosiaan vain muutama päivä aikaa, allekirjoittakaahan!

    • nimi adressiin

      Ja nyt siis valkosipulin ja appelsiinin myynti ollaan kieltämässä? Olisikohan kuitenkin niin, että tässä ollaan puuttumassa rikolliseen markkinointiin eikä kasvisten myyntiin? Ei taida olla adressin väsääjillä ihan puhtaat jauhot pussissa.

      • Vain säteilytettömie

        n tuotteiden myynti ollaan kieltämässä. Tämä tietenkin on vain meidän foliohattujen paskapuhetta....


    • !yhteishyvä!
    • anisiisoppi

      Herranen aika, älkää hyvä ihmiset nyt nolatko itseänne ja pankaa nimeänne tuollaisiin adresseihin. Eihän todellakaan ole kyse muusta kuin kuluttajansuojan parantamisesta yrttihuijareita ja -puoskareita vastaan!

    • kerätään osoitelista

      Laittakaa nimenne vaan. Saadaan samalla ilmaiseksi osoitelista herkkäuskoisimmista hömppäharrastajista. Saatte kohta "hyviä" tarjouksia lisäravinnekauppiailta.

    • Vastauksia kehiin

      Siis mitä v***** valkosipuli, tuoreytit ja appelsiini ollaan kieltämässä. Eihän tää nyt voi pitää paikkaansa vai voiko??? Mitäh!!! Eli nyt voi kuiteski viel ostaa siemeniä kasvatukseen koska ei olla menty viel kolmanteen vaiheeseen. Mut miten v**** ihmiset nyt vois hyväksyä ettei valkosipulia esim myytäis enää kaupasssa?



      Niin ja onko nyt valkosipulit loppuneet kaupasta??? Tai tuoreyrtit? Kyl mä ainakin jotain tuore yrttejä ostelin tos joku päivä kaupasta.

      • raporttia kaivataan

        Voisko joku nyt sit raportoida täst tuore yrtti valkosipuli hommasta et onko ne poistettu kaupasta? Voisiko mahdollisesti alkaa järjestää mielenosoitusta asiasta? Entä protesti muutto maahan jossa vielä sallitaan nämä yrtit?


    • ********************

      Eipä oo tullu mitään raporttia aiheesta ekan kirjoituksen kirjoittaja ei näytä käyvän täällä enään?

      Kaivataan raporttia...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marja sulkee liikkeen

      Nyt lähtee kylän ainoa kello ja kultaliike ja kenkäkauppa
      Oulainen
      21
      5067
    2. Oulaisten vaalit ovat hyvä alku, mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.

      Oulaisten vaalit ovat hyvä alku. Puolueväristä riippumatta hallituksen rikollisuutta torjuvat toimenpiteet tehoavat ja r
      Oulainen
      2
      3222
    3. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      136
      1300
    4. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      100
      1278
    5. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      12
      1210
    6. Oletko loukannut

      Oletko loukannut tarkoituksella kaivattuasi?
      Ikävä
      93
      1084
    7. Kyläyhdistyksen tuho, kiitos sääntöukon

      Hyrynsalmen kyläyhdistyksen yleinen keskustelutilaisuus ja ylimääräinen kokous alkoi hyvin. Siellähän keskusteltiin oike
      Hyrynsalmi
      17
      893
    8. viekää miehet naiset kunnon treffeille

      Ja käyttäytykää hyvin. Niin tehdään vaikutus. Miehen kuuluu tarjota naiselle.
      Ikävä
      168
      845
    9. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      61
      763
    10. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      35
      742
    Aihe