ASUS 1015PEM ja Ubuntu&Express Gate

Moi,

Ostin just ko. koneen ja asensin Ubuntun Windows seiska starterin paalle. Samalla vedin yli Express Gaten partition, joten konetta ei saa enaa bootattua tolla Express Gatelle siita vasemman ylakulman nappulasta. Jos kokemusta, niin osaatteko neuvoa saako viela jotenkin takasin? En kerinnyt ees oikein kokeileen sita, mutta olisi kiva jos tolle napille olis jotain kayttoa.

/Zorma
4113
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Eipä tuohon taida olla oikein muuta konstia kuin palauttaa läppäri tehdasasetuksiin ja varmistaa sitten Windowsin puolella Express Gaten päivitykset ja toimintakunto ennen kuin poistaa Windowsin ja asentaa Ubuntun takaisin. Vaikka se Express Gate on Linux-pohjainen käyttöjärjestelmä, ei Asuksella taida olla mitään Linux-pohjaista osiointi- ja asennussovellusta sille, vaan kaikki muutokset ja päivitykset sille pitää tehdä Windowsin kautta. On vain pidettävä huoli, ettei Ubuntulla poisteta tai muuteta sitä osiota tai sitä näennäisosiota sillä kiintolevyosiolla, missä Express Gate on asennettuna.

Ota myös selvää, eli varmistu siitä onko oma Express Gatesi versio omalla osiollaan vai virtuaaliosiona sen alkuperäisen Windowsin sisältävän kiintolevyn osion sisällä. Esimerkiksi omalla Asuksen emolevylläni (pöytäkone) on Express Gate virtuaaliosiossa samassa osiossa missä Windowskin alunperi on (tai oli).

Äänestä

Kiitos vastauksesta. Läppäriä ei saa palautettua tehdasasetuksiin, recovery partitionkin meni matalaksi Ubuntulla. Tietysti sen voisi lähetyttää huollettavaksi että palauttaisivat samalleen, mutta en taida pelkästään tuon Express Gaten takia sitä tehdä, vai onko mielestäsi se sen arvoinen?

Koska miniläppäreissä ei ole CD-asemaan ja siksi niissä ei ole mukana recovery CD:tä, olisi hyvä jos voisi ladata edes vastaavan USB muistipalikalle jolla bootata kone recovery tilassa.

Äänestä
  • En kantaisi suurta surua Express Gaten katoamisesta: nopeastihan se käynnistyy, mutta melko rajoitettuja sen ominaisuudet ovat ja hiukan tuunattuna esimerkiksi Ubuntu Netbook Remix on myös hyvin vikkelä liikkeissään.

    Express Gate on lähinnä Windowsien verkkaisuuteen tottuneille. ; )

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Zorma kirjoitti:

Moi,

Ostin just ko. koneen ja asensin Ubuntun Windows seiska starterin paalle. Samalla vedin yli Express Gaten partition, joten konetta ei saa enaa bootattua tolla Express Gatelle siita vasemman ylakulman nappulasta. Jos kokemusta, niin osaatteko neuvoa saako viela jotenkin takasin? En kerinnyt ees oikein kokeileen sita, mutta olisi kiva jos tolle napille olis jotain kayttoa.

/Zorma

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu