Laulu -vaiko kulorastas kenties?

http://i54.tinypic.com/bdrznl.jpg

Yritin vertailla netissä oleviin kuviin, mutta ei tuo nyt kyllä täsmälleen ole samanlainen. Netissä olevissa on tumma nokka ja pilkut kaikkialla mahassa? Laulu oli kuitenkin hieno, pysyi jopa yli kymmenen minuuttia samassa latvassa ja veteli mitä lie säveliä. Välillä muistutti aivan oikeasti pätkältä musiikinmelodiaa, ja välillä tuntui, kuin olis ollut tropiikin sademetsässä :)
7186
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Laitan tähän topikkiin toisenkin linnun, josta sain heikompilaatuisia kuvia, pomppi niin vilkkaasti kuusikossa.

http://i54.tinypic.com/izb3ae.jpg

Mikähän tämä oikein on? Tekeekö aurinko ja kamera jotain temppuja, vai miten tuo on noin oudon keltainen. Ei tuo mikään tiainen kuitenkaan ole?

Äänestä

Katselepa tuon jälkimmäisen kuvan osalta kuvia kultasirkusta. Ehkäpä myös vihervarpusesta, mutta minulle tuli ensin tuo kultasirkkukoiras mieleen. Ei ole kovin yleinen ja oikeastaan ei vielä pitäisi olla Suomessa. Epäselviä ovat nuo kuvat.

Äänestä
  • Itse asiassa, nyt kun vertailee vihervarpuseen, niin ainakin tuo musta kasvo-osa viittaisi kyllä siihen :) Suttuiset kuvat kyllä tuli.

    Tuossa selasin räpsimiäni kuvia, niin tuon alueen puissa näytti olleen myös vihervarpusia:
    http://i52.tinypic.com/2d14ayc.jpg

    Mutta tuon ensimmäisen kuvan linnun kullankeltaisuus otti vain silmiin kuvia selatessani. Josko se sitten olisi vihervarpunen kuitenkin?

    Äänestä

Kulorastas on suurempi kuin laulurastas. Kokohan ei kuvasta näy, mutta tuo vaaleampi väri siipien alapinnalla ja silmän ympärillä viittaisi mielestäni kulorastaaseen.

Äänestä
  • Anteeksi kun laitoin vasaukseni väärään paikkaan, mutta eiköhän kysyjä ymmärtäne:)

    Äänestä

Kyllä minun mielestäni kyseinen lintu on laulurastas...

Äänestä

Ensimmäisen kuvan rastas on laulurastas. Kulorastaalla mm. rinnan täplitys olisi tasaista ilman vaaleaa aluetta rinnan keskellä ja kurkun alla täplitys olisi viirumaista. Laulurastaalla taasen rinnan täplitys muuttuu kyljissä viirumaiseksi, kun kulorastaalla se säilyy täplikkäänä. Lisäksi linnun koko ja muoto eivät sovi kulorastaalle.

Toisen kuvan lintu on vihervarpuskoiras, kuten kysyjäkin osasi epäillä. Jo pelkästään linnun oleskelu kuusikossa poistaa kultasirkun mahdollisuuden. Puhumattakaan vuodenajasta ja ulkoisista tuntomerkeistä (mm. pään sivuilla ei mustaa, rinnassa ei tummaa poikkivyötä jne.).

Hyvä, että oli kuvia tarjolla, sillä usein huonotkin kuvat kertovat enemmän kuin sanallinen kuvaus :)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Rastasseties kirjoitti:

http://i54.tinypic.com/bdrznl.jpg

Yritin vertailla netissä oleviin kuviin, mutta ei tuo nyt kyllä täsmälleen ole samanlainen. Netissä olevissa on tumma nokka ja pilkut kaikkialla mahassa? Laulu oli kuitenkin hieno, pysyi jopa yli kymmenen minuuttia samassa latvassa ja veteli mitä lie säveliä. Välillä muistutti aivan oikeasti pätkältä musiikinmelodiaa, ja välillä tuntui, kuin olis ollut tropiikin sademetsässä :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu