Minkälaiset ihmiset eivät mielestäsi sovellu kerrostaloon?
Kenen haluaisit muuttavan pois kerrostalostasi?
Muuttoautoa tilaamaa
531069
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 53
Vanhimmat
Bilettäjät!
Kerrostalokyttääjät
Jos joku katsoo ikkunasta ja sinä tulkitset sen kyttäämiseksi, niin mitä haittaa siitä ON KENELLEKÄÄN?????
Kerrostaloon ei sovi:
- stereoita soittavat (paitsi kuulokkeilla)
- viikonloppu bilettäjät (siis KAIKKI toisen yöunta häiritsevät)
- pianot
- ihmiset, jotka eivät hoida sextailujaan ääneti!!!
- vuorotyöläiset
- henkilöt jotka eivät noudata järjestyssääntöjä 7 - 22 välillä!!!
Minulla on ONNI asua pienkerrostalossa, jossa ei 6-vuoteen ole vaihtunut asukkaat.
Vain kerran on tarvinnut huomauttaa sextailusta ja se loppui KUIN SEINÄÄN!
Kyseessä on vuokratalo ja itse aion asua vaikka loppuelämäni. Arvostan rauhaa ja hiljaisuutta ENEMMÄN kuin omistussuhteita.
Itselläni olisi varaa ostaa asunto, mutta tällaisesta AARTEESTA en hevin luovu!
Meidän rapussa on piano, ja hyvin sitä soitetaan. Minulla ei ole mitään pianoa vastaan, kun max tunti tulee kerrallaan.
Jos vuorotyöläisten kulku rapussa ja vessassa ja mahd. suihkussa käynti häiritsee, niin sitten on asunnossasi huonot äänieristeet. Laitata paremmat.
Somput eivät kuulu Suomeen eikä todellakaan kerrostaloihin. Niiden paikka on Afrikassa saharan autiomaassa, jonne heidät täytyy opettaa kävelemään täältä pois!
Vittumaiset KANTAPÄÄKÄVELIJÄT jotka ei edes sanomalla älyä että häiritsevät naapureita. NO, itse huudatan täysillä musiikkia ja hakkaan vasaralla saunan seinää. Sehän on normaalia elämisen ääntä niinkuin hänen kävelynsä...
miten sitä pitäisi sitten kävellä omassa asunnossaan?
päkiälläkö? siis hiipien tai kenties leijuen?
miten muuten itse kävelet asunnossasi?
Niin, eikö ole kummallistamiten toiset osaakin kävellä niin, etteivät häiritse naapuria ja toiset taas saavat aikaan kamalaa jytinää? Itse osaan kävellä hiljaa, enkä ole kokenut tekeväni siinä mitään erikoista. Kaverini kyläillessä joudun aina sanomaan, et älä hyvä ihminen tuolla lailla jytistä, kun kuuluu todella kova pauke joka askeleella. Naisihminen vielä, 50kg. En tajua..
Voi olla vika lattiassakin, kitsaat asuntosijoittajat eivät paljoa äänieristykseen satsaa varsinkaan kun eivät itse sijoituskohteessa asu.
Kai tiedät mikä ero on näillä:
- laminaatti suoraan betonin päälle
- laminaatti betonin päälle niin että pannaan jotain väliinkin
- muovimatto suoraan betonin päälle
- muovimatto fylliä väliin
- vanhan muovimaton päälle asennettu uusi muovimatto
- vanhan muovimaton päälle asennettu laminaatti
- ym. sekalaiset variaatiot
Niin, näitä vaihtoehtoja kun mietit ja sitten otat vielä huomioon että on remontoijia kaikenlaisilla budjeteilla ja osa tekee suorastaan väärin, niin... enpä ryhtyisi heti 50-kiloista asukkia syyllistämään.
Kaikki muut paitsi minä vois muuttaa sinne missä pippuri kasvaa. Hulluja kaikki naapurit ja itse koittaa pysyä noiden seas järjissään.
Mainittiin jo kantapääkävelijät, sitten lisäksi rakkien omistajat, ovien paukuttelijat, rapussa juoksentelijat, ikkunan rikkipotkijat ja muutenkin vaan ärsyttävät ja rumat (ryssät) naapurit.
Juu, mie taas en suoranaista nimittelyä siedä, jotta pysy sinä vaan siellä ykkösrapussa.
Vuokralaiset, ovat yleensä alhaista sosiaaliluokkaa, nuoria tai köyhiä. Yleensä häiritsevät elämöinnillään normaaleja ihmisiä. Valvovat yöllä, nukkuvat päivällä, jne. Onhan näitä nähty.... Vuokralaiset pihalle vaan.
entä jos koko talo on vuokratalo, onko varaa jollain ns. paremmalla ihmisellä varaa alkaa moralisoimaan?
parempia ja huonompia ihmisiä, ON vain ihmisiä!!! Varakkuus, asumismuoto, autot, työpaikat eivät kerro ihmisestä mitään.
"Minkälaiset ihmiset eivät mielestäsi sovellu kerrostaloon?"
Vastaus: Ähläm Sähläm pizzakuski mies
Haluisin että se muuttais helvettiin, kirjaimellisesti (eli että se kuolis, vitun ääliöt jos ette tajunnut
Miksi pizzakuskit? :O Niiden firmat toimittaa 5 asti aamulla pizzaa! Täytyykö niiden sisäistää typerä kulttuurimme ja ahdistua? Itsekkin ollut tekemässä kebabbia ja pizzaa.
Sitten vielä nuo kakaraperheet, hyppivät kämpässä kuin kengurut (vrt. kantapääkävelijät), ärsyttävää touhua.
Mustalaiset eivät sovellu kerrostaloon eikä kyllä minnekkään muuaallekkaan.
Mulla 12 perheinen somali perhe naapurissa ja niillä ovi aúki kokopv ja huutavat ja mesovat rapussa joka ikinen pv!!!! Ja lisää vielä tekevät!!! Seinää hakkaavat kuin apinalaumat!!!!
siis 12 perhettä, kuinka monta nuppia on perheessä, jos on viisi niin silloin kämpässä olisi 60 somalia, melko monta.
Omahyväiset, katkeroituneen kyttääjä-ämmät joilla ei ole omaa elämää.
Hah hah! Onko joku valittanut taas narsisti-häiriköstä? Pois kerrostaloista ne jotka eivät osaa huomioida muita ihmisiä.
Tietyillä ihmisillä on todella ahdasmielinen maailma...asumme kerrostalossa jonka ekankerroksen asukkailla(siis myös meillä)ei ole parveketta vaan takaovesta pääsee suoraan pihalle.Otimme 3 vuotta sitten kissanpennut ja omat lapset olivat sillon pieniä eli takaovi aukesi vähän väliä ja kisut tottuivat pääsemään vapaana pihalle.Joku jaksaa nähdä vaivaa valittaa että ne kuseksii lasten hiekkalaatikolle ja että lapset ovat vaarassa!Kissa yleensä peittää jätöksensä ja asumme paikassa jossa on 5 metrin välein koiran,jänisten,lintujen ym eläinten jätöksiä....ja jos me pidämme kissamme sisällä niin jostain muualta vaeltaa joku muu kissa,lähellä omakotitaloalue jossa vapaana olevia kissoja eli en ymmärrä koko touhua.....
Ymmärrän naapuriesi huolen, sillä kissat voivat levittää pikkulapsille vaarallista toksoplasmoosia jätöstensä kautta. Ihan sama vaikka kissasi peittelisivät jälkensä sieltä hiekkalaatikosta.. se hiekka kun on kaivamista varten. Koirissa, jänöissä ja linnuissa ei tuota kyseistä tautia ole.
Jos rullaat vähän alemmaksi niin siellä on sinulle tietoa toksosta jonka joku järkevä ihminen on kirjoittanut!Voi hyvä tavaton tätä nykyajan hysteriaa ei ihme että allergiat ovat lisääntyneet kun on näitä pöpökammoisia kaupunkilaisia.Ennen vanhaan maalla oli kymmenittäin navettakissoja ja terveitä oltiin!!
Kissat eivät saa tehdä tarpeitaan lasten hiekkalaatikkoon eikä muuallekaan pihapiiriin, luulisi olevan itsestään selvää. Kerropa isännöitsijälle, että joku on kehdannu teidän kissan paskoista valittaa, niin saatpa nähdä mitä saat vastaukseksi, hehheh.
Kuule... sen nyt vielä sietää että kissa juoksee vapaana, ja miksei vielä kiltti koirakin vapaana, en minä sellaisesta niuhota vaikka sääntöjen vastaista onkin.
Mutta kissankusi hiekkalaatikossa? Ei vetele. Varmaan sitten olen ahdasmielinen, mutta en vaan osaa ihastua ajatukseen.
Eli yksinkertaisesti ihmiset jotka eivät tajua että itse ovat pahimpia saastuttajia jos pieni kakkikikkare on jossain niin se on luonnontuote!Ja yleensä nämä valittajat itse omistavat kaksi autoa ym eli ihminen on näköjään todella vieraantunut luonnosta ja haluaa opettaa sitä jälkikasvulleensakin!
En tarvitse luonnontuotteita matoilleni.
äkäiset ja tiukkapipoiset jotka eivät ymmärrä huumoria lainkaan.
Tämän viestiketjun v*ttumaiset ihmiset ei selvästi sovi kerrostaloon.
Tupakoitsijat ja yökukkujat samaan taloon.
Kuin myös sellaiset jotka eivät siedä mitään ääniä, mutta korva pitkänä niistä yrittävät selvää saada ja valituksen aihetta.l Kyttääjät joilla ei ole omaa elämän sisältöä.
Joo ei tarvitse tarjota sitä elämänsisältöä naapureille. Ketään ei kiinnosta.
-Ehkäpä hyväkuuloiset ja suuriluuloiset.
omasta mielestään täydelliset ihmiset jotka eivät kestä toisten ihmisten ääniä ja elämää tai lapsia ja lemmikkejä eivät sovi kerrostaloon. JOs muuttaa kerros-tai rivitaloon ottaa tietoisen riskin siitä, että naapurista voi kuulua kanta-astujan askeleet, lasten ääniä, musiikkia tmv.
Siis yhteen vetona KENENKÄÄN ei kannata asua kerrostalossa jos kerran haluaa omaa rauhaa. Nuorten biletystä kannattaa pyrkiä kestämään kohtuuden rajoissa tietenkin. ärsyttää ihmiset jokka tulee tänne poraan että nuoret aiheuttaa kaiken pahan maan ja taivaan välillä. pitäisikö näistä kommenteista päätellä että kelläään "aikuisella" ei ole ollut nuoruutta laisinkaan. KATTOKAA IHMISET PEILIIN sielä on kaikkiin ongelmiin vastaus
No eiväthän ainoat vaihtoehdot ole
- asua yksinään jollain luodolla
- tai sitten hirveässä melu- ja saastabordellissa.
Ihan tavalliset ihmiset vaan yrittävät tässä keskustella ihan tavallisesta elämästä.
Pitäkää vaan nuoret bileitä, kunhan ei joka viikonloppu. Siinä 23-24 voisi lopettaa tai siirtyä baariin, rapussa kyllä pääsee möykkäämättäkin kulkemaan (tiedän kun olen itse monta kertaa kekkulissa kotiin hiipinyt) ja jos joku jostain valittaa, niin sitten lopetatte sen mistä on valitettu.
Onks tässä joku ongelma?
Kerrostaloon eivät sovi erakot. Kyllä sosiaaliset ulospäin suuntautuneet ihmiset näköön, kokoon, sukupuoleen tai ikään katsomatta tuovat elämän rikkautta meille kaikille. Jos ei kestä elämää on parempi käyttää korvatulppia ja sysimustia laseja. Niin tai välttää ns yhteisöasumista eli kerrostaloja. Itse olen asunut kerrostaloissa 35 vuotta ja ikää on 55. Jos joku joskus bilettää ei tapa ketään. Kaikki meistä huutaa syntyessään ja huokaa kuollessaan, tää on elämää....
Voi kuule, minäkin olen aikamoinen erakko ja tässä sitä eletään kohta kymmenettä vuotta. Mitäs minun sosiaalinen elämäni naapurustolle kuuluu? Ei se erakkous sitä tarkoita, ettenkö kerrostaloon sopisi.
Tarkoitit erakolla ehkä ennemmin jotain yliherkkää niuhottajaa?
No ekaksi ne kerrostalokyttääjät. Joilla ei ole muuta tekemistä kun kytätä mitä lapset tekee pihalla (ei omat) ja niuhottaa niille joka asiasta.
Samaan sarjaan kuuluvat ne, jotka "tietävät" aina kaiken muiden ihmisten asioista, juoruavat ja ovat sitten olevinaan jotenkin parempia.
Ja sitten ne kyttääjät, jotka kuvittelevat omistavansa koko talon.
Ja samaa kastia edelleen ne, jotka keräävät nimiä lappuihin ja valittavat joka asiasta kiinteistölle aiheetta.
Ja laitetaanpa vielä nekin, jotka kamalalla metelillä ja agressiolla "ojentavat" muita asukkaita olemaan hiljaa tms.
Ja puhuin nyt siis niistä, jotka ilman mitään järkevää syytä tekevät noin, vika omassa päässä ja ongelmia omassa elämässä.
Sitten jatkuvat bilettäjät. Toki juhlia joskus saa, mutta ei kaiken aikaa ja siltikään musiikkia ei soiteta enää keskellä yötä jne.
Äärimmäiset rasistit, saavat vihallansa oman asumisensa todella hankalaksi, jos ei muiden.
Kaikenlaiset suuret perheet, jotka aiheuttavat häiriötä, joka ei ole järjestyssääntöjen mukaista. Ei yömetelöintiä, rapussa juoksentelua jms. Pitää kuitenkin huomioida, että lapset on lapsia, eikä olla heti ajattelemassa että nyt siellä juoksee 12 somalia, pitää osata verrata olisiko meteli sama jos siellä juoksisi 12 suomalaista.
Alkoholistit, jotka asuttavat ryyppyporukkansa jatkuvasti asuntoonsa tai rappuun ja jotka laulavat ja tappelevat ajasta riippumatta.
Huumediilerit, joiden luona juoksee porukkaa yötä päivää.
Kerrostaloon sopii jokainen, joka osaa ajatella myös muita kuin itseään ja mitä enemmän naapureiden kanssa puhaltaa yhteen hiileen, sitä helpompi on myös selvittää mahdolliset ongelmatkin. Usein sitä kaunaa aletaan keräämään, ei sanota naapurille mitään, kiehutaan vaan omassa kodissa ja sitten kun se räjähtää on taattu naapurisota valmis.
Kyttääjät, elämän äänistä ruikuttavat yksineläjät, eläkeläiskääpät jotka änkäävät taloyhtiön hallitukseen ajaakseen omia etujaan, ei yhteisiä. Tällaiset toivotan tervemenneeksi korpeen.
Kerrostalo ei ole ihmisen asunto
Pihapoliisi saisi muuttaa Vinku-Intiaan, siellä riittäisi vahdittavaa!!!
yöllä parvekkeella kännykkään pölöttäjät, joiden keskustelut kaikuu joka paikkaan...ei voi nukkua parvekkeen ovi auki vaikka olisi helteitä kun kaikki yksityiskohdat kuuluu naapurista.
Tähän on Almalla on oiva ratkaisu. Kun ainahan siellä jotain puoli-intiimiä tulee parvekkeella kailotettua, niin vuokrataan paikalle vaan Alma.
Alma sitten vaanii kailottajaa rapussa, ja kun kailottaja pistää nenänsä porraskäytävään, niin Alma vilistää salamana Aino-tossuissaan hyväntahtoisesti kyselemään, että no ratkesiko se teidän suhdekriisi ja onko krapula parantunut, ja juu oli kyllä niin nätti ilma eilen, miekii parvekkeella kukkia vielä kastelin, niin nätisti nuo petuniat on tänä kesänä kukkinna. Ja että mites se työnantaja sitte, ku siehä oot ny ommoo lommoo ottant, et saaksie potkut? Ai kauhia. Mites kuule ku sie kerroit ettet tiijä kenen laps se on sitte on, eiksiul mittää käsitystä oo?
Toinen vaihtehto on se, että Alma soittaa hyvälle ystävälleen Raijalle, ja kertoo kuuluvalla äänellä parvekkeella (parvekekailottajan kotona ollessa) että mitä naapurille (no parvekekailottajalle) oikein kuuluu. "Kuule mie eilenkii petunioit kastelin siin, ja hää kerto et hällä on krapula. Juu kuule, ai kuvittele! Ja avioton laps. Juu semmone, joku nuor plikka, ihan kiva muute mutta kyl o kamala se sen tukka, millä lie vetyperoksiidilla räjäyttänt."
Vastaus sinulle 10 1 10 eli kirjoita toksoplasmoosista sen jälkeen kun tiedät asiasta enemmän!Eli kissan ulostetta pitäisi syödä(ei maistaa)ja sen pitäisi olla melko "tuoretta" eli 1-2 pv vanhaa.Kissoista tokso tarttuu erittäin harvoin.Sen saa useimmiten kotioloissa huonosti pestyistä vihanneksista tai jos käsittelee raakaa/huonosti kypsennettyä lihaa.Olen tavannut ihmisiä jolla kyseinen tartunta eivätkä ole kissojen kanssa missään tekemisissä.Jos asia kuitenkin vaivaa jossain määrin nykyajan hysteerisiä perheenäitejä niin hiekkalaatikkoon on olemassa suojia jotka voi vetää hiekkalaatikon päälle kun siellä ei enää leikitä ja ovat hyvin kevyitä eli myös lapset pystyvät sen vetämään laatikon päälle ja kaikilla on mukavaa!!!!
Naapurin pikkukakara hakkaa lämpöpatteriin silloin kun huvittaa. Myös yöllä. On vissiin normaalia?
No oletko sanonut vanhemmille, että se hakkaa patteria ja voisitteko siirtää lapsen sänkyä? Kyllähän tuollainen ottaa päähän, mutta suomalaisten on opittava myös sanomaan asioista. Todennäköisesti naapuri ei tiedä tai ole tullut ajatelleeksi koko asiaa, ja siinähän jurotat kun et saa suutasi auki. Ihan ystävällisesti voit sanoa.
Vissiin. Ei saa sanoa enää mitään. Nykyään sanotaan että pitää vaan sopeutua.Toisen huomioonottaminen ei ole nykyään IN.
ne jotka eivät ole valmiita noudattamaan järjestyssääntöjä. Enkä ole tulkitsemassa nyt sääntöjä pilkuntarkasti, kyllä elämisen äänet saavat kuulua ja joskus jotain hulinaakin voi tulla, mutta muita asukkaita ja heidän asumistaan on kunnioitettava.
Kerrostaloihin muuttaa ja niissä asuu paljon ihmisiä, joilla ei ole aikomustakaan sääntöjä noudattaa. He voisivat mielestäni muuttaa sinne korpeen tai kokoontua sitten keskenään yhteen, missä heillä on ne omat, toisenlaiset sääntönsä.