Luokanopeksi?

wei

Mietiskelin tässä sitä, että kuinka hyvä ylioppilastodistus pitää olla, että pääsee luokanopettajakoulutukseen? Itellä ei kovinkaan hyvä, mutta en voi kuvitella itselleni mitään muuta ammattia kun opettajan..
Ja toinen kysymys pääsykokeisiin liittyen..Kuin paljo sinne pitää lukea, että pääsee toiseen vaiheeseen? Pitääks ne osata ulkoa kaikki artikkelit vai miten te muut pelaatte niis? Ja millanen se toinen vaihe eli soveltuvuuskoe on?

1

407

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • LUKO-2008

      Minulla on M:n paperit kirjoituksista. Lukuaineiden keskiarvolla ei minusta ollut haussa mitään väliä, mutta itselläni se taisi olla 8.4-8,7, jotain tuolla välillä. Muista opiskelijoista en niinkään tiedä. Itse pääsin toisena hakuvuonna luokanopettajakoulutukseen. Jollet hae Helsinkiin niin ei niitä L:n papereita vaadita.

      VAKAVAAn luet sen verran, että osaat asian. Itse luin VAKAVA-kokeisiin tekstin ehkä max. 3-4 kertaa ensimmäisenä vuonna. Toisena vuonna taisin lukea kahdesti. Ekana vuonna olin pistekahmija, teoreettisesti parhaimmistoa, mutta vedin soveltuvuuskokeesta pohjat jännityksen takia. Toisena vuonna hain kahteen paikkaan. Ensimmäisessä paikassa sain taas pohjapisteet soveltuvuuskokeista jännityksen takia, mutta toisessa olin sitten parhaimpien joukossa. VAKAVA-kokeesta sain muistaakseni keskivertoa paremmat pisteet, mutten suoriutunut ihan niin hyvin kuin aikaisempana vuonna.

      VAKAVA-koe oli ärsyttävä suoraan sanottuna. Se on monivalinta. Vääristä tehtävistä saa miinusta ja oikeista plussaa. Toisin sanoen, jos sinulla ei ole mitään hajua asiasta niin jätä vastaamatta. Kaikista rasittavimman siitä tekevät monivalinnoissa olevat pikkusanat "joskus", "toisinaan" jne. jotka voivat muuttaa koko tekstin merkityksen. Kuinka paljon sinun täytyy lukea, riippuu paljon siitä, kuinka hyvin sisäistät lukemasi. Minulla on melko hyvä muisti, minkä takia pärjään hyvin. Tekstiä tulee myös ymmärtää, pelkkä ulkoluku ei auta, mikäli sama asia on sanottu kokeessa eri tavoin kuin aineistossa. Mieti millä lukutekniikalla onnistut parhaiten.

      Soveltuvuuskoe vaihtelee yliopistoittain. Itse olen ollut yksilöhaastattelussa, ryhmätilanteessa ja parihaastattelussa. Joissakin saattaa tulla ennakkotehtävä, joka täytyy joko lähettää etukäteen tai ottaa mukaan. En muista enää oikein, kuinka tuo etukäteen lähettäminen tapahtui.

      Ryhmätilanteessa sinua tarkkaillaan sen suhteen millaisen roolin otat, kuinka paljon/vähän puhut, miten otat muut huomioon. Sama on parihaastattelun suhteen. Yksilötilanteessa ne testailevat sitten kypsyyttä sen suhteen, kuinka tosissasi haluat opettajaksi ja kyselevät sinulta elämäsi suunnitelmia, saavutuksia, mitä itse tekisit jossain tilanteessa jne.

      Toivottavasti auttaa vähän. Lykkyä matkaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      3027
    2. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      61
      2991
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      42
      2377
    4. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1873
    5. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      81
      1763
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      25
      1729
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1586
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      78
      1294
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1260
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      79
      1080
    Aihe