Elikkäs mulla on semmonen onkelma että mun vuojen 2004 ei ota kunnolla kierroksia ja kulkee hieman yli kävelyvauhtia. Edellinen omistaja on vaihtanut uuden kampiakselin ja variaattorin hihnan. Otin kaasarin irti ja kalvo näytti ehjältä, pohjassa oleva ilmeisesti ryypyn kalvo oli rikkinäinen.. voiskohan kierrosongelmat johtua ryypystä? Venttiilien välykset oli myös kohdallaan. Lähtee tosi hyvin siis käyntiin, mutta ei yksinkertaisesti kulje.. Niin ja seosruuvin pyörittely ei vaikuta käyntiin juuri mitenkään. Asiallisia vastauksia kiitos :)
Fude ei ota kierroksia
grdgardgrdugrdgrdig
3467
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
kaasarissa on sähköinen ryyppy... eli se on kaasarin kalvo joka pitää vaihtaa. voihan varinhinakin olla vääränkokoinen.
Tarkista automaattihana ettei sen kalvo ole puhki.Jos käy paremmin kun olet ottanut kaasuttimen kurkkuun menevän letkun irti, tulpannut sen sekä sen natsan kurkussa, niin hana on rikki ja antaa bensaa irroitetun letkun kautta jolloin mopo käy liian rikkaalla.Silloin yleensä hana ei todellisuudessa mene myöskään koskaan kiinni.
Todennäköisin syy kyllä on tuo kaasuttimen kalvo, tai yleensä kaasutin.
Jos vauhtia ei tulisi vaikka kone ottaa kierroksia, silloin variaattorin hihna voisi olla väärän mittainen.
Käytä huollossa.
Pitää vielä tsekata että jako on kohdallaan.. Huoltoon en noin halpaa menopeliä vie..Pitää kokeilla myös tuo letkujuttu kuhan saan kaasarin paikalleen..