Alan vaihto kiinnostaa ja henkilöstöneuvottelijan työ kiinnostaisi. Kertoisitteko alalla olevat/olleet työnkuvasta, palkkauksesta ja työntekijöiden ikähaitarista.
Asiallisista vastauksista kiittäen!
Asiallisista vastauksista kiittäen!
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
henkilöstöneuvottelijan työ vaatii stressinsietokykyä ja kykyä tehdä useita asioita yhtä aikaa. joustava täytyy olla, koska työpäivät usein venyvät eikä ruokataukoja ehdi pitää. erittäin asiakaspalveluhenkinen tulee myös olla, koska on yhteydessä sekä työntekijä- että yritysasiakkaisiin.
työtehtäviä voivat olla mm. työnhakijoiden haastattelu, työntekijätilausten täyttäminen, uusasiakashankinta (=palvelun myynti yrityksille), työsopimusten teko, työtodistusten yms. kirjoittaminen, palkanlaskentaakin voi kuulua mukaan (silloin täytyy olla perillä laeista ja tes:sista). jos työhön kuuluu päivystystä työajan ulkopuolella, on varauduttava siihen, että tilauksia saattaa tulla yömyöhään tai aamuvarhainkin, mikä tarkoitta sitä, että olet itsekin kuin yrittäjä, kun täytyy alkaa töitä tehdä heti tilauksen saapuessa.
palkkaus erään tes:n mukaan 1772e/kk.
Minkä tes:n mukaan menee henkilöstöneuvottelijan palkkaus?
Hei,
toimin itse henkilöstöneuvottelijana..palkkani menee PALTA:n mukaan...riippuen kokemuksestasi ja alueesta jolla asustelet :)