Terolut-keltarauhashormoni

Hei, olen 16 vuotias ja mulle määrättiin Terolut-nimistä keltarauhashormonia 3krt päivässä kierron säännöllistämiseksi. Mutta en tajuu pitääkö mun nyt syyä niitä kauanko et menkat tulis vai et pitääkö syyä yks levy tyhjäks (20 kapselia yhes levys). Pliis auttakaa!
6429
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Onko lääkäri määrännyt Terolutin otettavaksi tiettyinä kierron päivinä? Kun en tiedä mitä reseptiin on kirjoitettu, mutta yleensä otetaan muutaman päivän ajan jonka jälkeen odotellaan, että kuukautiset tulee. Eli ilmeisesti syöt tuon yhden levyn ja sitten odottelet.

Äänestä

no siis ensin piti syödä 3krt. päivässä yks pilleri, ja sitte ku ne on tullu, nii sit 15-24 päivänä viimekertaisista kuukautisista. mut en iha tajuu, et tuleeks ne menkat sillo ku niit terolutei syö vai pitääks sit vaik odottaa ku on 5 päivän peräkkäin syöny niit pitää tauko ja sit ne tulis? apuaa, auttakaa, oon vielki iha pihalla!

Äänestä

Vuoto tulee kun lopetat Terolutin. Eli käsittäisin, että kun olet syönyt sen yhden kuurin, niin odotat kunnes menkat alkaa. Niistä menkoista sitten lasket tuon 15. päivän jolloin aloitat taas uudestaan syödä niitä. Voit kyllä joutua odottelemaan näitä ensimmäisiä menkkoja. Jos ei ala niin sitten varmaan pitää ottaa yhteyttä lääkäriin. Jos olet vielä epävarma, niin soita ja kysy voiko joku hoitsu varmistaa mitä lääkäri oli tarkoittanut.

Äänestä

okei ja kiitos :9 miksi niitä ekoja menkkoja vois joutuu oottelemaan? tilasin tnä puhelinajan noita teroluteja määränneelle lääkärille, mutta sain sen vasta 12 päivälle toukokuuta.

Äänestä

Terolut kuurilla yritetään käynnistää kuukautiskierto. Se ei aina onnistu. Joskus se joudutaan uusimaan tms.

Äänestä

ok, ei kuulosta hyvält :/

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ihanpihalla59 kirjoitti:

Hei, olen 16 vuotias ja mulle määrättiin Terolut-nimistä keltarauhashormonia 3krt päivässä kierron säännöllistämiseksi. Mutta en tajuu pitääkö mun nyt syyä niitä kauanko et menkat tulis vai et pitääkö syyä yks levy tyhjäks (20 kapselia yhes levys). Pliis auttakaa!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu