vuokramökin tuotto

Moro!

Mun tilanne olisi nyt sellainen, että perinnöksi on tullut mökkitontti ja tontilla oleva purkukuntoinen talo/mökki. Itsellä ei ole tällä hetkellä kauheasti tarvetta kesämökille, joten omaan käyttöön ei kannata mökkiä laittaa. Mutta tontti on kuitenkin hyvällä paikalla ison järven rannalla ja sitä ei ole tarkoitus laittaa myyntiinkään. Joten miten kannattavaa voisi olla rakentaa paikalle mökki vuokrakäyttöön? Samallahan siellä voisi sitten itse viettää jonkun viikonlopun tai syksyviikon. Myöhemmin mökin voisi sitten ottaa täysin omaan käyttöön jos sille tulisi enemmän tarvetta.

Eli onko kenelläkään antaa esimerkkilukuja siitä, miten vuokramökki tuottaa? Rakentaminen tapahtuisi pääosin lainarahalla ja ulkopuolisen tekemänä eli hommaan pitäisi saada pankilta n 80-100 te.
62637
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Uutta mökkiä et saa tuottamaan jos kokonaiskorko lainapääomalle on 5% tai yli.

varaudu siivoamaan ja kunnostamaan mökki vuokralaisten vaihtuessa, ja tietysti korvaamaan kadonnut tai tuhoutunut irtaimisto pari kertaa vuodessa.

Äänestä

Ei voi laskea, ei oletusta käyttöasteesta. Sehän se ratkaisee, paljonko, millä hinnalla mökki on vuokralla.

On siinä tavallaan riskinsä, jos lainat pukkaa päälle, eikä ketään kiinnosta vuokrata sitä. Mutta jos talous kestää muuten, kaikki vuokrahan menee sitten lyhenyksiin ja helpottaa elämää.

Vuokraamisessa ongelmansa, voitko itse pyörittää vuokraamista, tarvitko välittäjän, vaiko liitytkö johonkin kesämökkejä vuokraavaan välitysketjuun. Lisäksi tulee kunossapitoa, siivoamista, kaikenlaista. Eli ei se fyrkka taivaasta sada.

Itsellä oli mökki vuokralla pari vuotta, yhdellä perheellä. Tilane oli sitten se, että piti häätää, vuokria maksamatta ja paikat oli todella rokkikunnossa. Viimeinen pisara oli, kun soitin vuokralaiselle, että tarvittisin mökkiä omaan käytöön, eti uusi. Se vähän niinkuin ohimenen mainitsi, että eipä siinä enää huvitaisi ollakkaan enää, kun tuli putkirikkokin ja nurkat homeessa :(

Oma vikani, en tehnyt tarkastuskäyntejä kuin pari kertaa.

Laske tosiaan, saatko velan maksettu ilman vuokraamista. Jos näyttää, että onnistuu, tee mökki ja mieti sitten sitä vuokraamisasiaa.

Tonttia ei missään nimessä kannata myydä, rantatontteja kun ei valmisteta enää.

Ei sadalla tonnilla hääviä mökkiä saa, pitäähän se vanhakin purkaa ja yksi jätevesiasiat voi tulla kovin kalliiksi. Sitäpaitsi, vaikka mökki on ollutkin, ei aina ole varmaa, saako uudelle rakennuslupaa. Itellä tilanne, että savusauna rannassa. Resu. Mutta suojelualuetta, uudelle tuskin saisi lupia, vaikka saunanpaikka onkin. Naapurit panee ihan varmasti hanttiin. Eli korjaillaan sitä, hiljakseen, hirsi kerrallaan.

Eli kandee tsekata, onko se mökki todellisuudessa purkukunnossa. Vanha voi olla arvokkaampi kunostettuna, kuin uusi.

Äänestä

Tsekkaa onko alueella vuokramökkejä ja millä hinnalla. Ynnää paljonko sinulle tulee kustannuksia ylläpidosta, lainakorosta, kiinteistöverosta, jätemaksuista jne ja vertaa paljonko mahdollista kk:ssa saada vuokraa.

Jos itse vuokraisin mökin, tekisin sen tod.näk koko kesäksi yhden vuokraajan kanssa. Tarkat sopimukset mitä sopimukseen kuuluu kuten myös miten vuokra maksetaan ja myöhästymissanktiot.

Äänestä

Otat " vuokralle " eläkkeellä olevan timpurin joka voi nauttia mökkeilystä pari kolme kesää veloituksetta ja siinä samalla kunnostaa vanhan tai tekee uuden mökin. Maksat vaan materiaaleista ja ehkä perjantaipullon että osuu naulan kantaan paremmin. Vuokramökin pitää olla vimosen päälle kunnossa ja mukavuuksilla joten vanhaa ei kannata vuokrata jos itsekään ei siellä viihdy.

Äänestä

Riippuen missä päin Suomea olet, mutta E-Suomessa (n. 200 km:n säteellä Hgistä) neljän kuukauden kesävuokra on 1200 e - 8000 e. Järven rannalla sijaitsevat ovat tietysti arvokkaampia olipa millainen taksikoppi tarjolla tahansa, joten jos mökkisi on hiukankin asumiskelpoinen niin aina sen joku ottaa. Toki voit sopia ylläpidosta ja remontista, mutta yksikään vuokranantaja ei työleiriään ilmaiseksi missään nimessä anna ja sen takia kannattaa edes kokeilla nykyisellä mökilläsi alkuun miltä homma vuokralaisten suhteen vaikuttaa. Jos itse olet realisti vuokran suhteen, niin yleensä saat rehellisen vuokralaisenkin.

Osa todellakin etsii askeettisia mökkejä ja haluavat elää luomukesää. Muista maista esim. Saksasta ja Hollannista löytyy ekofriikkejä, joten jos mökissäsi on sauna ja sinne saa vettä, niin se riittää luonnonrauhan keskellä.

Jos taas haluat luksusmökin viikkovuokraamalla, niin se vaatii jo investointia saadaksesi esim. 80 m2:n mökistä reilun tonnin viikossa. Tarjonta vaihtelee, mutta hyvät mökit pitävät sisällään polkupyöristä lähtien kahdenlaiseen kiuastarjontaan asti. Ei siis riitä, että rakennat uuden mökin, vaan joudut sen myös sisustamaan wlanista ja taivaskanavista alkaen saadaksesi tuottoa.

Huonoja vuokralaisia on vähän, vaikka niin täällä joku väittää. Olen ikäni kulkenut vuokramökeillä, enkä kertaakaan törmännyt omistajien taholta juttuihin kuinka olisi mökki laitettu mäsäksi. Juttuja tietysti on, mutta ongelmia on suhteessa vähän hyviin kokemuksiin nähden. Tosin vuokralaisena harmistun itse siitä, miten mökkejä vuokrataan suurella voitontavoittelulla käsittämättä etten minä ainakaan maksele mistään lehmien pehmentämistä mökkitonttien vuokrasta senttiäkään. Tässä asiassa on vielä vuokraustoiminnassa kehittämistä.

Äänestä

Vuokraa tontti? Maksan itse vuokratontista vuodessa vuokraa 1600 €, pitkäiakaisella vuokrasopimuksella, lunastusoikeus on. Mutta tarvetta ei ole lunastukseen, vielä. Maksetut vukrat eivät vähennä lunastushintaa. Sopiva vuokra-aika mökkiläiselle on vähintään 25 v. Ainakaan itse ei tarvitse tehdä investointeja. Muista että jos annat vuokralaiselle oikeuden rakentaa siihen niin joudut lunastamaan sitten sen rakennuksen käypään arvoon tai jos vuokralainen ei sitähalua se siirtää sen pois. Mutta mieti. Valmis mökki josta joudut sitten maksamaan 25-50 t€ jonka joku muu on tehnyt valmiiksi. Tai sitten 25X1600€/vuosi=40000 € mahdollinen tontin lunastus 25 vuoden päästä 200000€?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


vuokraisäntä2012 kirjoitti:

Moro!

Mun tilanne olisi nyt sellainen, että perinnöksi on tullut mökkitontti ja tontilla oleva purkukuntoinen talo/mökki. Itsellä ei ole tällä hetkellä kauheasti tarvetta kesämökille, joten omaan käyttöön ei kannata mökkiä laittaa. Mutta tontti on kuitenkin hyvällä paikalla ison järven rannalla ja sitä ei ole tarkoitus laittaa myyntiinkään. Joten miten kannattavaa voisi olla rakentaa paikalle mökki vuokrakäyttöön? Samallahan siellä voisi sitten itse viettää jonkun viikonlopun tai syksyviikon. Myöhemmin mökin voisi sitten ottaa täysin omaan käyttöön jos sille tulisi enemmän tarvetta.

Eli onko kenelläkään antaa esimerkkilukuja siitä, miten vuokramökki tuottaa? Rakentaminen tapahtuisi pääosin lainarahalla ja ulkopuolisen tekemänä eli hommaan pitäisi saada pankilta n 80-100 te.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu