Asuntojen sijainnista

ent.suomimummo

Nykyisin toiset isännöitsijäyhtiöt rakentavat talot, rivi- ja pienkerrostalot toisiaan lähekkäin siten, että ikkunoista on suora näköyhteys toisen asuntoon. Onko tarkoituksena se, että elämme verhot ikkunoissa yöt ja päivät? Ilkeillä ihmisillä on nyt tilaisuutensa tehdä kiusaa, kun vain ensin laittavat omaan ikkunaansa kyltin "kameravalvonta". Valvovatko he lapsiakin kameroillaan?
Vastenmielistä on se, kun kaksikerroksisen rivitalon asunnosta toinen on rakennettu hieman taaksepäin, mutta siten, että tämän toisen asunnon parveke ulottuu miltei omaan ikkunaan. Ei siinä mitään, jos on niin fiksu asukas, ettei aloita vieras-ja moporallia esim. oman tuuletusikkunani alitse. Joten sillä ikkunalla ei ole mitään merkitystä, sillä sitä kautta äänet kuuluvat entistä paremmin ja mopon katkut työntyvät sisälle. Ja miten sitä voi nukkua, kun toinen huutaa niin että luulisi hänen asuvan samassa huoneistossa! Todella raivostuttavaa tällainen rakentamistyyli, joka mahdollistaa ilkeiden ihmisten lempityön eli naapurien kiusaamisen.
Tämän tyhmemmmäksi ei rakentaminen voi muodostua, lukuunottamatta tietenkin sitä, miten ne rakentavat korkeita kerrostaloja aivan vedenrantaan. Eikö se laki ole enää voimassa, jonka avulla liian lähelle rantaa rakentaminen kiellettiin? Ennen sanottiin, että talo pitää rakentaa kestävälle pohjalle, mutta tuskinpa se joen ja muun vesistön ranta on asunnoille mitenkään turvallinen alusta.
Minkälaisia typerykset näitä taloja nykyisin suunnittelee? Ihminen tarvitsee rauhallisen kodin, ei sellaista asuntoja, jossa asuessa hermot romahtaa jo ensinnäkin siksi, kun ei saa rauhaa yöllä eikä päivällä näiltä yökööpeleiltä, joilla kaikenlainen "uurastus ja rahanteko" alkaa silloin, kun muut nukkuvat.
Suomessa on tilaa rakentaa väljästi, eikä sitä kehitystä saa estää pakkoleilla, jota kautta pian kukaan ei viihdy edes enää kodissaan, jos nyt näitä nykyajan asuntoja kodiksi enää voi sanoa. Materiaalitkin on halvimmasta päästä, mutta hinnat ovat pilvissä. Mihin ne vuokrarahat hupenevat, kun isännöitsijäyhtiöillä ei ole enää varaa myöskään korjata tai ostaa taloyhtiöön kunnolliset pesukoneet ja muut laitteet. Ei saa laittaa huonon hellan tai jääkaapin sijalle edes itse ostettuja, parempikuntoisia laitteita. En voi mitään sille, että raivostuttaa tämä nykyajan vapaus tehdä mitä tahansa muuta, mutta ei yksinkertaisia ja edullisia asuntoja.

0

167

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Nainen rakkaus sinua kohtaan ei kuole koskaan

        Ihastunut olen moniin vuosien varrella mutta vain sinä jäit sydämeen enkä vaan osaa unohtaa. Olit silloin parasta elämäs
        Ikävä
        49
        1334
      2. Maskuliininen herrasmies

        Tekee aloitteen. 🌸
        Ikävä
        160
        1135
      3. Oletko valmis? Meidän tarinaan

        Rakastan sinua ❤️
        Ikävä
        61
        1017
      4. Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti "En pystynyt olemaan siellä enää"

        Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti – "En pystynyt olemaan siellä enää" Ennen sotaväki oli
        Maailman menoa
        198
        861
      5. Kiinni on siekkilän yliajaja

        Eilen illalla saatu kiinni Varsinais-Suomessa tämä henkilö.
        Mikkeli
        8
        842
      6. Unelmoin päivästä, jolloin voimme olla yhdessä.

        Niin pieni kuin sydän onkin, sä oot siellä ja ne mun isot tunteet sua kohtaan ❤️Sydämeni sykähtää joka kerta kun sut nää
        Ikävä
        27
        786
      7. Näyttävin pariskunta

        Ketkä lie tällä kylällä kääntää päät?
        Suomussalmi
        11
        779
      8. Ollaanko me tyhmiä mies?

        Miten ihmeessä me onnistuttiin saamaan tästä näin pitkällinen ja masokistinen kuvio. Miten? Jos toisesta tykkää, näinhä
        Tunteet
        51
        771
      9. Kannattaako kaikki Abrahamilaiset uskonnot jättää?

        Ja seurata jotain ihan muuta?
        Hindulaisuus
        346
        748
      10. Kamalateltta

        Kalateltta... Kuivia,kylmiä, suolattomia muikkuja kalliiseen hintaa. Viimeinen kerta kun käyn syömässä tuolla. Edellise
        Kuhmo
        11
        711
      Aihe