Rääkkylästä laskettu ainakin kaksi ns. Kuuttipesää. Hieno juttu että tuo viiksivallu on tekemässä vahvaa paluutta rääkkyläläiseen perinnemaisemaan. Nyt vaan ihmiset tarkkoina niitten verkkojen kanssa. Mieluummin kokonaan ilman. Tilaa riittää sekä hylkeelle että ihmiselle. Imagollisestikin huippujuttu kunnalle. Suojelutoimenpiteet alkavat purra ja norppa palaa.
Kuutteja Rääkkylässä
9
169
Vastaukset
- Kyllä,
sinälläänhän tuo on niin ainutlaatuinen lajike että sen suojelu on todellakin hyvä ja kannatettava ajatus, mutta kaikella todennäköisyydellä tulevaisuudessa nähdään ja kuullaan vielä monia väittelyitä asiasta ja ei voi kuin toivoa yhteisymmärryksen löytyvän paikallisten asukkaiden kesken.
- nestori miikkulainen
joo, ois kyllä kiva kalakaveri onkireissulle. Hyvä norpat!
- kalastajankaveri
Ei tarvita norppia rääkkylään. pysykööt poissa kun kerran ovat aikoinaan hävinneetkin. ei tarvita moista kalarosvoa tänne. suojelkoot siellä missä suojelevat, mutta ei täällä. Ei ole norpalle täällä edes luotoja ja rannatkin rakennettu mökkejä täyteen. ja sitten vielä näiden muutaman hullun eksyneen takia verkkokalastuskieltoja laittelemaan. ei kiitos.minun verkkoni pysyvät järvessä. eikä taatusti mielikuvitusnorpat verkkoon tartu.
- Zakariaz
On siellä Rääkkylässä muutakin kuin uhanalaisia norppia....
katsokaapa vaikka : http://areena.yle.fi/video/1304352672020
Ovatkohan nämäkin "norpat" uhanalaisia....ja katoava luonnonvara...- Welhoinen
Ei nuo valkotakkiset/mekkoiset "tyttönorpat" saa kadota...saavat miesten "suokeluvaistot" heräämään, kun hymyillen katsovat silmiin....;)
Taidanpa muuttaa Riäkkylään......
- Norback
Ihmetellessäni etelä-savolaisten norppavihaa alan uskoa, että myös täällä kalastuksen harrastajat polkevat kuutit suohon, kuten metsäläiset tekevät jo susille. Alkuasukkaat eivät tunne enää vastuutaan luonnosta, vaan käyttäytyvät sikojen lailla. Vaan sitä saa, mitä tilaa eli maakuntarasismia ja pakkolakeja.
- rustokorvientakapiru
Rääkkylässä ihmiset ovat hyvin luonnonsuojelun vastaisia, kuten kepukunnissa yleensäkkin.
Aika pöyristyttäviä juttuja kuulee norppien vihaajilta, ovat usein kotitarvekalastajia ja metsämiehiä, melko pöljiä sanottakoon!! - imagokonsultti
rustokorvientakapiru kirjoitti:
Rääkkylässä ihmiset ovat hyvin luonnonsuojelun vastaisia, kuten kepukunnissa yleensäkkin.
Aika pöyristyttäviä juttuja kuulee norppien vihaajilta, ovat usein kotitarvekalastajia ja metsämiehiä, melko pöljiä sanottakoon!!Kyllä pöljempikin juntti tajuaa norppien tilanteen ja osaa arvostaa tätä huippu uhanalaista otusta, jonka pelkkä olemassaolo kylän vesialueella nostaa kunnan markkina-arvoa älyttömästi. Ajatus norpista luo positiivisen mielikuvan jota mitkään markkinamiehet eivät pysty luomaan.
- rustokorvientakapiru
imagokonsultti kirjoitti:
Kyllä pöljempikin juntti tajuaa norppien tilanteen ja osaa arvostaa tätä huippu uhanalaista otusta, jonka pelkkä olemassaolo kylän vesialueella nostaa kunnan markkina-arvoa älyttömästi. Ajatus norpista luo positiivisen mielikuvan jota mitkään markkinamiehet eivät pysty luomaan.
Kun tajuaiskin, mutta ei puoletkaan ja tämä on faktaa! Muutenkin kunnan ympäristönsuojelun taso täysin ala-arvoinen hulimatta ekopisteistään!!
Lähituntumalta katsottuna täyttä petosta likipitäen ja tämäkin faktaa!!
Melkoinen häpeäpilkku kun Hämeenselkään virtaa Oravilahden kuivatus/viljelyalueelta tehotuotannon myrkyllisiä vesiä, täysin piittaamatonta touhua, miksiköhän tuohon ei puutu maakunnan ympäristövirkamiehet?
Rääkkylä olisi hyvin kaunista asuinseutua (törkeät metsänhakkuut tosin myös syö kauneutta), mutta ihmisten asenteet ovat piittaamattomat, väkilukuun suhteutettuna erittäinkin piittaamattomat!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.
Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk802847Sinä vain tulit elämääni
Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna911666Tiesitkö mies
Kuinka paljon mulla oli tunteita sua kohtaan? Jos et tiennyt,olisiko tietäminen vaikuttanut tapahtumiin? Ihmettelen kyll731461Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?
Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.641395- 1291345
- 1461246
Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen
Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍1581220Jos siis saamme
Sen keskusteluyhteyden niin olisitko jo sinäkin rehellinen ❤️🙏 ne jää meidän välisiksi kaikki. Tarvitsemme toisiamme, j921122Mies, mitä minun pitäisi tehdä
Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur771118- 741107