Millaista kylvölannoitinta kannattaisi katsella herneen ja satunnaiseen heinänsiemenen kylvöön? Eli onko vanhojen Jukojen/Tumien/Simultojen/jne välillä käytännössä eroja vai onko herne sen verran helppo kylvettävä ettei koneella ole väliä? Olen tässä tapellut yhden Tumen 100-sarjalaisen nostolaitekoneen kanssa ja alkuun tuntui etteivät syöttötaulukot olisi edes oikealla hehtaarilla määrien suhteen. Syötön kun sain kohdilleen ongelmaksi tuli laahavantaat, jotka tukkivat märässä maassa. Ilmeisesti kiekkovannas ei olisi niin herkkä maan kosteudelle?
Kylvökone herneelle
4
2594
Vastaukset
- Pönttö-Einari
Itse olen kylvänyt hernettä ja härkäpapua Tumen laahavannaskoneella, hieman jättää joitakin papuja pintaan, mutta ihan hyvin on alkaneet kasvamaan, kun vain kyyhkysistä on selvitty.
Joskus olen kylvänyt hernettä vanhalla Wärtsilän Nasta kiekkovantaisella kylvökoneella, toimii herneellä tosi hyvin ja samassa koneessa on vielä heinäsiemen kylvölaitekin.
Joskus olen ajatellut kokeilla härkäpapua kylvöön tuolla Tumen koneella lannoitepuolelta lannoitevantailla. Lähinnä siksi, että tuo kylvösyvyys olisi varmasti sitä mitä tarvitsee olla, kun joskus tuntuu, että laahavannas ei tahdo mennä riittävän syvälle kosteassa maassa.- Pönttö-Einari
Herne ja härkäpapu komeasti taimella, kylvin Tumen laahavannaskoneella molemmat. Viime aikojen sateet vauhdittaneet kasvustojen kehitystä kummasti.
Miten lienee toisilla herneet ja härkäpavut lähteneet kasvuun?
- årtsoppa
Osta hernekeitto purkissa, paljon helpompi ja nopeampi.
- Ruokaa Siwasta
..mitä sitä kylvämään, kun ruokaa saa ostaa Siwasta:D
No, minäkin ostan hernekeiton purkitettuna, mutta kylvän hernettä sen verran, että lapset saa poimia palkoherneitä omasta pellosta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.737977Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m886047Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,835531Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot675446Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1134700Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1202441Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e51319Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol71314Kohta taas mesikämmeneen
Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa431144Olin ihan varma että sä olet se oikea
Tunteet kuitenkin kuoli käyttäytymisesi johdosta. Hyvin tehty jos oli tarkoituskin. Oppia ikä kaikki ja jotkut ei opi ko511128