Olisko maitolaituri mitään?

Nuorison kookoontumispaikka aikoinaan ja onhan meillä maitolaiturintyttö Anita Hirvonen jaka laulaa sydän rakastaa ja sillei..
Amateuksen maitolaituri on kyllä lahonnut,mutta muistot ovat tallella.
Jotain yllättävän upeaa on palstalla tapahtunut,siisteytynyttä palstaa mukava lukea,siis kevätsiivous tehty palstalla,kiitos siitä valveutuneille palstavahdeille.

Aurinkoinen päivä ja peilityyni järvi avautuvat Ama tuvanakkunoista,niistä uusista,siis ihan oikeista lämpöakkunoista(lainaan siitä nakkimainoksesta osion)jotka viime kesänä asennetuksi saimme.
Muuttolinnut jopa Jämsänäijä,se rengastettu selkälokkikin 12v on saapunut meille iloa tuomaan, ja roskakaloja syömään,tosin kalansaaliit ovat olleet minimaallisia,haukipaistille emme ole edes päässeet.
Vain pääskynen ja käki puuttuvat,sitä äimänkäkeäkään ei ole näkynyt,vaikka en tiedä mikä se sellainen otus edes on.
Amaryllykset ovat intautuneet kukkimaan eteläakkunalla ja kaikki muut kevät kukat omilla paikoillaan kukkapenkissä.
Julistan Aman kesän alkaneeksi ilman suurempia tunteenpurkauksia

4

107

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sinisirkku-

      Olishan maitolaituri vielä nostalginen paikka istua, metsälenkiltä tulin juuri korissani koivunlehtiä, kevään ensimmäiseen terveysjuomaan koivunlehtiteehen.

      Laitan suoraan suodatinpussillisen pikkulehtiä, ja eikun tippumaan:D Sitä ei kannata kovin myöhään juoda, kun se lisää aika lailla virtsaneritystä.

      Seuraava kupillinen on vielä vahvempaa samasta määrästä, isomman satsin jos aamulla keitän teen sen kattilassa ja siivilöin.

      Kohta saa jo nokkoskeiton ja lipstikkakeiton aineksetkin omasta takaa:)

      Äitienpäiväksi tarjoankin lipstikkakeittoa hyvien voileipien kanssa mökillä.

      Kiitos lepohetkestä maitolaiturillasi!

    • Luin otsikkosi ensin toisin,
      luulin sinun puhuvan Helsingin Kaivopuiston rannassa olevasta uudesta kahvilasta,
      jonka nimi on Mattolaituri.

      Maaseudun maitolaiturithan ovat erään TV-ohjelman
      mukaan lehtien lukupaikkojakin.

    • Ihmettelen, ettei wanhan tyylin maitolaitureita rakenneta maaseudulla pihojen nostalgiaa virittämään. Sehän syntyy ja 'liiteritimpuriltakin'.

      Sillä vaan kun tosiäijät tilaavat pihalleen maastoon sopivan kenttätykinkin. Näin eräässä monialaliikkeessä upean tuulimyllynkin, laakerit ja kaikki.
      Tällainen ei itseltä synny - toki linnunpönttöjä kolopesijöiden tarpeeseen. Näille on jokakeväinen tarkistus, kunnostusturneensa.

    • Kullervo Trudilutzky

      Siäl oli kivaa. Tupakkia poltettiin ja kiroiltiin. Oli nii kansainväline olo että...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      99
      6114
    2. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      60
      5091
    3. SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta

      "Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun
      Maailman menoa
      58
      4217
    4. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      96
      3809
    5. Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?

      Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost
      Maailman menoa
      10
      3576
    6. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      114
      3120
    7. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      50
      2523
    8. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      35
      2449
    9. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      63
      2206
    10. Persut pettävät ja valehtelevat aina

      Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val
      Maailman menoa
      22
      1551
    Aihe