Miksi ihmisiä

harhautetaan? On edesvastuutonta valehdella ja harhauttaa ihmisiä kertomalla, että sairaankuljetus loppuisi ja potilasturvallisuus vaarantuisi Haapavedellä. Edelleenkin täällä tulee olemaan kaksi ambulanssia.
Parasta tässä olisi ollut, että osapuolet olisivat tehneet yhteistyötä. Mutta on lähdetty loan heiton linjalle...surullista ja ikävää kaikille osapuolille.
Laki määrää kilpailuttamisen.
15143
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

NÄIN ON NÄREET.

Äänestä

Turha on syyllistää asukkaita, jotka ovat yrittäneet parhaansa.

Haapaveden kaupungissa on ihmisiltä mennyt luottamus - siitä on kysymys.

Äänestä
  • Asiassa on toimittu Suomen lakien mukaisesti. Tämä on testattu markkinaoikeudessa ja korkeimmassa hallinto-oikeudessa.
    Joka muuta väittää, hän syyllistyy totuuden vääristelyyn eli valehteluun.

    Äänestä

Juu juu, mutta kun ihmisiltä on mennyt luottamus, se on mennyt.

Äänestä

Voispahan tuossa jo kunnianloukkauskin tulla kysymykseen. Esimerkiksi väitteet
Sampo-rahoituksella hankituista autoista, ovat vaikeita toteen näyttää ja vaikka
olisikin totta ovat ne kuitenkin pankin ja asiakkaan välisiä salassapidettäviä asioita.

Äänestä

Käräjäojanen on oikeassa, pankkiasiat ovat yksityisasioita joita on naurettavaa ja asiatonta täällä repostella. Annetaan nyt kerralla uudelle yrittäjälle työrauha, ja ollaan asiallisia heitä kohtaan. Huomatkaa että tänne tulee uuden yrittäjän toimesta 24h päivystys jolloin potilasturvallisuus paranee huomattavasti. Lopetetaan nyt se tyypillinen narina ja annetaan uudelle yrittäjälle tilaa toimia.
Hauskaa ja turvallista vappua kaikille!

Äänestä
  • Mikään ei parane Lågströmin tulon myötää,vaan päinvastoin palveluntaso heikkenee entisestään.

    Äänestä

  • "24h päivystys jolloin potilasturvallisuus paranee huomattavasti"
    on se jo nytkin 24h

    Äänestä

  • korjaus kirjoitti:

    "24h päivystys jolloin potilasturvallisuus paranee huomattavasti"
    on se jo nytkin 24h

    Tarkoitin 24h valmiudella (korjaus) lain vaatimaa toimintaa jossa ensiavun hoitajat ovat välittömässä lähtövalmiudessa 24h heille varatussa päivystyspaikassa. Nyt hoitajat lähtevät jokainen hälyytyksen saatuaan kotoaan. Tämä kotona päivystäminen heikentää potilasturvallisuutta lähtöjen pitkittymisenä. Tässä tulee huomattava parannus tulevaisuudessa.

    Äänestä

Meinaako Nalle mennä vappumarssille?

Äänestä

Vimputa sinä Jussi vaan sillä pyörällä turvallisesti Haapaveden mäkiä ylös ja alas. Olet kommentoinut täällä jo kyllin selvästi mitä mieltä olet tästäkin asiasta. Jokainen saakin olla mitä mieltä haluaa mistäkin asiasta, mutta täytyy osata lopettaa jos asiat on laillisessa järjestyksessä. Aika näyttää sitten kuka mistäkin oli oikeassa. Annetaan nyt vain työrauha uusille yrittäjille ja toivotetaan heidät tevetulleeksi Haapavedellekkin.

Äänestä

Aika näyttää ?
Mitä, terveitä vai ruumiita ?

Äänestä

Eiköhän olisi jussi sinullekkin parasta kun et kommentoi asioita joista et tiedä yhtään mitään. äitinsä hoivissa asuvalta aikamiespojalta tuo ei nyt ole kovinkaan yllättävää mutta jottet tekisi itsestäsi vielä suurempaa pässiä mitä jo olet nii ole kommentoimatta.

P.S Sinunkin suojatyöpaikka maksetaan aikalailla suomalaisten yrittäjien pussista

Äänestä

Kunhan aika kuluu ja ostetaan aina sitä halpaa kilpailuttamalla niinkuin tuo Olkiluotokin, niin Säkkiväline ja Lassila & Tikanoja hoitaa homman jos destia eikykene revetä siihen.

Lopultahan homman hoitaa koko Suomessa joku Ransakalainen ylikansallinen.

Äänestä

Kun kilpailutetaan, niin ei ole siltikään pakko ostaa halvinta.
Mikään laki ei velvoita sellaiseen.

Päätökset on tehty halvimman mukaa ja halvinta saadaan, näinhän se menee.
Jostainhan on karsittava kun halavalla saa.
Jokainen tehköön omat päätelmänsä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Rehellisyys OK kirjoitti:

harhautetaan? On edesvastuutonta valehdella ja harhauttaa ihmisiä kertomalla, että sairaankuljetus loppuisi ja potilasturvallisuus vaarantuisi Haapavedellä. Edelleenkin täällä tulee olemaan kaksi ambulanssia.
Parasta tässä olisi ollut, että osapuolet olisivat tehneet yhteistyötä. Mutta on lähdetty loan heiton linjalle...surullista ja ikävää kaikille osapuolille.
Laki määrää kilpailuttamisen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu