Löysin työmaalta seinien välistä pienen kortin, jossa oranssi postimerkki, leijonan kuva ja lukee ylhäällä suomi ja alhaalla finland 1,25. Oikealla sivulla lukee markkaa. Merkissä on vaaleat pitsireunat. Onko merkillä arvoa? En osannut löytää googlettamalla kyseistä merkkiä.
oranssi leijona
8
616
Vastaukset
- onhan se siellä
Leijonamerkki löytyy jo M-30 -mallistosta, tosin ilman pitsiä, jos merkki on kunnossa.
http://www.huuto.net/kohteet/m--30-leijonamerkit-----lape-yli--190-/167335435 - utelias uuno
Eikö leimasta saanut selville sen postituspäivää? Tuota pitsireunustaa käytettiin ilmeisesti joskus 70-80-luvulla?
- huomioitsija
Aivan, kysymys on mitä ilmeisemmin m-75 leijonamerkistä. Kyseinen arvo kyllä yleensä on ollut enemmänkin keltainen kuin oranssi. Eli järin vanhasta ja arvokkaasta kohteesta ei liene kysymys. Vastaavia kortteja löytyy esim. kirppiksiltä parilla eurolla jo aika paksu nippu.
http://193.93.133.158/index.php?sivu=2&avaatuote=1&t=1&tt=37&id=16147
- God Jul
Tuossa ekassa linkissä oli samannäköisiä, muttei samanlaista minkä löysin. Löysin seinän välistä 20 luvulla rakennetusta talosta.
- vanha kerääjä
Ainut merkki Suomessa arvolla 1,25mk on ilmestynyt v.1932.(vanha leijonamalli) Virallisen värin mukaan väri on keltainen. Väri lienee muuttunut aikojen kuluesa ulkoilman vaikutuksesta.Merkin arvo LaPe 2005:n mukaan 0.50cnt.. Loistoleimaisena lähetteellää 4€ elikkä todellinen arvo lienee 0,1-0,5 €.
- alan harrastelija
Mutta eihän niissä yleensä pitsireunusta ole näkynyt. Rosohammasteisia näkee joskus, muttei sekään pitsiltä näytä, koska on niin epätasaista ja epäsäännöllistä. Tuossa ylemmässä linkissähän on myös tuo M-30 sarjan keltainen 1,25 markan merkki, kun tarkkaan katsoo. Rosohammastettakin löytyy ainakin yhdestä merkistä.
- em.
alan harrastelija kirjoitti:
Mutta eihän niissä yleensä pitsireunusta ole näkynyt. Rosohammasteisia näkee joskus, muttei sekään pitsiltä näytä, koska on niin epätasaista ja epäsäännöllistä. Tuossa ylemmässä linkissähän on myös tuo M-30 sarjan keltainen 1,25 markan merkki, kun tarkkaan katsoo. Rosohammastettakin löytyy ainakin yhdestä merkistä.
Onhan sekin totta, vaikka talo olisikin 20-luvulta, kortti on voinut päätyä seinänrakoon vasta paljon myöhemmin.
- Tarja Kasurinen
Minulla on postikortti, joka on postitettu Sotkamoon Antrea kk:sta (kirkonkylästä?). Postileiman päiväys on epäselvä, mutta kuukausi näkyy selvästi, se on VII. Vuosiluvun toinen numero on selvä 2, mutta toisesta ei saa mitään selvää. Merkki on oranssi, siinä on leijona, ylhäällä teksti SUOMI ja alhaalla FINLAND. Oikeassa laidassa lukee penniä ja oik. alakulmassa on ilmeisesti lukema 50. Luku ei näy, sillä merkkiin on lyöty leima, jonka kaksi mustaa palkkia peittää penniluvun ja merkin keskellä, hiukan puolivälin yläpuolella on 1,25 MK. -leima, lyöty samalla mustalla kuin pennien päällä olevat palkit.
Itse kortti on kuin mustavalkokuva männikköisestä rannasta, olisiko maisemakuva Antreasta. Sekä kortti että merkki ovat hyväkuntoiset ja kortin osoite ja viesti on kirjoitettu vanhan ajan mustekynällä. Minkähän arvoinen kortti ja merkki mahtavat olla?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?591184Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,11860Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?
"Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol75795- 53634
Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa
Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.83613Pakkomielle
Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs45552Tunnusmerkkejä Kaivatulle
Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt33537Oletko nainen enää täällä?
En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv36524Hurmasit sitten minut
kauneudellasi nainen ja kun sait minut rakastumaan itseesi muutuit ihan porsaaksi etkä välitä vartalostasi enää yhtään.43503Tietysti olen varovainen,
ei kaikki ole pelkkää epävarmuutta. En halua sotkea mitään, enkä aiheuttaa kenellekään hankaluuksia. Ja luulen että ehkä40501