Ostin koneeni kaverilta ja n. puolen vuoden käytön jälkeen C-aseman tila alkaa huveta. Kaveri ilmeisesti "pikaputsasi" koneen ennen luovutusta mutta nyt pitäis ilmeisesti poistaa ylimääräisiä ohjelmia, mutta minulla ei suurimmasta osasta ole harmainta aavistustakaan että voiko niitä poistaa etten sotke koko konetta.
Minulle tuntemattomia ohjelmia ovat:
- Bison Cam
- HiJack This 2.0.2
- K Lite codec pack
- Mobile partner
Kommentteja, kannattaako näitä poistaa??
Ja minkä takia Javalta tulee koko ajan päivityskyselyä kun kaikki päivitykset pitäis mennä automaattisesti?? Ja jos on tietoa mikä on paras ilmainen virustorjunta niin kommenttia!
Tuntemattomat ohjelmat
4
134
Vastaukset
- paappa123
Tuo Bison cam on web kamera ajuri eli jos sinulla ei ole kameraa, niin ei kun pois.
Hi Jack on torjuntaohjelma, jolla voi tarkistaa, että koneessa ei ole vakoiluohjelmia tai vastaavia.
Tämän googlasin.
K-Lite Codec Pack Full on ilmainen ohjelmistopaketti, joka sisältää kaiken mitä tarvitset suosituimpien audio ja video formaattien katseluun. Tämä paketti mahdollistaa myös enkoodereita joillekin formaateille.
Jos katsot videoita netistä, tällä aukaa kaikki mahdolliset. Jos sinulle riittää tavallinen mediaplayer ?
Tuo Mobile Partner on taasen Soneran nettitikun yhteysohjelma.
En kyllä usko, että ongelma on noissa ohjelmissa. Jos niistä nyt jotain 20 Mb tulee yhteensä. Koneessa on kuitenkin Gbitin kovalevy ?
Oletko tyhjentänyt kaikki mahdolliset temp tiedostot ?
Paljonko sinulla on valokuvia siellä ? - alllan
Kannattaa kokeilla eheyttää tai järjestää kiintolevy uudestaan windowsin omalla työkalulla. Tuollaisilla pikkuohjelmilla ei ole kiintolevyn täyttymisen kannalta juurikaan merkitystä.
Etsi temp kansiot ja tyjennä ne, niihin voi joskus kertyä useampikin gika tavu turhaa.
Mutta tosiaankin noiden pikkuohjelmien poistamisessa et tilaa saa kovinkaan paljoa.
Kuinka iso se kovalevy ylipäätään on/c-asema?
Windows 7 vie yksinään noin 10 gikaa.- ccleaner
Temp tiedostot ml roskakori tulee poistaa ennen eheytystä, esim. ccleanerillä.
Voit katsoa ccleaner-asetuksia ja ottaa rukseja pois jos et halua että se poistaa esim. sivuhistorioita tai roskakoria automaattisesti. Itse annan sen poistaa kaikki oletusasetuksilla.
Selaimen asetuksiin suosittelen myös että kaikki väliaikaiset tiedostot poistetaan aina kun selain suljetaan ja myös historiatiedot. Windowsilla on taipumus jättää turhia temporary tiedostoja levytilaa varaamaan, mutta näillä niistä pääsee eroon
Ccleanerilla voi ajaa myös rekisteriputsauksen, sinnekin kertyy tauhkaa, mikä hidastaa käynnistystä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä
SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,1574932Eikö tunnukin kamalalta, kun en
anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut813596SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt312573SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het402243Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu
Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä962119Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?282036Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"
Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan632023Mitä saa sanoa?
Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja861999Onko olemassa miehiä, jotka haluavat yhteydenpitoa?
Silloin tällöin viestiä, puntarointeja arkielämästä, ikäänkuin pientä viihdettä ilman sen kummallisempaa. Tällaista miet191488Mitä Trump itse pitäisi siitä, jos häntä solvattaisiin
Kuten hän solvasi muita mm. Macronia? Kyllä ei huumori enää kukkisi. White house on nykyään pelkkä vitsi vain, ei mitään1051380