Onko nykyään hyväksyttävää, että kun esim naisporukka on ravintolassa, niin käyvät hakemassa tanssimaan heille aivan tuntemattomia miehiä, jotka vaimonsa kanssa kahdestaan istuvat pöydässä. Yksinäisiä miehiäkin ravintolassa on. Ei tunnu oikeun hyvältä käytökseltä.
tanssiin haku
ihmettelen kovasti
5603
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Mistäs nämä tuntemattomat tietävät että mies vaimonsa kanssa istuu, voisi olla vaikka naispuolinen työkaveri? Kyllä silti olisi fiksumpaa hakea niitä yksinäisiä.
Kohtelias kieltäytyminen on aina mahdollista.
jos tää pariskunta näyttää ulkopuolisen silmiin vähemmän pariskunnalta, niin ei ihme että haetaan, itsekin hakisin, kun ensin katselisin onko pariskunta ns pariskunta vai ainoastaan kavereita. Itselläni on miespuolisia ystäviä, joiden kanssa voisin istua ravintolassa, samoin työkavereita. Oma mieheni ei tykkää käydä ravintoloissa.
Nykyään on normaalia käyttäytyä kuin lutka, joten anna mennä vaan. Ja siellä miestenvessan ulkopuolella kannattaa myös päivystää niin pääsee "vetämään välistä".
Suurin osa tanssiravintolaan tulevista tulee sinne tanssimaan (siis ilman mitään taka-ajatuksia). Monet pariskunnatkin nauttii, kun saa välillä tanssia muidenkin kuin puolisonsa kanssa. Tästä on tietenkin hankala erottaa ne, jotka ovat paikalla muista syistä tai haluavat nauttia vain puolisonsa kanssa tanssimisesta.
Tanssilavojen etiketti on selkeä. Hakurivissä olevia voi hakea, riippumatta kengännumerosta, sormuksien lukumäärästä tai mistään muustakaan yksityiskohdasta. Tanssiin kutsusta on epäkohteliasta kieltäytyä. Sen sijaan muualta (esim. kahvion pöydästä tai lavan edestä) hakeminen vaatii aina hyvän syy (esim. tuttu) ja tällaisestä tanssiin kutsusta voi aina kieltäytyä.
Tanssiravintoloissa vastaavaa selvää etikettiä ei ole. Kuitenkin aina kun haetaan henkilöä joka on seuralaisensa kanssa (riippumatta onko seuralainen kaveri vai puoliso, kunhan on eri sukupuolta ja kyseessä ei ole isompi seurue, josta ei voi erottaa parikuntia), kuuluu etikettiin kysyä "voinko tanssittaa seuralaistasi" (tai tutummalta kotoisasti "saako lainata") ja vasta myöntävän vastauksen jälkeen haetaan ko. henkilöä tanssimaan. Kysymykseen on toki tapana vastata myöntävästi, jos selvää syytä kieltäytymiseen ei ole (esim. ruokailu kesken).
Eli tilannetaju kunniaan ja tanssimisesta nauttimaan.