Millainen on Asperger lapsi?

aspergerin kummi

Kummipoikani on 13 v ja saanut juuri AS diagnoosin. Selvennetään tässä nyt, että muutin ulkomaille pojan ollessa puolivuotta, enkä ole häntä sen jälkeen nähnyt. Nyt kuitenkin olen muuttamassa takaisin Suomeen ystäväni (pojan äidin) naapuriin vieläpä, joten haluaisin tietää miten suhtautua asperger lapseen / nuoreen? Voiko tälläsen lapsen (tai kenen vaan aspergerin) kanssa käydä normaaleja keskusteluja? Kerran olen ollut tekemisissä down lapsen kanssa, mutta en tiedä poikkeaako nää aspergerit downeista paljon, kun en ollut pahemmin kehitysvammasten kanssa tekemisissä. Kummipoikani äiti sanoin, että aspergereilla on hankaluuksia sosiaalisissa tilanteissa, mutta muusta en tiedä, vosiko joku ystävällinen vähän selventää asiaa ? :)

5

882

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • AS diagnosoitu

      Kyllä on nyt laiskuus huipussaan. Käytä googlea ensi kerralla.
      Voit suhtautua AS-ihmisiin kuten muihinkin ihmisiin, vaikka assien hankaluudet nonverbaalisessa viestinnässä, sosiaalisissa tilanteissa muuten, saavat heidät näyttämään hieman omituisilta mahdollisesti. Wikipediassa on hyvä teksti aspergerin syndroomasta, joka ei muuten ole kehitysvamma!

    • .

      AS ja Down ovat kaksi tyystin eri asia......
      Ja tosiaan, laiskuus huipussaan

    • onko tämä provo?

      AS ei ole mikään kehitysvamma!'
      '

    • sfsgs

      Mikä on kehitysvamma, mikä ei. Tarkoitti luultavasti vain sitä, ettei lapsi ole ns normaali. Kyllä jonkinlaisesta vammasta voi puhua ihmisen kohdalla, joka ei pysty yksin asumaan ja asioitaan hoitamaan. Toki asperger-ihmiset voivat olla hyvinkin älykkäitä ja taitavia jossain asioissa. Ikävä kyllä heidän pakko-opettaminen sosiaalisiksi heikentää näitä erityislahjoja.
      Ja kyllä nimenomaan tällaisilta keskustelupalstoilta löytyy vinkkejä arkipäivän touhuihin tuollaisten erityislasten kanssa. AS-ihmisten kanssa pystyy oikein hyvin juttelemaan, joskin jutun aiheet saattavat mennä omituisiksi, ja omalaatuisia ideoita on odotettavissa. Samoin, jos AS-lapsen kanssa tekee jotain, ei pidä koskaa odottaa että lapsi osaa jotenkin soveltaa sitä mitä hänelle sanotaan, ja kaikki on opastettava erikseen. Rikkaus on saada olla AS-lapsen kummi!

    • ääripäästä toiseen

      Kuten niin monissa muissakin sairauksissa, niin myös aspergerissa sairaus voi olla eri tasoista. Asperger nuori saattaa ulospäin olla aivan normaali, hänen kanssaan voi kommunikoida kuten muidenkin, eikä häntä etäisemmin tunteva ehkä edes näe hänen sarautensa vaikuttavan. Asperger saattaa nostaa päätään vasta tavallisesta poikkeavissa tilanteissa, yllättävässä sosiaalisessa tilanteessa tms.

      Tai sitten AS-lapsi ei sanallisesti juuri kommunikoi, saattaa vain toistella kuulemaansa (hokemat ovat yleisiä) eikä ole muista ihmisistä juuri kiinnostunut. Viihtyy yksikseen ja turvallisissa rutiineissa, ahdistuu kohdatessaan uutta ja tuntematonta. Hänellä on huonot soveltamisen taidot, ja ympäröivä maailma on hänelle kasa konkreettisia asioita. Abstraktit käsitteet voivat olla hankalia selittää ja ymmärtää.

      Niin että enpä osaa sanoa, mihin sinun tulisi osata varautua kummilapsesi kohdalla. Älä ainakaan pelkää! :) Nuoren äiti varmasti auttaa vuorovaikutuksenne alkuun.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaiset nuoret Eu:n köyhimpiä?

      Suomalaisen nuoren varallisuus keskimäärin 5000e. Eu:ssa keskimäärin 25 000e.
      Maailman menoa
      155
      1263
    2. Mikä on sun ja kaivattusi nimen viimeinen kirjain?

      Välillä näin päin...
      Ikävä
      88
      1174
    3. Sofia teki aika pahat oharit

      Leikkiikö Sofia kansainvälistä kosmopoliittia vai menikö rehdisti pupu pöksyyn, kun perui viestillä tulonsa puoli tunti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      205
      1080
    4. Mikä on toinen nimesi?

      Tiedätkö naisen?
      Ikävä
      65
      882
    5. Mikä on kaivattusi

      Nimi väärinpäin🤔🙃
      Ikävä
      57
      632
    6. Kohdataanko me

      Enää?
      Ikävä
      52
      553
    7. Mikä kaivatussasi

      on niin erityistä?
      Ikävä
      32
      548
    8. Muiden vaikutus

      Oletko antanut muiden vaikuttaa mielipiteisiisi, tunteisiini tai valintoihisi suhteessa kaivattuusi?
      Ikävä
      79
      509
    9. No tavallaan seuraava kohtaaminen on käänteentekevä

      Koska sanon sulle että rakastan sua. On aika. Pösilö.
      Ikävä
      29
      474
    10. Miten J sitten tehdään se?

      Varaanko kumin?
      Ikävä
      45
      467
    Aihe