Millainen on Asperger lapsi?

aspergerin kummi

Kummipoikani on 13 v ja saanut juuri AS diagnoosin. Selvennetään tässä nyt, että muutin ulkomaille pojan ollessa puolivuotta, enkä ole häntä sen jälkeen nähnyt. Nyt kuitenkin olen muuttamassa takaisin Suomeen ystäväni (pojan äidin) naapuriin vieläpä, joten haluaisin tietää miten suhtautua asperger lapseen / nuoreen? Voiko tälläsen lapsen (tai kenen vaan aspergerin) kanssa käydä normaaleja keskusteluja? Kerran olen ollut tekemisissä down lapsen kanssa, mutta en tiedä poikkeaako nää aspergerit downeista paljon, kun en ollut pahemmin kehitysvammasten kanssa tekemisissä. Kummipoikani äiti sanoin, että aspergereilla on hankaluuksia sosiaalisissa tilanteissa, mutta muusta en tiedä, vosiko joku ystävällinen vähän selventää asiaa ? :)

5

756

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • AS diagnosoitu

      Kyllä on nyt laiskuus huipussaan. Käytä googlea ensi kerralla.
      Voit suhtautua AS-ihmisiin kuten muihinkin ihmisiin, vaikka assien hankaluudet nonverbaalisessa viestinnässä, sosiaalisissa tilanteissa muuten, saavat heidät näyttämään hieman omituisilta mahdollisesti. Wikipediassa on hyvä teksti aspergerin syndroomasta, joka ei muuten ole kehitysvamma!

    • .

      AS ja Down ovat kaksi tyystin eri asia......
      Ja tosiaan, laiskuus huipussaan

    • onko tämä provo?

      AS ei ole mikään kehitysvamma!'
      '

    • sfsgs

      Mikä on kehitysvamma, mikä ei. Tarkoitti luultavasti vain sitä, ettei lapsi ole ns normaali. Kyllä jonkinlaisesta vammasta voi puhua ihmisen kohdalla, joka ei pysty yksin asumaan ja asioitaan hoitamaan. Toki asperger-ihmiset voivat olla hyvinkin älykkäitä ja taitavia jossain asioissa. Ikävä kyllä heidän pakko-opettaminen sosiaalisiksi heikentää näitä erityislahjoja.
      Ja kyllä nimenomaan tällaisilta keskustelupalstoilta löytyy vinkkejä arkipäivän touhuihin tuollaisten erityislasten kanssa. AS-ihmisten kanssa pystyy oikein hyvin juttelemaan, joskin jutun aiheet saattavat mennä omituisiksi, ja omalaatuisia ideoita on odotettavissa. Samoin, jos AS-lapsen kanssa tekee jotain, ei pidä koskaa odottaa että lapsi osaa jotenkin soveltaa sitä mitä hänelle sanotaan, ja kaikki on opastettava erikseen. Rikkaus on saada olla AS-lapsen kummi!

    • ääripäästä toiseen

      Kuten niin monissa muissakin sairauksissa, niin myös aspergerissa sairaus voi olla eri tasoista. Asperger nuori saattaa ulospäin olla aivan normaali, hänen kanssaan voi kommunikoida kuten muidenkin, eikä häntä etäisemmin tunteva ehkä edes näe hänen sarautensa vaikuttavan. Asperger saattaa nostaa päätään vasta tavallisesta poikkeavissa tilanteissa, yllättävässä sosiaalisessa tilanteessa tms.

      Tai sitten AS-lapsi ei sanallisesti juuri kommunikoi, saattaa vain toistella kuulemaansa (hokemat ovat yleisiä) eikä ole muista ihmisistä juuri kiinnostunut. Viihtyy yksikseen ja turvallisissa rutiineissa, ahdistuu kohdatessaan uutta ja tuntematonta. Hänellä on huonot soveltamisen taidot, ja ympäröivä maailma on hänelle kasa konkreettisia asioita. Abstraktit käsitteet voivat olla hankalia selittää ja ymmärtää.

      Niin että enpä osaa sanoa, mihin sinun tulisi osata varautua kummilapsesi kohdalla. Älä ainakaan pelkää! :) Nuoren äiti varmasti auttaa vuorovaikutuksenne alkuun.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      2897
    2. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      357
      2653
    3. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      56
      2525
    4. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      42
      2293
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      25
      1753
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      25
      1659
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1546
    8. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      69
      1490
    9. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1469
    10. En ymmärrä käytöstäsi

      Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek
      Ikävä
      139
      1425
    Aihe