Moi!
Isäni haluaisi mäyriksen, ja haluaisi kouluttaa siitä kanttarelli koiran...
Voiko mäyriksiä kouluttaa kanttarelli koiraksi?
Asumme Turun lähellä, onko täällä päin mäyräkoirien kasvattajia?
Isäni tahtoo mäyriksen.
8
251
Vastaukset
- no tietysti
Miksi ei voisi. Eri rotuja sanotaan jatkuvasti olevan mahdotonta kouluttaa tiettyhin tehtäviin, mutta yrittäminen onkin tuottanut yllättäviä lopputuloksia :-)
- Riskejä on...
Ongelmana voi olla se, että mäyräkoirat ovat enimmäkseen varsin riistaintoisia. Kanttarellikoiranhan tulee olla vapaana jotta se jotain löytäisi ja silloin on todennäköistä, että se törmää peuraan tai jänikseen ja lähtee saman tien sen perään.
Sienikoiraksi kannattaa siksi ottaa rotu, jolla ei ole metsästysviettiä / riistaintoa, kuten mäyräkoirilla. En suosittele mäyräkoiraa ko. tehtävään juuri tästä syystä.- no jaa
Koira ei kyllä kykene keskittymään kovin tarkasti villieläimiin samalla kun se etsii jotain muuta. Tiettyyn tehtävään paneutuneena koira keskittyy siihen 100-prosenttisesti. Nykyiset sienikoirina käytettävät rodut ovatkin lähinnä entiststä metsästyskoirista polveutuneita. Itse olen kouluttanut tuttuni suomenpystykorvan jäljestämään maastoon piiloutuneita ihmisiä, eikä se koira riistavietistään huolimatta keskity tehtävänsä aikana villieläimiin, koska jo pelkkä jäljestäminen vaatii siltä tarkkaa keskittymistä ja hajujen aistimista. Koirat ovat sopeutuvaisia, monipuolisia ja helposti koulutettavia.
- Nimenomaan
no jaa kirjoitti:
Koira ei kyllä kykene keskittymään kovin tarkasti villieläimiin samalla kun se etsii jotain muuta. Tiettyyn tehtävään paneutuneena koira keskittyy siihen 100-prosenttisesti. Nykyiset sienikoirina käytettävät rodut ovatkin lähinnä entiststä metsästyskoirista polveutuneita. Itse olen kouluttanut tuttuni suomenpystykorvan jäljestämään maastoon piiloutuneita ihmisiä, eikä se koira riistavietistään huolimatta keskity tehtävänsä aikana villieläimiin, koska jo pelkkä jäljestäminen vaatii siltä tarkkaa keskittymistä ja hajujen aistimista. Koirat ovat sopeutuvaisia, monipuolisia ja helposti koulutettavia.
Nimenomaan näin. Siis ENTISISTÄ metsästyskoirista polveutuneita.
Kysymys onkin siitä miksi ihmeessä kannattaa ottaa rotu, jonka koulutus on riistaviettisyydestä johtuen paljon vaikeampaa kuin sellaisen koiran jolla ei ole riistaviettiä.
Se, että jotain pystyy tekemään ei tarkoita sitä, etteikö järkevämpiäkin vaihtoehtoja olisi.
Koirista vähemmän kokemuksia omaaville on siten aika typerää antaa neuvoja tyyliin "minkä tahansa rodun pystyy kouluttamaan tekemään mitä tahansa" - no joopa
Nimenomaan kirjoitti:
Nimenomaan näin. Siis ENTISISTÄ metsästyskoirista polveutuneita.
Kysymys onkin siitä miksi ihmeessä kannattaa ottaa rotu, jonka koulutus on riistaviettisyydestä johtuen paljon vaikeampaa kuin sellaisen koiran jolla ei ole riistaviettiä.
Se, että jotain pystyy tekemään ei tarkoita sitä, etteikö järkevämpiäkin vaihtoehtoja olisi.
Koirista vähemmän kokemuksia omaaville on siten aika typerää antaa neuvoja tyyliin "minkä tahansa rodun pystyy kouluttamaan tekemään mitä tahansa"Kuule, en ole vain lukenut tai miettinyt tuota koiran sopeuduttamista eri tehtäviin vieteistään huolimatta, vaan myös kokenut, eli kouluttanut itse metsästysviettisiä koiria vainutehtäviin. Juuri metsästysrodut ovat mielestäni parhaita koiria sienten, ihmisten jne. etsimiseen hajuaistein. Koira keskittyy sille ohjattuun tehtävään muista vieteistään huolimatta, jos se on itse alkanut siihen keskittymään. Sinulla on aivan väärä käsitys koirien vieteistä, kuten kuinka ne ollaan saatu aikaiseksi ja kuinka ne koiriin vaikuttavat. Koirista ollaan kehitetty eri tyyppisiä rotuja kautta aikojen, jolloin niiden viettejäkin ollaan muokkailtu. Jos ennen vanhaa metsästysviettisistä koirista saatiin jalostettua vaikkapa nykypäivän paimenkoiria, niin miksi enää koira ei voisi sopeutua toimimaan rodulleen epätyypillisissä käyttömuidoissa ? Kokeile sinäkin ennen kuin sanot.
Mistä johtuu sekin, että harmaidennorjanhirvikoirien, beaglejen, noutajien, stabyhounien ja monien muiden metsästyskoirarotujen metsästysvietit ovat niin harmillisesti heikkenemässä ? Ehkä siitä, että jalostusyksilöitäkin käytetään nykyään niin paljon muissa tehtävissä kuin metsästyksessä. Koirarotujen viettien >>pysyvyydestä>> joudutaan siis jalostuksessa >>huolehtimaan>>, ettei koirarotujen vietit niiden väärillä käyttötarkoituksilla satu vierähtämään vahingossa vääriin suuntiin.
Mutta kyse on siitä, että aloittajan isän suosikkirotu on mäyräkoira, eikä siitä, että aloittaja tavoittelee sopivaa sienikoirarotua. Eli aloittaja ei tullut etsimään sopivaa rotua, vaan haluaa kuulla mäyräkoiran sopivuudesta sienten etsintään.
- sdfsdf3r3t3f3wf3wf
Hajuaisti kyllä riittäisi touhuun ja jos mäyriksen jollain keinolla saa innostumaan kanttareilleistä niin mikäs siinä. Helppoa se ei ole koska mäyrikset ovat vahvasti riistaverisiä.
Joku toinen "(scent) hound" suvun koira voisi olla helpomi. Basseteilla on myös hyvä vainu mutta riistaverisyyttä löytyy niistäkin. Vihikoira voisi olla hieman helpompi kouluttaa vaikka silläkin on riistaintoa jonkinverran. Sitä kuitenkin käytetään varsinkin amerikoissa varsinaisena vainukoirana jälkien jäljittämisessä.- hyvä huomio
Sinäpä sen sanoit. Bassetteja, vihikoiria, saukkokoiria, beagleja, sussexinspanieleita, clumberinspanieleita ym. juuri metsästysviettisiä rotuja käytetään vainukoirina muissakin tapauksissa kuin villieläinten jäljestyksissä.
- Ansku?
kiiitosss kaikille ketkä on vastannut tähän. erityisesti kiitän "no joopaa" ;D
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?837111Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267063Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1096168Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455414Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845238Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635205Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405108Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274595Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv173477Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003390