Kyllä sinä Aulis Merenkulkija pääsisit jo nyt merelle. Itse ajoin aamulla Kopplasalmesta saareen ja huomasin, että siitä naapuristasi Ramsööstä on lähes avovettä Herrasaareen ja Ryöväriin saakka.
Eilen olin Porkkalan Tullandetissa kikaroimassa. Sielläkin on jää siinä kunnossa, että teräsveneellä jo ajoivatkin.
Eilen olin Porkkalan Tullandetissa kikaroimassa. Sielläkin on jää siinä kunnossa, että teräsveneellä jo ajoivatkin.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Ei voi Auliksen veneelä jäihin lähteä, sen kylkien ja pohjan kaunis kuparikerros on vain muutaman µ.n paksuinen ja pienikin raapaisu rikkoo ohuen kerroksen tuhoisin deurauksin koska pinnan korjaus on mahdotonta.
Sinusta on aikaisemmin lähtenyt pois lopullisesti paha hajusi. sekä tyhmyys, ennenkuin kupari teräksen pinnasta. Näin on Välittäjä_LKV!
Nyt on tainnut tauti edetä aika pahaksi, kun näkyy Välittäjiä ja LVK : ta jo joka paikassa.
Älä unohda minua! Minä olen sentään käynyt Auliksesta jo monta kertaa. Luultavasti ainakin kerran välittäjästäkin.
Olet oikeassa fiksumpi kapiainen! Älä sentään aivan metrilleen paljasta paikkaani! Saatan tulla siihen ensi syksynäkin! Hiihtäjistä oli jo tarpeeksi vaivaa.
Eilen siellä oli joku liikkeellä teräsveneellä ja nyt näyttää vesiraja olevan toisaan saarten tällä puolen. Kyllä minäkin sinne voisin huomenna ajaa, mutta saan Suokista paikan vasta keskiviikkona. Sitten katsastetaan ja toivottavastisilloin saan passin kuntoon, luvat Venäjälle ja tiedon Viipurin huvisataman jäätilanteesta.
Pidän itse torstaita takarajana, jolloin olen jo ohittanut Haapasaaren ja Rankin.
Krapulaton Vappu on, kuin peilityyni pinta ulkosaariston karikon reunalla.
Nähdään Suokissa!!!