3G tuleeko

Jaala Vesala

Olen kysellyt joka paikasta tuleeko kuvassa olevan nuolen osoittamassa paikassa olevaan mastoon 3G linkkiä, mutta varmaa tietoa ei saa mistään, ei Elisalta eikä Saunalahdelta, no, Soneralla siellä on, täytyy vissiin vaihtaa sinne. Mutta tietääkö joku olisiko tulossa ?
http://aijaa.com/v.php?i=005487965022.jpg

4

278

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ainakin 3G umts 900 taajuusalue toimii kyseisessä paikassa.

    • jaala vesala

      Hei vapunen. mistä tiedät ? Siis että kyseisessä mastossa olisi 3G toiminta Elisa/Saunalahdella ?

    • Jokuvaan77

      Niin tilaat Saunalahdelta Nopsan ja kokeilet, ellei toimi niin palautat (tyytyväisyystakuu). Lisäantennilla voi hieman parantaa jos on katvealueella.

      http://www.elisa.fi/kuuluvuus/ alueellasi on ruskeaväri joka on 3G umts 900 taajuusalue, joten toimii. Mitkään kartathan ei anna 100% tietoa vaan esim joku korkea rakennus jne... voi tehdä katvealueita joissa toimii hieman hitaammin, näin Soneralla, Saunalahdella jne... Siksi ainakin Saunalahti tarjoaa kokeilu mahdollisuutta.

      Yleensä kannattaa kysellä http://palsta.elisa.fi siellä käyttäjät ja asiantuntijat vastaavat, joten usein saa nopeemmin ja paremmin vastauksen kuin asiakaspalvelusta.

      Jos Soneraa mietit niin ota huomioon datarajoitus jos meinaat enempi netistä latailla tai katsella videoita. Toki rajoituksen saa pois rahalla.

    • Jaala vesala

      Niin joo, minulla on ollut Sauniksen Huawei jo 2 vuotta, ja haluaisin tietää tuleeko tuossa kartalla nuolen osoittamalla paikalla olevaan mastoon 3G toimintaa Elisan puolelta. Elisan tekniikka sanoo että tulee, ja Saunis sanoo että ei tule. Suuntaantennit on kokeiltu, eikä verkkoa löydy, eikä puhelimet löydä 3G verkkoa. Kysymyksen pointti on se että jos tuohon nuolen osoittamaan mastoon ei tule 3G toimintaa Elisan toimesta, joudun vaihtamaan Soneralle tai DNAalle, joilla on 3G toimintaa kyseisellä alueella.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      74
      2952
    2. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      67
      2812
    3. Muutama syy

      Sille miksi IRL kohtaaminen on hänelle vaikeaa
      Ikävä
      68
      1822
    4. Tykkään susta

      Elämäni loppuun asti. Olet niin suuresti siihen vaikuttanut. Tykkäsit tai et siitä
      Ikävä
      17
      1679
    5. Onko kaivatullasi

      Hyvä vai huono huumorintaju?
      Ikävä
      24
      1657
    6. Estitkö sä minut

      Oikeasti. Haluatko, että jätän sun ajattelemisen? :3
      Ikävä
      20
      1600
    7. Onko kaikki hyvin, iso huoli sinusta

      Miten jakselet? Onko sattunut jotain ikävää. Naiselta
      Ikävä
      25
      1572
    8. Tiedätkö tykkääkö

      Kaivatustasi siinä mielessä joku muukin kuin sinä itse
      Ikävä
      48
      1297
    9. Millainen meno

      Viikonloppuna? Mulla hirvee vitutus päällänsä. Onko muilla sama tunne??
      Ikävä
      38
      1273
    10. Onko meillä

      Molemmilla nyt hyvät fiilikset😢ei ainakaan mulla mutta eteenpäin on mentävä😏ikävä on, kait se helpottaa ajan myötä. Ko
      Ikävä
      9
      1259
    Aihe