Otsa- ja ohimolohkojen rappeumaa

Pallo hukassa

Neurologi totesi miehelläni yllä mainitut rappeumat, jotka ovat kuulema edenneet jo pitkälle. Mitään "muistilääkettä" mieheni ei saa runsaan Parkinson lääkityksensä takia. Nyt mieheni on terveyskeskuksen vuodeosastolla kaaduttuaan ja murrettuaan polvilumpionsa. Tosin toinen (ja leikkauksen jälkeen kolmas) kaatuminen tapahtui osastolla, ei voi mitään, kun henkilökuntaa kerta kaikkiaan ei ole tarpeeksi.

Mieheni käyttäytyminen on outoa. Hän saattaa WC:ssä riisua kaikki vaatteensa ja olla korjaavinaan suihkutuolin "pyörää" tai nostelevinaan kiviä. Välillä hän on selkeä ja uskoo, kun häntä kielletään ottamasta polven tukisidettä pois. Polvi ei ole luutunut ja pelkään hänen jäävän lopullisesti laitoshoitoon. Yksin en saisi häntä kotona edes nostettua, jos hän kaatuisi.

Neurologi totesi aivojen rappeuman edenneen nopeasti. Mieheni on 65-vuotias. Onko kellään kokemusta, miten nopeasti omaisillanne ja miten tämän tyyppinen dementia on edennyt?

3

8992

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • frontotemporaali

      Onko miehellesi tehty aivojen MRI-kuvaus, jossa näkyy otsa- ja ohimolohkojen rappeuma, ja onko hänelle annettu otsalohkodementia diagnoosi.

      Olen yrittänyt hakea itsekin tietoa tästä dementiamuodosta, koska puolisolleni on tämä diagnoosi annettu.
      Tähän ei ole mitään varsinaista muistilääkettä olemassa, tosin oireita voidaan poistaa erilaisilla mieltä tasaavilla lääkkeillä.

      Olen lukenut, että tämä alkaa aluksi hitaasti hiipien, ja muisti on alkuvaiheessa vielä melko hyvä. Varmaan se on aika yksilöllistä tämä eteneminen, koska tässäkin sairaudessa on vielä useita muotoja.
      Tosin olen jostain kuullut, että sairauden eteneminen kulkee joillakin pikajunan vauhdilla.
      Kyllähän nuo kertomasi oireet kuuluvat em.sairauteen, koska esim. kaikki estot "asuvat" juuri otsalohkojen alueilla.
      Mites miehesi puheentuotto, onko siinä alkanut esiintyä ongelmia.
      Sekin vielä, että tässä saattaa tulla väliin aina parempiakin jaksoja.

      Yleensäkin tämä dementiamuoto on vaikeasti diagnosoitavissa, toisin kuin esim. alzheimerissa.

      • Pallo hukassa

        MRI-kuvaus on tehty, rappeumien kulkua on seurattu ja diagnoosi saatu. Aiemmin epäiltiin Lewyn kappale dementiaa, mutta näin diagnoosi tarkentui.

        Miehelläni saattoi muistitestissä vielä viime vuonna olla 28/30 oikein, nyt enää 50%. Lääkärin mielestä muistin huononeminen on ollut nopeaa. Mieltä tasoittava lääkitys miehelläni on myös masennuksen takia sekä unta antamaan.

        Puheesta ei meinaa saada selvää silloin , kun on sekavuutta, välillä hän on täysin "ajan tasalla" ja puhuu selvästi ja melko järkevästi.

        Joten kiitos asiallisesta vastauksestasi, kuten huomaat, monet kertomasi oireet täsmäävät. Sairastaako puolisosi jotain muuta yleissairautta? Tosin tässäkin on jo tarpeeksi.

        Voimia ja jaksamista !


      • frontotemporaali
        Pallo hukassa kirjoitti:

        MRI-kuvaus on tehty, rappeumien kulkua on seurattu ja diagnoosi saatu. Aiemmin epäiltiin Lewyn kappale dementiaa, mutta näin diagnoosi tarkentui.

        Miehelläni saattoi muistitestissä vielä viime vuonna olla 28/30 oikein, nyt enää 50%. Lääkärin mielestä muistin huononeminen on ollut nopeaa. Mieltä tasoittava lääkitys miehelläni on myös masennuksen takia sekä unta antamaan.

        Puheesta ei meinaa saada selvää silloin , kun on sekavuutta, välillä hän on täysin "ajan tasalla" ja puhuu selvästi ja melko järkevästi.

        Joten kiitos asiallisesta vastauksestasi, kuten huomaat, monet kertomasi oireet täsmäävät. Sairastaako puolisosi jotain muuta yleissairautta? Tosin tässäkin on jo tarpeeksi.

        Voimia ja jaksamista !

        Jos haluat, kirjoita alla olevaan sähköpostiosoiteeseen, voitais vaihtaa kuulumisia ja kertoa oireista yksityiskohtaisemmin.


        osoite: [email protected]


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      148
      13137
    2. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      72
      9591
    3. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      94
      9084
    4. Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee

      – Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k
      Maailman menoa
      13
      7705
    5. Giorgia Meloni vs Riikka Purra

      Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk
      Maailman menoa
      38
      6704
    6. 147
      6124
    7. Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä

      Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri
      Maailman menoa
      15
      3114
    8. En lähde armeijaan enkä siviilipalvelukseen

      Maanantaina telkan uutisissa toistamiseen kerrottiin tästä luuserista, joka kärsii muka "masennuksesta", mutta nauraa rä
      Maailman menoa
      391
      1179
    9. Aikuisten säälittävä käytös

      Mikä mahtaa aikuisia hiertää ja mistä näin kovaa että alaikäisen pahoinpitelyn jälkeen vielä kirjotellaan täällä. Sana v
      Hyrynsalmi
      7
      1123
    10. YLE: Stora Enso Imatra aloittaa yyteet

      www.hs.fi/talous/art-2000011528377.html Yle: Stora Enso aloitti muutos­neuvottelut Imatran-tehtailla Metsäteollisuus|Yl
      Imatra
      84
      980
    Aihe