ehkä väärä paikka mutta

muistaakohan kukaan enään sellaista peliä strategia peliä missä pelattiin kokonaisella maapallolla ja kasvatettiin vissiin vaan yhtä lajia ukkoja, kaikki saman näköisiä ja sodittiin. Vanha klassikko. :) Onkohan sitä edes pc:lle tehty?
799
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Ei muista.

Äänestä
  • No en määkään muista.

    Äänestä

DOS peli? Kerro nyt vähän lisää. Siis mitä tarkoitat kokonaisella maapallolla? Koko maa karttana? Vaiko oikein pallona ruudulla?

Kasvatetaan ukkoja? Miten sodittiin? Keitä vastaan?

Kuinka vanha ja oletko varma, että klassikko?

http://dosgamer.com/strategy/

Äänestä
  • Kun en muista enempää. Muistaakseni koko maapallo oli karttana. Kertoisin muuten.

    Äänestä

cannon fodder tai vastaava

Äänestä
  • cannon fodder se ei ollut.. Samal taval tosi yksinkertainen mutta ammuttiin korkeintaan nuolilla ja kivillä. :)

    Äänestä

warcraft ykkönen, pelaan sitä vielläkin dosboxila

Äänestä

Kommentoi aloitusta


TOdella vanha kirjoitti:

muistaakohan kukaan enään sellaista peliä strategia peliä missä pelattiin kokonaisella maapallolla ja kasvatettiin vissiin vaan yhtä lajia ukkoja, kaikki saman näköisiä ja sodittiin. Vanha klassikko. :) Onkohan sitä edes pc:lle tehty?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu