haluan keskustelua asiasta
omaishoitaja
7
242
Vastaukset
- auli-auli..
Tämä omaishoitajan arki kuluu yleensä saman kaavan mukaan.
Lääkkeiden antaminen, peseminen, pukeminen, syöttäminen. Nyt myös ulkoilu, meillä ei hoidettava lähde talvisin mielellään ulos.
Oikeastaan on hyvä saada rutiini tässäkin työssä, vaikka tavalliseen elämään hoitamisen pitää kuulua.
Omaishoito on hoitajan ja hoidettavan normaalia elämää ja arkea.
Säännöllisyys ja päivittäiset toimet auttavat myös hoitajaa saamaan omaakin aikaa.
Minulla oma aika alkaa iltalääkkeiden jälkeen, silloin vietän aikaa koneella, lueskelen ja katson telkkaria.
Tietenkin vapaat ja pari kertaa vuodessa pidempi loma auttavat jaksamaan.
Olen vuosien mittaan sopeutunut aika hyvin, alku oli hankalaa. Toistakymmentä vuotta tätä tehtyäni tuntuu kuin olisin aina ollut omaishoitaja:(
Kerro sinäkin Ritulimummo kuinka teidän arkenne sujuu:) Kuinka muilla omaishoitajilla on nukkumisen kanssa.
Itse kärsin jatkuvasta univajeesta.
Meillä mies nukkuu aamuyöhön kun on saanut iltalääkkeensä.
Sitten alkaa liikehtiä levottomasti, käytän vessassa ja joskus annan särkylääkkeen. Hän yleensä rauhoittuu, ei aina, varsinkaan silloin jos itse saisin vielä nukuttua:(
Monesti ei uni enää tule vaikka nouseminen tuntuu tosi vaikealta. Siinä piristyy sen verran että nousen ylös tai alan lukemaan tai avaan netin.
Näillä kymmenillä kunnon yöuni olisi paikallaan, en osaa nukkua päivällä.
Nyt lähdetään mökille, siellä on kiva touhuta ulkona, mieskin makailee siellä ulkosalla, aitassa oli vanha hetekka otin siitä toisen puolen käyttöön niin saa olla pitkällään, hän ei jaksa istua kuin pienen hetken kerrallaan.- Helppo hoidettava
Minulla ei ole nukkumisen kanssa ongelmai. Hoidettava hoitaa itse lääkkeensä, tai nyt kuumalla, kun ei jaksa laahautua liikkumien apuvälineillään keititöön, vien lääkekipon ja vettä makuhuoneeseen. Riisun hänet, hoidan haavat ja painun omiin pehkuihini nukkumaan. En tarvitse vahtia öisin häntä.
Hoidettava katselee televisiota sängyssään, kunnes nukkuu, ja sitten joskus aamuyöstä sammuttaa telkkarin kun herää. Telkkari on laitettu katonnrajaan, että näkee sen makuultaankin.
Kun aamulla herää, napsauttaa taas telkkarin päälle, ja siitä tiedän, että nyt voi pukea hänet.
Helppo hoidettava. Helppo hoidettava kirjoitti:
Minulla ei ole nukkumisen kanssa ongelmai. Hoidettava hoitaa itse lääkkeensä, tai nyt kuumalla, kun ei jaksa laahautua liikkumien apuvälineillään keititöön, vien lääkekipon ja vettä makuhuoneeseen. Riisun hänet, hoidan haavat ja painun omiin pehkuihini nukkumaan. En tarvitse vahtia öisin häntä.
Hoidettava katselee televisiota sängyssään, kunnes nukkuu, ja sitten joskus aamuyöstä sammuttaa telkkarin kun herää. Telkkari on laitettu katonnrajaan, että näkee sen makuultaankin.
Kun aamulla herää, napsauttaa taas telkkarin päälle, ja siitä tiedän, että nyt voi pukea hänet.
Helppo hoidettava.Olen ollut lomalla ja nukkunut aamuisin jopa yhteentoista.
Meillä on myös telkkari samalla tavalla, laitan illalla uni ajastimen päälle, mies nukahtaa telkkaria katsellessaan.
Ei osaa itse laittaa päälle eikä sammuttaa, tai voisi osatakin mutta kädet eivät toimi.
Oletko oikesti olemassa?:)))
Ei se mitään vaikka kirjoittaisit muuten vain:)
Mukavaa huastella, vaikka keskustelu olikin hieman yksipuolista:)
Toivottavasti lämpenee, täällä sataa lunta.
Aurinko päiviisi:)- JK
VAI NIIJN
- auli....
Olethan sie olemassa:)) Bittiavaruus on arvaamaton.
Olet vain aika lyhytsanainen:))
Täällä taitaa kelit parantua, entä teillä?
Kunhan aurinko paistaa menemme ulos, vastaile sinä vuorostasi:)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad611189- 42891
Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että334678- 51651
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän116636- 51618
- 93610
Naiselle Kuuleppa Tämä
Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä38605- 75576
- 56564