Jo nyt velkautuneena mietin
mahdollista tulevaa
pärjäämistä yksinhuoltajana.
Velkaa n.20t €,
ja jos asumisoikeusasunnon itselleni lunastan,
velat nousee n. 30t €:oon.
Millaisten velkojen kanssa painitte,
ja mahd. millä tuloilla???
mahdollista tulevaa
pärjäämistä yksinhuoltajana.
Velkaa n.20t €,
ja jos asumisoikeusasunnon itselleni lunastan,
velat nousee n. 30t €:oon.
Millaisten velkojen kanssa painitte,
ja mahd. millä tuloilla???
Vastaukset 10
Vanhimmat
Tulot on nettona n.1600€. Velkaa 60 000 18 000. Lainan lyhennys isompaan velkaan 450/kk pienempään 124/kk. Yhtiövastike 200 ja elatusmaksut 150. Tosin kyllä lapsihan ei asu luonani kuin 1,5 viikkoa kuusta ja äitinsä ostaa vaatteet.
Tällä hetkellä kokonaisuudessa n18000e.
Aikanaan lähti 40000:stä eurosta. Nettopalkka 1300e/kk lapsilisä. Ei elatustukea. Pihistämällä se on vähentynyt.
Velkaa tällä hetkellä vielä 51000 Eur (neljä
vuotta maksettu), nettotulot n.1700/kk
Elatusmaksut tulee ulosoton kautta kerran vuodessa
Kaikki isoimmat ostokset mietitään kahteen kertaan
ennenkuin voi ostaa, mutta asunnostani en siltikään luopuisi, mielummin "kiristän vyötä"
Aurinkoista kesää kaikille palstan lukijoille!!!
Eron jälkeen velkainen asunto jäi minulle ja lapsille ja meni tietty myyntiin saman tien, ei minun tuloillani asuntovelkoja maksella.
Tällä hetkellä velkaa on noin 2000 euroa, ei tulisi mieleenikään lähteä sitä kasvattamaan.
olen töissä päiväkodissa ja yksinhuoltaja, velkaa ei ole. Ihmetyttää miten yksinhuoltajat vain ruikuttavat veloistaan, miksi velkaa on hankittu, onko lapsetkin hankittu ainoastaan siksi, että yhteiskunta ja sossu antavat avustuksia siksi paljon, että niillä voi jopa lyhennellä leveän elämän tulosta, velkaa.
taitaa olla päiväkoti sinulle oikea paikka, niin lapselliselta kirjoituksesi vaikuttaa.
Monenko ihmisen tiedät, ostaneen käteisellä esimerkiksi asunnon? joillain saattaa jopa ollakin siihen varaa, mutta kyllä siihen yleensä lainaa otetaan.
Ja eiköhän lainanottaja yleensä töissä ole.
Ei kai pankitkaan lainaa anna, jos näyttää siltä, ettei velallinen pystyisi sitä maksamaan.
Ja monet parit ottavat lainoja yksinään, siis vaikka mies ottaa lainaa autoa varten, eikä nainen osallistu velan maksuun. tai nainen ottaa lainaa vaikkapa ompelukoneen ostoon..ja maksaa sen ihan omista rahoistaan.
Ei sillä ole väliä onko yh vai ei, sitä vaan pihistetään tarpeen tullen "turhista" ostoksista.
Kyllähän velkaa saa jos on sitä valmis keräämään. Jos velkaa haluaa ottaa, on ihan turha valitella takaisinmaksun vaikeutta.
Minulla pienituloisella yh:lla ei todellakaan ole mitään tarvetta saati mahdollisuutta ostella asuntoja ja autoja - vuokralla voi varsin hyvin asua ja työmatkat kulkea bussilla. Kenenkään ei siis ole PAKKO ottaa esim. asuntolainaa.
Yhden pienen lainan olen ottanut pesukoneen ostoa ja asunnon takuuvuokran maksua varten. Sen kulut kykenen hoitamaan ihan valittamatta.
asunnosta n. 45000 € nettona tulee tilille kuukaudessa n.2000 € ja lyhennys 522 €.
Lainaa on kertyny 90te, pari tonnia jää kuussa käteen ja lyhennän 800€ sitä joka kuukausi pois.
onhan se aikamoinen summa mutta kyllä omassa talossa on hyvä olla.
Kyllähän sitä asuntovelkaa on n.80000e. Käteen jää kuussa 2700e. Ikinä en omasta asunnosta luopuisi!