Pari kysymystä ensmmäistä kirjasta.

nikke-98

Olen lukemassa Harry Potter-kirjoja uudestaan muutaman vuoden tauon jälkeen ja luen nyt kirjaa "Harry Potter ja viisasten kivi" eli Harry Potter-kirjasarjan ensimmäistä kirjaa. Tässä kirjassahan Dusleyn perhe pakenee veneellä meren luodolle olevaan tönöön Harry mukanaan, ettei Tylypahkasta päästäisi toimittamaan Harrylle kirjettä, jossa Harry kutsutaan tylypahkaan. Kuitenkin Rubeus Hagrid saapui sinne tönöön, kertoi Harrylle tämän olevan velho ja vei Harryn ostamaan koulussa tarvittavia tavaroita. Harry ja Hagrid lähtevät sieltä luodolta pois veneellä, joka on ilmeisesti se vene, jolla Harry ja Dursleyn perhe menivät sinne luodolle. Mitten sitten Dursleyn perhe pääsi pois sieltä luodolta, jos Harry ja Hagrid olivat ottaneet sen veneen, jolla Harry ja Dursleyn perhe meni sinne luodolle. Jollain tapaahan heidän oli päästävä sieltä pois. Oliko siellä sitten aivan sattumalta toinenkin vene, jolla he pääsivät sieltä pois, vai uimallako he sieltä pois lähtivät?

Sitten siellä tönössä Harry kysyi Hagridilta, että miten tämä pääsi sinne luodolle ja Hagrid vastasi, että hän lensi sinne. Miten hän sinne lensi? Ei siellä ainakaan kirjan mukaan ollut sitä Sirius Mustan lentävää moottoripyörää, jolla Hagrid toi Harryn Dursleyn perheen luo kun Harry oli vauva ja tämän vanhemmat olivat kuolleet. Eikä kirjassa muistaakseni mainita, että Hagridilla olisi ollut mukanaan luudanvartta, jolla hän olisi sinne lentänyt ja koska Hagrid on kooltaan todella iso, niin pystyisikö luudanvarsi edes kantamaan häntä?

1

173

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Galderas

      Hmm... Ehdotan tähän probleemaan ratkaisuksi Hagridin lausetta: "Sain luvan taikoo pikkasen sut hakiessani".

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      531
      8965
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      161
      6170
    3. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      374
      5220
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      66
      4749
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      99
      4361
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      166
      4053
    7. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      185
      3942
    8. Sinun ja kaivatun nimikirjaimet

      Mitkä ne on ? Meillä H❤️M 👩‍❤️‍👩
      Ikävä
      92
      1896
    9. Onko sinulla ja kaivatulla

      joku yhteinen tärkeä paikka?
      Ikävä
      104
      1412
    10. sä oot ehkä

      maailman omituisin tyyppi
      Ikävä
      47
      979
    Aihe