Iladuin tästä:
Alatalo: Perussuomalaisten on vastattava lupauksistaan - tarvitaan ”eläkejytky”
Kuva: Emil Bobyrev - Aamulehden arkistoAamulehti
Mikko Alatalo.
Keskustan kansanedustaja Mikko Alatalo vaatii perussuomalaisilta vaalilupausten pitämistä. Tampereella puhunut Alatalo edellyttää perussuomalaisilta nyt ”eläkejytkyä”.
– Taitettu indeksi on nyt korjattava ja pienet eläkkeet vapautettava tuloverosta, kuten perussuomalaiset vaalikentillä kansalaisille lupasivat.
Tamperelaiskansanedustajan mukaan keskustan pitää nyt hakea lisää kannatusta oppositiosta käsin. Hänen mukaansa EU-vastaisuudella äänestäjiä ei ole syytä kosiskella.
KESKUSTAN ääni eduskunnassa:
5
66
Vastaukset
- Oikein puhuit, Mikko
Panehan hiukan vipinää sinne taitetun indeksin korjaamiseen!
- SAA nähdä,
eläkeläisten asia on aina vaikein korjattava. Kun jotain viedään, sen takaisinsaaminen on kiven takana.
Mutta kiitos, Mikko, että muistit tuon! - ________
Leikattu indeksi on tosiasiassa eläkeläisen etu.
"Nyt eläkeläiset kuitenkin hyötyvät paljon parjatusta taitetusta indeksistä.
Tänä vuonna leikattu indeksi nostaa eläkkeitä 2,39 prosentilla, kun puoliväli-indeksi olisi nostanut eläkkeitä vain 2,25 prosenttia. Eläkeläiset siis voittavat 0,14 prosenttiyksikköä.
Rahassa ero eri korotusten välillä on tuhannen euron eläkkeessä 1,40 euroa kuussa eli leikattu indeksi tuo tänä vuonna 16,80 euron "voiton". 1 500 euron eläkkeessä indeksihyöty on 25,20 euroa vuodessa."
http://www.hs.fi/kotimaa/artikkeli/Eläkeläinen hyötyy nyt parjatusta leikatusta indeksistä/1135241494615- OI...
Nyt juhlitaan!
- En osaa enää mitään
hyvää odottaakaan, hiukan jotain hallitus meille järjesti ikäänkuin sen verran, että tosi on.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1782638Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482397Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1031090- 64911
- 65869
Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20770Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait228761Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka276747Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies87734Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22688