ennemmin vai myöhemmin lääkärin hoitoon?

jake12345

Onko hoidon saaminen kiinni potilaasta vai lääkäristä?

Täällä(kin) kun on tullut luettua myös teidän muiden kommentteja, niin on tullut mieleen kysymys, ett pitääkö ihmisen sairastua ensin pahasti, jotta voi mennä lääkäriin? Ja saako apua ennenkuin on pahasti sairas?

Siis, pitääkö odottaa, ett on umpikuuro ainakin toisesta korvastaan? Tai, ett on humissut tai vinkunut korvissa jo monta kuukautta? tai tasapaino horjuu kuin juopuneella?

Eikö lääkäri ota ennen vakavasti? vai eikö potilas ilkeä mennä aiemmin 'vaivaamaan tohtoria'?

Luulis nimittäin tulevan halvemmaksi yhteiskunnallekin, jos sairauksia/vikoja hoidettaisiin ajoissa...

Miten on kuulon heikentymisestä kaärsivät?
ja humputuksesta ja tinnituksesta kärsivät?
puolikuurot tai kokonaan kuuroutuneet?

1

90

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 19+15

      Hoidon saaminen riippuu potilaasta ja lääkäristä, siis molemmista. Ei lääkäri osaa päältäpäin sanoa miten paljon ja mikä potilasta vaivaa. Potilaan täytyy avoimesti kertoa mikä on ongelma, ja lääkärin luonnollisesti tehdä tarkentavia kysymyksiä tarpeen mukaan.

      Huonoon kuuloon ei ole olemassa lääkkeitä, joten lääkäri ei sille paljon mitään voi tehdä. Korkeintaan ohjata kuulokokeisiin. Siksi kuulo-ongelmaisista tuntuu että mitään ei tehdä ongelmalle. Mitä voisi tehdä?

      Totta kai esim tasapaino-ongelmat ja selvästi ja äkillisesti heikentynyt kuulo ovat oireita joihin lääkärikin osaa ottaa kantaa, tosin hänkään ei osaa niitä siinä vastaanotolla tutkia. Pitää päästä siis jonkinlaiseen päänkuvaukseen tms.

      Lääkärille voi mennä ja kannattaa mennä kun tuntuu siltä. Jos on rahaa, niin yksityiseltä saa rahoilleen vastinetta, varsinkin jos on tuttu ja hyväksi koettu lääkäri.

      Jos ei yksityisiä voi käyttää, pitää pyytää lähete terveyskeskuslääkäriltä korvalääkärille jne. Kyllä siinä hieman pitää potilaan olla tiukkana, jos oikeasti on terveysongelmia, eikä niitä automaattisesti haluttaisi tutkia.

      Mutta jos on näyttää terveyshistoriaa, eli on käynyt aiemminkin korvien takia lääkärillä, ja tilanne on pahentunut, on lääkärin helpompi tehdä päätös jatkotutkimuksista.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      246
      4041
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      127
      2333
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      2006
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      141
      1481
    5. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      37
      950
    6. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      128
      949
    7. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      939
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      331
      860
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      857
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      62
      780
    Aihe