Onko hoidon saaminen kiinni potilaasta vai lääkäristä?
Täällä(kin) kun on tullut luettua myös teidän muiden kommentteja, niin on tullut mieleen kysymys, ett pitääkö ihmisen sairastua ensin pahasti, jotta voi mennä lääkäriin? Ja saako apua ennenkuin on pahasti sairas?
Siis, pitääkö odottaa, ett on umpikuuro ainakin toisesta korvastaan? Tai, ett on humissut tai vinkunut korvissa jo monta kuukautta? tai tasapaino horjuu kuin juopuneella?
Eikö lääkäri ota ennen vakavasti? vai eikö potilas ilkeä mennä aiemmin 'vaivaamaan tohtoria'?
Luulis nimittäin tulevan halvemmaksi yhteiskunnallekin, jos sairauksia/vikoja hoidettaisiin ajoissa...
Miten on kuulon heikentymisestä kaärsivät?
ja humputuksesta ja tinnituksesta kärsivät?
puolikuurot tai kokonaan kuuroutuneet?
ennemmin vai myöhemmin lääkärin hoitoon?
1
94
Vastaukset
- 19+15
Hoidon saaminen riippuu potilaasta ja lääkäristä, siis molemmista. Ei lääkäri osaa päältäpäin sanoa miten paljon ja mikä potilasta vaivaa. Potilaan täytyy avoimesti kertoa mikä on ongelma, ja lääkärin luonnollisesti tehdä tarkentavia kysymyksiä tarpeen mukaan.
Huonoon kuuloon ei ole olemassa lääkkeitä, joten lääkäri ei sille paljon mitään voi tehdä. Korkeintaan ohjata kuulokokeisiin. Siksi kuulo-ongelmaisista tuntuu että mitään ei tehdä ongelmalle. Mitä voisi tehdä?
Totta kai esim tasapaino-ongelmat ja selvästi ja äkillisesti heikentynyt kuulo ovat oireita joihin lääkärikin osaa ottaa kantaa, tosin hänkään ei osaa niitä siinä vastaanotolla tutkia. Pitää päästä siis jonkinlaiseen päänkuvaukseen tms.
Lääkärille voi mennä ja kannattaa mennä kun tuntuu siltä. Jos on rahaa, niin yksityiseltä saa rahoilleen vastinetta, varsinkin jos on tuttu ja hyväksi koettu lääkäri.
Jos ei yksityisiä voi käyttää, pitää pyytää lähete terveyskeskuslääkäriltä korvalääkärille jne. Kyllä siinä hieman pitää potilaan olla tiukkana, jos oikeasti on terveysongelmia, eikä niitä automaattisesti haluttaisi tutkia.
Mutta jos on näyttää terveyshistoriaa, eli on käynyt aiemminkin korvien takia lääkärillä, ja tilanne on pahentunut, on lääkärin helpompi tehdä päätös jatkotutkimuksista.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2614178Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2643408Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1541777Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251634Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2961413Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?132919Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235853en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115817Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe17780