Mitenkähän saisi tuon kissan oppimaan taas sontimaan hiekkalaatikkoon? Kyseessä on vuoden ikäinen tyttökissa jonka sain heti luovutusikäisenä pentuna. Heti alussa se oppi hiekkalaatikolla käymään ja kertaakaan se ei ole lattialle pissinyt. Jossain vaiheessa viime syksynä se sitten alkoi joka ainoa kerta sontimaan lattialle, pissillä se käy edelleenkin kyllä ihan nätisti hiekkalaatikolla. Hiekkaa on kyllä vaihdettu säännöllisesti, ja kissa tekee tarpeensa lattialle vaikka olisi samana päivänä vaihdettu uusi hiekka. Eri hiekkamerkkejäkin on kokeiltu jo useita. Myös laatikon paikkaa on vaihdeltu, mikään ei tunnu auttavan.
Sisäkissasta on kyse. Tilaa temmeltää sillä on kyllä n. 100 neliötä, joten ei ihan ahtaanpaikan kammostakaan pitäisi kyse olla...
Muuten on oikein sympaattinen ja leikkisä kissa, kun vain oppisi siistiksi. :)
Miten kissan saa uudestaan sisäsiistiksi?
6
272
Vastaukset
- idonno
jossain on ollut puhetta, että jos kissalla on tarpeiden teko yhteydessä jotain kipuja esim. tulehdus, niin tekee tarpeensa yleensä muualle, koska mielessään yhdistää paikan jossa tekee tarpeensa niin siihen kipuun. että voisiko vähääkään olla tällaisesta kyse?
mutta kyllä varmasti mietit mikähän mahtaa olla syynä jos kerta kissa yhtäkkiä on alkanut "siivottomaksi" heh.. ja tuokin kun monia keinoja olet koittanut, että mikä sitten neuvoksi..hmm. - Serafiinuli
Voisikohan semmoinen tulehdus kestää niin pitkään? Kissasta ei kyllä ole huomannut päällepäin mitään viitteitä semmoisesta, näyttää oikeinkin tyytyväiseltä, syö hyvin ja on todella kova leikkimään. :)
Joku arveli että se voisi protestoida sitä kun ei pääse vapaasti ulos. Valjaissa sitä on viety kyllä välillä. Vapaasti ei ole viitsitty sitä laskea kun menee vilkasliikenteinen tie aivan tuossa vieressä, olisi pian komea kissantalja seinällä... Tosin jos tuohon siisteysongelmaan ei muuta konstia löydy niin onhan sitä sitten alettava opettamaan ulkokissaksi. :) - apuja..
Näissä tapauksissa aina ensin lähdetään tutkimaan onko kissalla mahdollisesti jokin fyysinen vaiva. Jos sellaista ei löydy, sitten aletaan miettiä onko kyseessä mielenilmaus. Kissa ei protestoi varsinaisesti, se ei osaa ajatella loogisesti syy-seuraus ajatuksia.
Kissa on mestari piilottamaan vaivansa, koska niin se selviää luonnossa ilman toisten petojen hyökkäyksiä. Pedothan etsivät aina saaliikseen niitä jotka ovat heikkoja tai sairaita ja siten helppoja saada kiinni.
Kakkiminen väärään paikkaan on yksi virtsatievaivojen oire, vaikkakin tuntuu oudolta, niin vain on. Se voi olla myöskin ulostamiseen liittyvä vaiva, mutta hyvin usein sen syy on fyysinen. Löysä tai kova uloste voi olla syy, sekä anaalirauhasten vaivat. Pissatulehdukset voivat joskus tulla ja mennä, mutta niistä myöskin helposti kehittyy kroonisia ja siksi syy on selvitettävä mahd. pian.
Siksi kissa on ensin tutkittava huolella ja jos mitään syytä ei löydy sitten voit miettiä muita mahdollisia asioita. Kissahan merkkaa reviiriään myöskin ulostamalla ja yleensä hyvin näkyvälle paikalla. Normisti kissa peittää ulosteensa, mutta merkatessaan ei niin tee vaan jättää ne havaittaviksi. - guineacat
Oma kollini teki aikoinaan samaa. Aivan yllättäen aloitti kakkaamaan lattialle. Paikka vaihteli ja kaikkein kamalillimmaan tilanne oli, kun se teki tarpeitaan myös pöydälle.... Ei ollut kivaa.
Käytin lääkärissä, ei löytynyt fyysistä vikaa mistään. Ostin feliway suihketta (pistorasiaan laitettava laite) lääkärin kehoituksesta, sekään ei auttanut. Vaihdeltiin hiekkalaatuja ja vadin paikkaa, välillä oli kaksikin vatia.
Ulostaminen lattialle loppui, kun erosin miehestäni. Kissa ilmeisesti koki ahdistusta tilanteestamme (riitelimme paljon, mies inhosi kissaa ja lukitsi sen toisinaan minun poissaollessani vessaan) ja se helpotti, kun pääsimme miehestä eroon.
En sano, että teillä olisi sama tilanne, sanon vain, että kissat ovat aika herkkiä persoonia ja syitä tähän käytökseen voi olla todella paljon. - hiekkalaatikonprinse
njuu voisithan kokeilla laittaa kissalle myös toisen hiekka-astian eri paikkaan. Joskus niille nirpoille ei yksi kakkipaikka riitä.
- Snowshoe
Minäkin samaa mieltä: fyysiset vaivat on poissuljettava ensimmäisenä!
Pissatulehdukset voivat tosiaan näkyä myös tuollaisena oireiluna ja nykyään anaalirauhasten tukkeutuminenkin vaikuttaa olevan yleistymässä. Entä onko kissan massu miten kovalla? Jos kakka on liian kovaa, voi ulostaminen sattua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2574151Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2643391Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1541768Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251625Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2961406Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?131907Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235850en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115806anna hänen mennä
Jos rakastat jotakuta, anna hänen mennä. Jos hän palaa, hän oli aina sinun. Jos ei, hän ei koskaan ollut. Tällaiseen rakkauteen tämä mies uskoo.54769