Tai minun tapauksessa kiintolevyn osio, jos kryptaan sen? Pitääkö aina antaa se pitkä salasana, jos haluaa tarkastella tiedostoja?
Entäs jos lisään sinne tiedostoja, onnistuuko noin vain?
Voinko esim. poistaa sieltä mitään ilman salasanaa??
Miten kovalevy käyttäytyy kryptaamisen jälkeen?
11
156
Vastaukset
- jjii89-
Mikä ohjelma,jokaisessa löytyy kyllä kattava manuaali.
- fundamentalist
"Pitääkö aina antaa se pitkä salasana, jos haluaa tarkastella tiedostoja?"
Totta kai, eihän salauksesta muuten mitään hyötyä ole.
"Entäs jos lisään sinne tiedostoja, onnistuuko noin vain?"
Kunhan olet sen salasanan syöttänyt.
"Voinko esim. poistaa sieltä mitään ilman salasanaa??"
Riippuu ohjelmasta ja oikeuksistasi.
Yleensä poistaminen kyllä käy, ainakin "koko osio sileäksi"
periaatteella.
Miksi ihmeessä sen salasanan pitäisi kotikoneessa olla niin hirmuisen
pitkä, odotatko salaista palvelua vieraaksesi?
Muuten olen sitä mieltä ettei kotikonetta kannata kryptata muuten
kuin pakottavissa tapauksissa.
Haittaa vaan käytännön elämää koneen kanssa mm. varmistuksia
ja pelastustoimia ongelmien ilmetessä.- ]k*TvgdyG`
Pitää nyt ensin muistuttaa kerran kiintolevypalstalla ollaan. Salaus ei kiintolevyyn vaikuta yhtään mitenkään. Se lukee ja kirjoittaa sektoreita käskyjen mukaan levylle autuaan tietämättömänä mitä data sisältää.Sisällön ymmärtäminen kuuluu ohjelmille.
Vasta 25 merkkiä pitkä salasana alkaa vastata salausohjelmien vahvuutta. On muistettava että täysin salaamaton on parempi kuin huonosti salattu. Huono salasana antaa vain virheellisen turvallisuuden tunteen.
Olen käyttänyt paljon koneita, joissa koko kiintolevy on salattu. Koskaan ei ole ollut mitään ongelmia, jotka johtuvat salauksesta. Sama koskee myös varmuuskopioita, jotka sijaitsevat luonnollisesti salatuilla levyillä. Kaikki ovat olleet Linux-koneita mutta uskon ettei asia Windowsissakaan ole toinen. - fundamentalist
]k*TvgdyG` kirjoitti:
Pitää nyt ensin muistuttaa kerran kiintolevypalstalla ollaan. Salaus ei kiintolevyyn vaikuta yhtään mitenkään. Se lukee ja kirjoittaa sektoreita käskyjen mukaan levylle autuaan tietämättömänä mitä data sisältää.Sisällön ymmärtäminen kuuluu ohjelmille.
Vasta 25 merkkiä pitkä salasana alkaa vastata salausohjelmien vahvuutta. On muistettava että täysin salaamaton on parempi kuin huonosti salattu. Huono salasana antaa vain virheellisen turvallisuuden tunteen.
Olen käyttänyt paljon koneita, joissa koko kiintolevy on salattu. Koskaan ei ole ollut mitään ongelmia, jotka johtuvat salauksesta. Sama koskee myös varmuuskopioita, jotka sijaitsevat luonnollisesti salatuilla levyillä. Kaikki ovat olleet Linux-koneita mutta uskon ettei asia Windowsissakaan ole toinen."Pitää nyt ensin muistuttaa kerran kiintolevypalstalla ollaan. Salaus ei kiintolevyyn vaikuta yhtään mitenkään. Se lukee ja kirjoittaa sektoreita käskyjen mukaan levylle autuaan tietämättömänä mitä data sisältää.Sisällön ymmärtäminen kuuluu ohjelmille."
Käyttäjällehän levy on yhtä kuin se data jota ne ohjelmat sinne lukevat ja
kirjoittavat, harvaa kiinnostaa sen fyysisen levyn olemus ja tallennuskäytäntö.
"On muistettava että täysin salaamaton on parempi kuin huonosti salattu."
Riippuu ihan salataanko muutama pornokuva vaimolta vai
Tiitisen lista medialta.
Ei senpuoleen, kummassakin tapauksessa paljastuminen voi olla
yhtä järisyttävää.
"Sama koskee myös varmuuskopioita, jotka sijaitsevat luonnollisesti salatuilla levyillä."
Et ole tainnut koskaan joutua palauttamaan kiireellisessä tilanteessa
hyvin kryptattua varmuuskopiota ihan erilaiseen koneeseen ja
erilaiseen käyttikseen kuin josta se on otettu?
- ]k*TvgdyG`
On tullut palauteltua ja siirreltyä tiedostoja koneesta toiselle. Mutta vain Linux-koneilla. Kaikki jakelut ymmärtävät LUKS salauksen. Siinä kaikki parametrit ovat osion alussa ja vain salasana täytyy tietää.
Vaikka Windowsin Freeotfre ymmärtää LUKSin niin homma kaatuisi tiedostojärjestelmään. Windowsille XFS on outo ja ei ainakaan minun tiedossa ole ohjelmaa, joka sitä ymmärtäisi. - fundamentalist
"Vaikka Windowsin Freeotfre ymmärtää LUKSin niin homma kaatuisi tiedostojärjestelmään."
Niinpä.
Mutta kun minä varmistan tiedostot salaamattomina "sellaisenaan" niin ne voi
ihan toimivina kopsata sekä Windows- että Linux-koneisiin.
Ja jopa IBM isokoneympäristöön, on sitäkin tullut kokeiltua. - Kovasti kiitoksia...
...lapset. Kyllä tuo alkoi hahmottumaan. En aio enää moiseen ryhtyä, vaikka se salainen palvelu tulisikin kotiini!
- Tarkoitan siis...
...että saa ne viisisataa pillunkuvaa olla kaikkien salaisen palvelunkin käytettävissä. Ei sen takia kannata alkaa kryptaamaan :D :D :D
- fundamentalist
Ei koko levyä tai osiota tarvitse salata muutaman p****nkuvan takia.
Salaa vaan ne kuvat.
Siihen tarkoitukseen netti vilisee ilmaisia pikku ohjelmia.
esim.
http://safechaos.com/abc.htm
http://www.ilmaisohjelmat.fi/tiedostojen-salaus
- ]k*TvgdyG`
Miten voit tietää mitä suojattavaa kenenkin koneella on?
Netti vilisee kaikenlaisia salausohjelmia. Suurin osa täyttä roskaa. Linkkisi ohjelmista Truecrypt ja Freeotfe täyttävät hyvän salausohjelman kriteerit.- fundamentalist
"Miten voit tietää mitä suojattavaa kenenkin koneella on?"
En tietty mitenkään :-(
"Suurin osa täyttä roskaa."
Kevyeen suojaukseen kotioloissa on abc chaos riittänyt hyvin :-)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan aussikulta, missä?
Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!4482974Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?
Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?3022861- 682039
Pikkunaiselle terkkuja
Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi3371555Arto Satonen ja kokoomus 2020: Poliittiset virkanimitykset ovat koruptiota
2025: Kokoomus on junttaamassa Arto Satosta Kelan johtoon ohi pätevämpien hakijoiden. https://www.hs.fi/politiikka/art-1901451Voisiko olla jopa niin
Että kumpikin vähän pelkää totaalista heittäytymistä, koska tiedetään että se olisi menoa sen jälkeen. Samaan aikaan hal751192- 1021191
Saara Aalto ja Teemu Roivainen paljastivat yllätysuutisen: "Rakkaus kietoi meidän kohtalomme..."
Oho! Ex-pari on palannut yhteen musiikin merkeissä. He tekevät Rakkaustarina-nimeä kantavan 20-vuotisjuhlakiertueen syks121087K&T: Harvinainen haastattelu: Susanna Laine avaa suhdetta Petri Nygårdiin: "Olin sinkku vuosia..."
Susanna Laine ei ole kertonut suhteestaan Petri Nygårdiin (Petri Laurila) julkisuudessa juurikaan. Aktiivisesti sosiaali81055- 110964