Käteistä Suomen Pankista suoraan Visalla?

VisaEL

Saako OP:n Visa Electronilla käteistä suoraan automaatista, ja jos niin mistä automaatista vai kaikista?

9

516

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • VisaEL

      tarkoitan tietysti Barcelonan automaatteja !!

    • ärrrrrrrrrrrrrä

      visa electronilla saa rahaa nostettua kaikista automaateista, joissa on visa tarroja. Englanniksi saa usein automaattivalikot niin onnistuu hyvin!

      • VisaEL

        Kiitti! Tuleeks kuluja paljon?


    • Kukapa täällä tietää

      Kulut riippuu kotomaan pankista - eri pankeilla ja asiakasasteilla erilaisia ehtoja, tsekkaa siis OMASTA pankistasi, älä täältä!

    • Top10

      Periaatteesa Visa Electron korttien pitäisi toimia, mutta kokemuksen mukaan tämä ei ole aina totta. On siis parempi ennakoida käteisen tarve kuin kiireessä sitten yrittää löytää käteistä ja huomata ettei kortti toimikaan vaikka virallisesti sen pitäisi toimia.

      Jossain vaiheessa lakkasin käyttämästä suomalaista luottokorttia kun ostaminen onnistui vain joka toisessa liikkeessä, vaikka liikkeet virallisesti hyväksyivätkin visa- ja muut luottokortit. Mitä korttimaksamiseen tulee (ja automaateilla asiointiin) niin Espanja on vielä pienoinen kehitysmaa. Valitettavasti. Liikeissä suhtaudutaan nihkeästi kortilla maksamiseen, jos kortti yleensäkin kelpaa, vaativat 5-10€ minimiostosta, kaikissa automaateissa se ei aina toimi, ja jos toimii, usein automaatit ovat epäkunnossa tai jos automaatti on suositulla paikalla, rahat ovat yleensä loppu.

      On kuitenkin yksi asia, jossa Espanja on korttimaksamisen osalta Suomea edellä. Liikennesakot voi maksaa poliisille suoraan paikan päällä KORTILLA :)

      https://www.facebook.com/top10barcelona

      • BCN

        Aikamoista puppua. Neljän vuoden aikana jonka olen täällä asunut ei ole automaatit kertaakaan jättäneet pulaan. Kortilla voi maksaa joka paikassa ja kortilla maksamiseen suhtaudutaan kuten muuallakin. Jos maksat käteisellä saatetaan olla nihkeitä kun vaihtokassaa nämä eivät juurikaan pidä turvallisuussyistä.


      • juup.
        BCN kirjoitti:

        Aikamoista puppua. Neljän vuoden aikana jonka olen täällä asunut ei ole automaatit kertaakaan jättäneet pulaan. Kortilla voi maksaa joka paikassa ja kortilla maksamiseen suhtaudutaan kuten muuallakin. Jos maksat käteisellä saatetaan olla nihkeitä kun vaihtokassaa nämä eivät juurikaan pidä turvallisuussyistä.

        Ensimmäistä kertaa Barcelonassa käymässä ja pankkiautomaatti vei kortin kun yritin rahaa nostaa. Se oli hyvästit sille kortille. Asia oli siellä niin vaikea hoitaa että minulle ilmoitettiin että saan kortin aikaisintaan seuraavana päivänä takasin.
        Kyllä Espanja tulee kaukana perässä niin monessa asiassa. Yrittävät pysyä modernin kehityksen mukana mutta asioita tuntuu olevan niin vaikea saada toimimaan.


    • VisaEL

      Kiitti! Kokeilenpa itse. Tuleepahan selväksi ne kulutkin.

      • ............

        Siis visa ja visa electronhan ovat kaksi eri asiaa. Visa on luottokortti.
        Joskus asiakas on tullut kysymään käykö teillä visa ja vastaan että käy. sitten hän onkin maksamassa visa electronilla joka taasen ei käy. Automaatissa pitää olla visa electron merkki, ei pelkkä visa merkki riitä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pyhäjärvi syvällä kusessa

      Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha
      Pyhäjärvi
      142
      1620
    2. Oivallus

      Mitä olet oivaltanut viimeksi?
      Ikävä
      148
      1091
    3. Miten voi sinun

      tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät
      Ikävä
      70
      970
    4. Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?

      Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi
      Sinkut
      326
      920
    5. 68
      753
    6. PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE

      ...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.
      Pyhäjärvi
      56
      733
    7. Väleistä

      Minkälaiset välit sinulla on kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      69
      671
    8. Rakastan sinua mies

      Siksi haluankin vain sinun kanssa sitä.
      Ikävä
      37
      639
    9. Ernest Lawson rehellisenä vaikeasta TTK-tilanteesta: "Vain harvan ja valitun henkilön tiedossa"

      Tanssii Tähtien Kanssa tulee syksyn iloksi ja tiedossa on suosikkisarjan 19. kausi. Tulevalla kaudella nähdään iso uudi
      Tanssii tähtien kanssa
      7
      601
    10. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      33
      581
    Aihe