Käteistä Suomen Pankista suoraan Visalla?

VisaEL

Saako OP:n Visa Electronilla käteistä suoraan automaatista, ja jos niin mistä automaatista vai kaikista?

9

464

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • VisaEL

      tarkoitan tietysti Barcelonan automaatteja !!

    • ärrrrrrrrrrrrrä

      visa electronilla saa rahaa nostettua kaikista automaateista, joissa on visa tarroja. Englanniksi saa usein automaattivalikot niin onnistuu hyvin!

      • VisaEL

        Kiitti! Tuleeks kuluja paljon?


    • Kukapa täällä tietää

      Kulut riippuu kotomaan pankista - eri pankeilla ja asiakasasteilla erilaisia ehtoja, tsekkaa siis OMASTA pankistasi, älä täältä!

    • Top10

      Periaatteesa Visa Electron korttien pitäisi toimia, mutta kokemuksen mukaan tämä ei ole aina totta. On siis parempi ennakoida käteisen tarve kuin kiireessä sitten yrittää löytää käteistä ja huomata ettei kortti toimikaan vaikka virallisesti sen pitäisi toimia.

      Jossain vaiheessa lakkasin käyttämästä suomalaista luottokorttia kun ostaminen onnistui vain joka toisessa liikkeessä, vaikka liikkeet virallisesti hyväksyivätkin visa- ja muut luottokortit. Mitä korttimaksamiseen tulee (ja automaateilla asiointiin) niin Espanja on vielä pienoinen kehitysmaa. Valitettavasti. Liikeissä suhtaudutaan nihkeästi kortilla maksamiseen, jos kortti yleensäkin kelpaa, vaativat 5-10€ minimiostosta, kaikissa automaateissa se ei aina toimi, ja jos toimii, usein automaatit ovat epäkunnossa tai jos automaatti on suositulla paikalla, rahat ovat yleensä loppu.

      On kuitenkin yksi asia, jossa Espanja on korttimaksamisen osalta Suomea edellä. Liikennesakot voi maksaa poliisille suoraan paikan päällä KORTILLA :)

      https://www.facebook.com/top10barcelona

      • BCN

        Aikamoista puppua. Neljän vuoden aikana jonka olen täällä asunut ei ole automaatit kertaakaan jättäneet pulaan. Kortilla voi maksaa joka paikassa ja kortilla maksamiseen suhtaudutaan kuten muuallakin. Jos maksat käteisellä saatetaan olla nihkeitä kun vaihtokassaa nämä eivät juurikaan pidä turvallisuussyistä.


      • juup.
        BCN kirjoitti:

        Aikamoista puppua. Neljän vuoden aikana jonka olen täällä asunut ei ole automaatit kertaakaan jättäneet pulaan. Kortilla voi maksaa joka paikassa ja kortilla maksamiseen suhtaudutaan kuten muuallakin. Jos maksat käteisellä saatetaan olla nihkeitä kun vaihtokassaa nämä eivät juurikaan pidä turvallisuussyistä.

        Ensimmäistä kertaa Barcelonassa käymässä ja pankkiautomaatti vei kortin kun yritin rahaa nostaa. Se oli hyvästit sille kortille. Asia oli siellä niin vaikea hoitaa että minulle ilmoitettiin että saan kortin aikaisintaan seuraavana päivänä takasin.
        Kyllä Espanja tulee kaukana perässä niin monessa asiassa. Yrittävät pysyä modernin kehityksen mukana mutta asioita tuntuu olevan niin vaikea saada toimimaan.


    • VisaEL

      Kiitti! Kokeilenpa itse. Tuleepahan selväksi ne kulutkin.

      • ............

        Siis visa ja visa electronhan ovat kaksi eri asiaa. Visa on luottokortti.
        Joskus asiakas on tullut kysymään käykö teillä visa ja vastaan että käy. sitten hän onkin maksamassa visa electronilla joka taasen ei käy. Automaatissa pitää olla visa electron merkki, ei pelkkä visa merkki riitä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      195
      11788
    2. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      29
      8194
    3. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      58
      6206
    4. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      171
      5136
    5. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      42
      4891
    6. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      47
      4470
    7. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      116
      4383
    8. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      118
      3855
    9. Juuri muiston ne

      Rakastuneet katseesi. Huh
      Ikävä
      81
      3343
    10. Miten paljon

      Olet halunnut mun kanssa?
      Ikävä
      50
      1853
    Aihe