esitelmä

ujopoika...

jooh torstaina ois esitelmä ja jännittää hirveesti miten selviän siitä :/ siis aina ku meen luokan eteen tai jotai joutuu lukeen ääneen nii tulee semmonen ahdistava olo ja mun ääni alkaa kuulostaan oudolta ja tulee niinku jonkunlainen paniikki tunne... onks mitään neuvoja miten saisin helpotettua oloa?

5

135

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • typsyyy

      no aina tolllasen esitelmän jälkeen ainaki ite huomaan, et jännitin turhaan ja ei se niin paha ollutkaan :) nii ajattele vaik sitä tunnetta. ja sit menet sinne eteen itsevarmana ja kyl sä hyvin klaaraat sen läpi :) kannattaa keskittyä siihen, mitä lukee.. jos vaan pystyy, niin sit ei tuu keskityttyä niin paljon omaan jännittämiseen. :)

    • kesäheinätär

      En tiedä auttaako mut joku esitelmöijä sanoi että häntä auttaa kun kuvittelee että kuuntelijat ovat alastomana kuuntelemassa,en tiedä mikä juju siinä on.Itsekkin jännitin ja jännitän kaikkea esiintymistä vaikka olen jo 40.
      Ei siinä muu auta kun hakeutua esiintymistilanteisiin saa harjoitusta ja ajatella että muut jännittää aivan samalla tavalla

    • nnnn82

      Ainakin selviät siitä hengissä, muita takeita ei sitten olekaan. Ajattele niin että se mikä ei tapa niin se vahvistaa. Se on kuitenkin nopeesti ohi.

      Hyvä valmistautuminen voi auttaa ja vaikka peilin edessä ääneen harjoittelu. Ja muista, että kaikkia muitakin jännittää kun katsot heitä vähän tarkemmin niin huomaat kyllä. Kaikki ujot on käyneet ne samat esitelmä-nöyryytykset läpi eli et ole ainoa.

      En kyllä ymmärrä miksi lapset ja nuoret pakotetaan esiintymään jos se ei tule heiltä luonnostaan. Itse en ainakaan esitelmistä tai vuorollaan ääneen lukemisesta oppinut yhtään mitään kun vaan jännitin. Mutta ainakin stressinsietokyky nousi.

    • ujopoika...

      kiitti vinkeistä saa nähä miten käy huomenna :P

      • trallalal

        Mites kävi? :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      30
      2861
    2. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      106
      2671
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      29
      2377
    4. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      49
      1904
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      14
      1503
    6. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      32
      1473
    7. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      29
      1199
    8. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      102
      1193
    9. Kun et vain tajua että

      sua lähestytään feikkiprofiililla :D Hanki aivot :D m-n
      Ikävä
      177
      1183
    10. En vain unohda

      Sitä miten rakastuneesti olet minua katsonut. Oliko tunteet liian suuria että niistä olisi voinut puhua.
      Ikävä
      71
      1015
    Aihe