Pedofiliasta ei eroteta

Televisio on ollut erottamisen peruste, samoin homoseksuaalisuus, vaikka ne eivät ole edes rikoksia. Pedofilia kohdistuu Vapahtajamme silmäteriin, kaikkein vähäisimpiin. Ja on lisäksi törkeä rikos lainsäädäntömme mukaan
3160
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Erottamisista

Rauhanyhdistyksistä erottamisiin riitti yksinkertaisesti myös se, ettei hyväksynyt hoitokokoustoimia eikä "väärähenkisyntejä" omalle kohdalleen niinkuin SRK:n johdon mukaan olisi pitänyt. Tuolloin moni "tunnusti" itsessään olevan jos jonkinnimisiä henkiä.
Kuitenkin synti on synti ja sillä oma nimensä, ei siihen tarvitse vääriä henkiä lisätä.

Kaikki eivät "tunnustaneet" väitettyjä vääriä henkiä vaan pitivät lujasti kiinni entisestä uskostaan ja siitä, että vain synneistä tehdään parannus ja siinä laajuudessa kuin on aihetta.

Moni hätääntyi ja tunnusti jos jonkinlaisia henkiä. Kukaan ei kuitenkaan ole Raamatusta löytänyt perusteita moiselle. Jos noin olisi, miksei siitä olisi saarnattu aiemmin ja jo Jeesuksen aikana?

Omalla omallatunnolla ei tuntunut olleen mitään merkitystä. Jos kyseli Raamatun perusteita henkiparannusopille, saattoi saada vastauksen: "Voi mikä saasta, voi tuota pimeyttä, olet Raamatulla sekoittanut itsesi"

Kuinka moni on tuolloin tehnyt Pyhän Hengen pilkan, Jumala tietää. Sitä ei Raamatun mukaan saa anteeksi, siitä ei tule tuntoa.

Keskustellaan!

Äänestä

Itse olin joskus jopa katkera sille että minut erotettiin tästä liikkeestä kun olin vielä lapsi.
Tänään olen tosi onnellinen kun en kuullu tähän pedofiiliaa saliailevaan liikeeseen.
Ei tarvi selitellä kelekkään ja normiihmisten silmissä koko vl.liikkeellä on tosi huono mainen jo ilman tätä rikosringin paljastumista.


Huvittavaa on se että mummot kun lapsestin sai kenkää 60-80 luvulla tästä lahkosta kevein perustein mutta onko pedofiistejä erotetu yhtäkään?
Kiinni jäänyt puhveli vain laitettiin puhvelin hommasta sivuun!!!

Äänestä
  • Varsinkin leskimummoja oli helppo nöyryyttää kun heillä ei ollut ketään puolustamassa. Lapset olivat vl-järjestön ulkopuolella tai asuivat kaukana.

    Kerran erään mummon poika, joka oli aina kiltisti tuonut äitinsä seuroihin ja hakenut sieltä pois, tuli Ry:lle kesken hoitokokouksen ja kävi keskellä salia kertomassa, ettei aio enää äitiään tähän pahuuden pesään tuoda! Äiti oli jo kuukausien ajan pelkästään tkenyt sitä henkistä ja hengellistä väkivaltaa, mitä Ry:llä harrastettiin. Poika kertoi, että hänelle sopi hyvin, että äiti kävi seuroissa koska se oli hänelle tärkeää ja hän piti vl-yhteisöä hengellisenä kotinaan, mutta tilanne on nyt muuttunut kun äitiä alettiin nöyryyttämään ja välillä "sitomaan synteihinsä" ja taas armahtamaan jne... kuten tiedätte tapahtuneen. Hoitokokouksen puheenjohtaja pyysi miestä poistumaan, koska tilaisuus oli yksityinen ja tarkoitettu pelkästään yhteisön jäsenille. Mies ilmoitti, ettei todellakaan ole pelkoa hänen jäämisestään tähän hullujenhuoneeseen ja lähti.

    Heti hänen lähdettyään häne tietysti haukuttiin maan rakoon sielunvihollisen kätyrinä jne... ja homma jatkui kuten ennenkin -ilman kyseistä mummoa tosin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Violiine kirjoitti:

Televisio on ollut erottamisen peruste, samoin homoseksuaalisuus, vaikka ne eivät ole edes rikoksia. Pedofilia kohdistuu Vapahtajamme silmäteriin, kaikkein vähäisimpiin. Ja on lisäksi törkeä rikos lainsäädäntömme mukaan

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu