mitallin tilaaminen

ikiressu

Kävin useampia vuosi reserviläisharrastuksena maanpuolustuskoulutuksissa. Päätin, että nyt riitti kun ei pyynnöistäni huolimatta tule kertauskutsua, kertauspäivistä ei näytä olevan hyötyä, kurssit olivat lähinnä yksinäistä puurtamista. Ei siis tuntunut siltä, että minusta oltaisiin kiinnostuttu ja omatoimisuudellani ei tuntunut olevan minkäänlaista merkitystä. Ei kutsuja mihinkään harjoituksiin jne. Ei edes natsoja tai edes pullakahvia.

En ole aikaisemmin hyödyntänyt noita kursseja omatoimisesti, mutta nyt on käynyt mielessä, että jos ottaisi maanpuolustusmitallin niin olisi jokin muisto tuosta ajasta ja sen kun voi tarvittaessa laittaa puvun kanssa esille eri tilaisuuksissa. Isänmaallinen olen siis edelleen, mutta haen nykyään oppini tahoilta ja alalta jotta voin oppeja hyödyntää paremmin näin tuoden omanpanokseni isänmaalle sekä itsekin nauttia hieman tekemästä työstä.

Voiko jälkikäteen kun on jo eronnut, hakea tuota mitallia silti. Eihän ne aikaisemmin tehdyt päivät mihinkään ole kadonneet vai katoavatko kun eroaa reserviläisjärjestöstä?

Mitallilla olisi oman egon pönkittämisen tai mielialan nostamisen lisäksi näyttää hieman mallia lapsille, että he tekisivät asiat hyvin jo nuoresta alkaen.

2

170

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • V.Linna

      Vapauvenristin saisivat antaa.

    • *-*

      Mitalit menevät järjestöaktiiveille ja toisaalta kunniamerkit julkisen sektorin viranhaltijoille ikälisinä. Jos haluat pönkittää jotain niin ota valokuvia toiminnastasi maanpuolustuksessa sukualbumiisi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      91
      1487
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      54
      1033
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      384
      877
    4. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      156
      859
    5. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      56
      733
    6. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      124
      727
    7. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      668
    8. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      57
      641
    9. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      635
    10. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      76
      632
    Aihe