Ei siinä Sulkalan kuskilla ollut paljon järkeä päässä kun ohitti tänään klo 15.32 lähes 20 auton jonon nelostiellä Haukiputaalla (Pohjoisesta etelään päin ajava keltainen iso pakettiauto). Vastaan tuli koko ajan autoja ja keltainen viiva oli kohdalla mutta väliäkös tuosta ajatteli Sulkalan kuski.
Etkö tosiaan miettinyt hetkeäkään ennen hulluun ohitukseen lähtemistä että vaarannat paitsi oman henkesi myös muiden hengen?
Se on varma että ikinä en käytä eikä firmani käytä nosturiliike Sulkalan palveluksia. Ei näet uskalla ajatellakaan että käyttäisi firmaa jossa henki on noin hupatavaraa.
Nosturiliike Sulkala hengenvaarantajana
38
3272
Vastaukset
- sulkijalihasnosturi
Sulla mitään firmaa oo. Nosturiksi sulle riittää porrasjakkara, siitä yletyt tukevaan oksaan köysi kaulassa.
- Audistix
Olisit soittanut hätäkeskukseen niin maija olis ollu tätä reikäpääkuskia vastassa.
- Kortti pois kuskilta
NOITA TIEGANSTEREITA RIITTÄÄ. HYVÄ KUN ON AUTOSSA FIRMAN NIMI NIIN VOI PANNA ASIAN KORVAN TAAKSE. SE ON M UUTEN SUOMEN VAARALLISIN TIEOSUUS MIKÄLI OIKEIN KÄSITIN PAIKAN.
- Palaute perille
Kannattaa antaa palaute suoraan firmaan niin tietävät kuka on koheltanut missä ja milloin. Toimitusjohtaja Timo Sulkala, 044 262 5000
- Miestiskelen mä
Tuollainen likenteessä hölmöily viestii myös firman toimintakulttuurista. Olisikohan työntekijällä ollut kiire kotin työpäivän päättyessä. Yli-innokas pääsemään töistä? Herkästi päättää myös päivänsä hölmöilyllä.
- oravanpyörässä itsek
Veikkaanpa, että niillä oli vain kiire töissä.
- inssi siellä taas
Siinähän on saatana kauheen leveet kaistat. Sopii neljää autoa rinnan, molempiin suuntiin mennessä.
Talvikelillä kolmea autoa rinnan, mutta hyvillä keleillä kärsii ohittaa.
MInkäs alan firma sulla on? Tietotekniikan veikkaan ?? - Miksei lisätä valvon
Se haukiputaan tieosuus on oikea tieinsinöörien suunnittelukukkanen. Jos ei aja koko ajan osittain rampilla, tulee pian tuollainen sulkala nokkakolarissa vastaan!!
Keltaisen viivan kohdalla ohittaminen on tietty kielletty mutta on aina sulkaloita jotka ei niistä viivoista välitä. Niitä varten pitäis rakentaa teräskaiden kaistojen väliin.- on tietävinään
kyllähän keltaisen viivan kohdalla saa ohittaa ellei syyllisty keltaisen viivan ylitykseen -tosin jos keltaisen viivan lisäksi on myös ohituskieltomerkki niin silloin ei saa ohittaa missään tilanteessa!
- aina täysiä
no nii vitun kukkahattutädit..kopeloikaaha jarrua jo...
- *&%¤%*
ei vittu mikä pelle..aja fillarilla jos pelottaa autojen seasa ajella!!!
- läzä lattiaaan vain!
kyllä! vitun puusilmät menkää sinne takaisin mistä olette tulleetkin! öröttele seuraavalla kerralla vanhaa Haukiputaantietä vitun nössö!
- VIELÄ KOVEMPAA
siis ajatella..oikee 20 kymmentä autua..ookko nä ny iha varmasti laskenu oikee..eihä tuommosta saa mennä tekemää.. on kyllä menny tää nyky meininki kauhiaksi.. voi voi mitähä sitä vielä sattuuki..kyllä tuosa vaiheesa pitäs viheltää jo peli poikki..ON OLLU SULLA KYLLÄ KARMEE KOTIMATKA..
- Näin sen
Letkaa veti Nesteen valkoinen säiliöauto. Sulkala porhalsi keltaisen viivan ylittäen vastaan tulevien kaistalla koko 20 letkan ohi niin että vastaantulijat joutuivat ajamaan mikä missäkin. Kamalan näköistä kaahausta! Mihin voi ihmisellä olla tuollainen kiire?
- Eräjorma...
Siksihän siinä on se levee baana et pääsee kiiremmät ohi,aina sophii männä ku mahtuup!
- Hullut mellastaa
Suomen vaarallisin tie ja heikoin liikennevalvonta!!!!
- Jumalasta seuraava
Rikos on selvitetty, tekijä ammutaan aamun koitteessa vainaja heitetään atlantin valtamereen haiden syötäväksi.Asia on loppuun käsitelty aamen
- minä se olin
puhaltakkaa jo perseesee..tollot
- imes nyt sitä ittees
Joidenki kannattaa jättää aamulla se auto kotiin ja mennä bussilla, niin saa Sulkalakin ajella rauhassa ja ei tarvi idioottejen kulkueita ohitella.
- Viranomaiset asialle
Liikenneturvallisuus ei ole mikään viisastelun aihe, tämä kannattaa amskupoikien ja tyttöjenkin ja sulkaloitten tajuta.
- asfsfafdhtrr
Ihmettelen noitten vitopääidioottien äo:ta jos pitää vielä räkyttää vastaan aloittajalle tai hänen kirjoituksensa kanssa samaa mieltä oleville. Kaahari on kaahari ja vaaraksi liikenteessä. Koettakaa se tajuta tollot.
- Hanikkaa vaan!
Kaahari on paljon vähempi vaarallinen liikenteelle kuin liikennesääntöjä osaamaton jääräpäinen insinööri, omahyväinen kulissielämää elävä perheenmamma penbtulaumansa kanssa,eläkeläinen tai muu tientukko.
Siitä ei kenellekään vaaraa ole, kun toinen pyykäisee ohi, jos sattuu kiirus olemaan.
Mutta se töppöilijä on toistenkin liikkumiselle vaaraksi, koska niiden liikuista ei kukaan tiedä mitään.
Vaarallisia ovat myöskin nämä kaupunkilaista leikkivät juntit jostakin Posiolta, jotka luulevat osaavansa ajaa. Inssiajo ajettu monella jossain takahikiällä porojen seassa ja aina ajettu talla laudassa, mutta muita tielläliikkujia ei ole ollut kuin porot ja nämä yhdet turvanuijjat.
- Asennekasvatusta
Kyse on vääristyneistä asenteista liikenteessä. Se näkyy järjettömänä kaahauksena ja turhina onnettomuuksina.
- Hanikkaa vaan!
Kyse on siitä, että monet eivät osaa liikennesääntöjä ja ajavat niin etteivät ota muita tielläliikkujia huonioon.
Pieni kaahaaminen on vaon liikenteen jouhevuutta.
Ja ajoiko sulkala edes ylinopeutta, jos muutaman töppöuntamon ohittikin?
- Selkeä asia
Oman kaistan keltaisen viivan ylittäjä, siis vastaantulevien kaistalla ajava (varsinkin silloin kun on paljon vastaantulevia, jotka joutuvat väistämään lähes ojaan ajaen), on liikennegansteri. Joka muuta väittää puhuu p---aa tai on huonolla käsityskyvyllä varustettu.
- jouhevuutta tarvitaa
Jos ei liikenteessä uskalla ajaa satasta silloin kun on satasen rajoitus ja hyvä keli, niin voi minun puolestani pyyhkiä perseensä sillä ajokortillaan ja kulkea julkisilla.
- vsulkala
Ketjun aloittajalle tiedoksi: Nosturiliike Sulkalassa työskentelee reilut 30 henkilöä päivittäin. Lähes kaikki työntekijät liikkuvat liikenteen seassa jokaisena työpäivänä monenlaisilla ajoneuvoilla. Liikenne- ja työturvallisuus on lähtökohta kaikkeen tekemiseen. Tällaisista yksittäisistä harmillisista tapauksista vastaa kuitenkin usein yksilö. Ymmärtänet että yrityksessä ei riitä väki valvomaan jokaista valintaa mitä työntekijät yksilöinä tekevät. Tottakai on selvää että virhe on tehty kun keltainen sulkuviiva on ylitetty. Haluaisin kuitenkin sinun ja muidenkin keskusteluun osallistuneiden ymmärtävän, että keltaviivan ylitys ei ollut yrityksen tekemä valinta. On erittäin valitettavaa mikäli päätät tehdä omat ostopäätöksesi tämän tapauksen perusteella, mutta myös se on sinun oma yksilöllinen valintasi.
Liikenneturvallisuuden ja yksilönvapauden puolesta:
Ville Sulkala
p.s. Nimimerkin takana on allekirjoittanut henkilö, toisin kuin aikaisemmassa viestissä nimeltä mainittu henkilö. Minuun saa tarvittaessa ottaa yhteyttä tämän asian tiimoilta (yhteystiedot löytynevät helposti esim. googlesta), jos asiat mietityttää. Yritykseen kohdistuva kritiikki on aina tervetullutta.- Keskustelun avaaja
Se oli hyvä ja reilu vastaus. Hyväksyn sen ja toivotan Sulkalalle menestystä. Valitettavaa on aina jos yksi henkilö koheltamisellaan vaarantaa koko firman maineen ja antaa yrityskulttuurista kielteisen kuva. Siinä asiassa olen Sulkalan kanssa samaa mieltä. Asia on loppuun käsitelty.
- sulka-kala
Sulkala otti bointsit himaan....Hyvä sulkala...
- ferrari r
hyvä meijän joukkue!!!
- Loparit kouraan
Noin se on usein että yks mätämuna tekee suurta vahinkoa.
- Osti muualta
Tiedän melkein samanlaisen tapauksen jossa yks tolvana teki firmalleen satojen tuhansien vahingon. Tyyppi kiilaili liikenteessä autoa jota ajoi kaveri jolla oli isot kaupat (päivittäistavara) menossa kyseisen firman kanssa. Sen kiilailun takia ne jäi tekemättä.
- Liikkuva mainos
Kantsii olla siisti kun liikkuu firman autolla.
- Ottakaa opiksi
Teklin autoille sopii edellisen viestin neuvo hyvin. Ei kannata parkkeerata loppuviikosta esim. Välivainion Alkon eteen.
- joko saa ajella
ja sit me kaahataan ;)
- sama peli jatkuu
Siinähän ne teklin pojat kulkee V vainion Alkossa ja taksitkin ajaa niin oven eteen ettei kauppaan pääse. Taitaa K kauppiasta v....tuttaa se oven sulkeminen.
- seliseli.....
Firman olisi helppo selvittää tyrijä, mutta kun tuntuu se yksilön vapaus olevan ihmishenkiä tärkeämpää...
- Muistakaa se
Liikenteessä törttöilevät eri firmojen autot antavat ikävän kuvan kyseisen firman yrityskulttuurista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2004383
Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin?
Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin? Shokki!422026- 631713
Ymmärrätköhän nainen
Etten halua että ottaisit sitä suuhusi. Minusta se on ällöttävää, vaikka kivalta se kai tuntuisi, mutta vain minusta. Mi1331373Martina on käynyt puhumassa viisauksia
Iltalehden artikkelissa Martinan viisaudet.3581347Ajattelen sinua iltaisin, aamulla, päivittäin
Ehkä siinä jo pientä vinkkiä. Oot jäänyt pahasti mieleen. Sun katse on niin syvä ja oot niin lempeä. Hyvä olla sun kanss93969SDP:läinen lähettiläs Titta Maja-Luoto RAIVOAA lähetystössä -?
SDP:n puolueen Maja-Luoto on Portugalissa noussut Median otsikoihin, koska RAIVOAA työntekijöille ja pitää Heitä lähinnä26933Mitä alkoholijuomaa on myyty sekä Linda Lampeniuksen että Matti Nykäsen nimellä? Testaa tietosi!
Mikähän alkoholijuoma se mahtoi olla…? Tule pelaamaan kivaa Testerin Juomavisaa! Kuinka monta saat oikein? Tästä pääse10899Sinkkujen lapset ja kesäloman pituus
Tuli mieleeni kysyä oletteko huolissanne lasten ja nuorten tulevaisuudesta, tai siitä mitä he nyt joutuvat kokemaan yhte170818Voiko vauva uskoa ?
Lohkoissa väitetään ettei vauva voi uskoa. Tässä näet vauvan uskon. https://youtube.com/shorts/QhFbPSdjpnA?si=Zb2BCRST9186706