Teinpä pienen jarrutuskokeen renkaanvaihdon yhteydessä. Jarrutusmatka kuivalla asfaltilla nopeudesta noin 65 km/h pysähdyksiin oli Nokian Hakka H kesärenkailla noin 4 m lyhyempi kuin Good Year Ultra Grip Ice kitkarenkailla.
Jarrutuskoe
10
79
Vastaukset
- rengas vs. kitka
pitäisikö tuon yllättää?
- Hubatsek
Tarkoitus ei ole yllättää tai yllyttää - ainoastaan jakaa tietoa. En tiedä yllättikö jonkun - kenties.
- frangröbbä
sun kokeisiin ei ole luottamista
- kuolema niittää
ei varmastikkaan mikään tieteellisesti pätevä testi, mutta tulos on varmasti tuon suuntainen ilman testiäkin.
- melkoisia ajatuksia
kuolema niittää kirjoitti:
ei varmastikkaan mikään tieteellisesti pätevä testi, mutta tulos on varmasti tuon suuntainen ilman testiäkin.
Heh heh, ilman testiä ei ole testitulosta. Jarrutusmatkoihin testillä ei ole mitään vaikutusta.
- eikä yllätä
Yhtä tyhjän kanssa, minä join viimevuonna yhtenä päivänä pullon viinaa ennenkuin sammuin, tänä vuonna join puolitoista pulloa viinaa ennenkuin sammuin, ilma oli kuiva ja vauhtia yhtäpaljon.
- Hubatsek
Ei ollut testi yhtä tyhjän kanssa, sain vastauksen minua askarruttaneeseen kysymykseen. Ehkä oli virhe kertoa teille. Jatkossa keskustelenkin täällä muiden tapaan tyyliin "kitkat on perseestä" ja "nasta renkaiden käyttäjät on tyhmiä".
- kitka on talvirengas
Kitkarenkaat ei muuten ole kesärenkaita:=)Pitää olla erikseen merkitty M S tai saa ajaa vain talvirenkaina.Kitkat kuluu kuumalla asfaltilla hetkessä johtuen pehmeästä kumiseoksesta eli ei kai joku hullu aja kesät talvet niillä.
- izenwis
Minkälaisen "hetken" kulutustestin olet tehty kesällä talvirenkailla.
Olen elämäni aikana ajanut monet vanhat talvirenkaat "loppuun" kesällä. ON siis pitänyt ajaa renkaat sileiksi alkukesän karkeilla teillä ja vasta sitten laittaa ne kesikset alle. Aina, siis aina on kuitenkin käynyt niin että nuo talvirenkaat eivät olekaan kuluneet nopeasti, vaan niillä on voinut hyvin ajaa syksysateisiin asti.
Sitten vasta hyväpintaiset kesärenkaat alle .
Samalla on voinut hankkia uudet talvirenkaat jostakin hyllyyn jääneiden poistotarjouksesta halvalla ennenkuin varsinaisen sesongin ryntäys alkaa.
- Good Year.
Mittaustuloksesi kertoo kuinka maailman paras kitkarengas hätyyttelee asvalttipidossa jo kesärenkaita. Ei ihme, että Good Yearin läpilyöntirengasta on kehuttu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 895585
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h804732Jos vedetään mutkat suoraksi?
Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar1113057Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv902966Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p232624Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia
Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.612049Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska251986- 321523
Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1141449- 1851328