"Isälle jättilasku lasten hyväksikäytöstä
Perjantai 18.9.2009 klo 13.46
Omien tyttäriensä vuosia jatkunut törkeä seksuaalinen hyväksikäyttö vie lappeenrantalaisen perheenisän kahdeksaksi vuodeksi vankeuteen.
Lisäksi hän joutuu maksamaan lapsilleen liki 150 000 euron korvaukset.
Nuorempi lapsista oli vasta kahdeksan vuoden ikäinen hyväksikäytön alkaessa.
Lappeenrannan käräjäoikeus katsoi, että vuonna 1949 syntynyt mies oli syyllistynyt törkeän hyväksikäytön lisäksi myös sukupuoliyhteyteen lähisukulaisten kesken. Hyväksikäyttö oli jatkunut yli kahdeksan vuoden ajan.
Oikeus katsoi, että vuosia jatkunut säännöllinen hyväksikäyttö oli vahingoittanut lasten henkistä terveydentilaa vakavasti. Perheenisä ei käyttänyt fyysistä väkivaltaa, vaan lasten nuoreen ikään liittyvää ymmärtämättömyyttä tekojen seksuaalisesta luonteesta. Myöhemmin hän käytti henkistä painostusta tyttärien tahdon murtamiseksi.
Käräjäoikeus katsoi, että mies oli toiminut suunnitelmallisesti estääkseen rikosten ilmitulon. Oikeus piti tekoja erittäin vahingollisina sekä erityisen vakavina ja moitittavina. Oikeus tuomitsi isän maksamaan tyttärilleen yhteensä yli 145 000 euron korvaukset."
"Isä ja setä käyttivät lapsia hyväksi - kahdeksan vuotta vankeutta
Perjantai 3.7.2009 klo 19.23
Alaikäisten lasten pitkäkestoinen hyväksikäyttö toi ehdottoman vankeustuomion keskisuomalaiselle miehelle ja hänen veljelleen.
Sanomalehti Keskisuomalaisen mukaan Jyväskylän käräjäoikeus tuomitsi vuonna 1970 syntyneelle miehelle kahdeksan vuotta vankeutta neljästä törkeästä lapsen seksuaalisesta hyväksikäytöstä ja kolmesta sukupuoliyhteydestä lähisukulaisten kesken. Tuomittu 39-vuotias mies syyllistyi rikoksiin vuosina 1998-2008 tekemällä neljälle tyttärelleen useita kymmeniä kertoja seksuaalisia tekoja. Lapset olivat tekoaikaan 7-14-vuotiaita.
Helsingin Sanomien mukaan käräjäoikeus katsoi, että teot aiheuttivat lapsille erityistä vahinkoa siksi, koska tekijänä oli oma isä.
Lasten 21-vuotias setä sai kahden vuoden ja neljän kuukauden ehdottoman vankeustuomion. Syyttäjä vaati myös sedälle tuomiota törkeistä lasten seksuaalisista hyväksikäytöistä, mutta oikeus luki tuomion neljästä nuorena henkilönä tehdystä lapsen seksuaalisesta hyväksikäytöstä ja kolmesta lapsen seksuaalisesta hyväksikäytöstä.
Lasten setä oli ollut kerran sukupuoliyhteydessä häntä nuoremman, tekoaikaan 15 vuotta täyttäneen, sisarensa kanssa.
Oikeudenkäynnin asiakirjat ovat salaisia 60 vuoden ajan."
Ovatko nämä herrat yhä uskossa?
9
394
Vastaukset
Eikös nuo ole maailman ainoita oikeita ja Jumalalle kelpaavia uskovaisia eli vanhoillislestadiolaisia?
Ovat siis "uskomassa" olevia vilkuttelijoita.- SRK on sairas!
Ja kiistivät oikeudessa kaiken!
SRK on jo kauan saarnannut, ettei rippi-isien ja muiden rippisalailuoppiin alistettujen tarvitse olla huolissaan poliisille ilmoittamisesta, sillä "Jumalan terveellinen armo laittaa anteeksi saaneen ilmoittautumaan itse poliisille!"
Näitähän on nähty. Tuomas Hänninen istuu edelleen hurskaana palleillaan ja odottaa vl-pedofiilien ilmoittautumista poliisille! Kuinka sellainen itse ilmoittautuu, joka ei edes oikeudessa tunnusta mitään tehneensä vaikka todisteet ovat niin raskauttavat, että tulee 8 vuotta linnaa?
Kyllä SRK tämän tietää, mutta haluaa suojella "yhteisön mainetta" viattomien lapsiuhrien kustannuksella! - utelias veli
Sortuvatkohan nuo veljet homostelemaan vankilassa?
- SAIRAAT SRK:N ukot
VL-homoseksuaalikammo on niin kova, etteivät varmaan ala.
Mutta jos olis vaikka joku lapsenkasvoinen... nam! - ksahkjgkhg
SAIRAAT SRK:N ukot kirjoitti:
VL-homoseksuaalikammo on niin kova, etteivät varmaan ala.
Mutta jos olis vaikka joku lapsenkasvoinen... nam!Mutta toisaalta kyseessä ovat hyvin heikot veljet.
- Sairasta, sairasta!
Tästä Lappeenrannan tapauksesta, jossa vl-isä raiskasi kahta tytärtään heidän ollessaan 8-14-vuotiaita yhteensä kahdeksan vuoden ajan ja sai 8 vuotta vankeutta, SRK:n pääsihteesi Tuomas Hänninen sanoi Lahden Ry:llä Kodin Illassa: "se ei ole yhtään sen pahempi synti kuin se, mihin me jokainen olemme sydämessämme valmiit."
Miksi Hänninen ja muut vl-miehet ovat SRK:n mielestä aina valmiina raiskaamaan omia tyttäriään? Onko tämä sairasta vai tuntuuko se vaan siltä?- totuutta peliin
...sydämemme MUSTASSA PISTEESSÄ ...! Hieman tarkoitaa eri asiaa.Kieltämättä Hänninen oli valinnut sanansa huonosti,mutta takuuvarmasti hän ei ole tarkoittanut mitään rikollista.
- Jos Hännisellä
itsellään on lapsia, niin antaisiko muiden raiskata surutta tyttäriään, kun kerran ko. synti ei sen pahempi ole kuin mikään muukaan? Itse PERKELE päästää suustaan tuollaista paskaa ja SRK hörhöineen on sairastunut totaaliseen narsismiin!
- Herra varjelkoon!
JOKAINEN vl-mies on valmis milloin tahansa raiskaamaan omia tyttariään vaikka kahdeksan vuoden ajan. Ainakin SRK:n pääsihteerin mielestä. Toivottavasti kuitenkaan KAIKKI vl-miehet eivät ole samaa mieltä pääsihteerinsä kanssa!
HERRA VARJELKOON!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1552540Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482377Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1021062- 64891
- 65829
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274717Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18717Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85700Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait203680Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22658